Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Οι πύλες του ανεξήγητου

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

51Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Κυρ 10 Ιουλ 2016, 19:14

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Έξω ξέρω το Mass Effect.


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Https_2F2Fblogs-images.forbes.com2Fdanidiplacido2Ffiles2F20182F042FScreen_Shot_2018_04_24_at_6.02.08

52Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Κυρ 10 Ιουλ 2016, 23:21

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
Deathracer2009 έγραψε:Έξω ξέρω το Mass Effect.
xD xD xD


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Untitled-1-7

53Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Δευ 11 Ιουλ 2016, 01:20

Hawkins

Hawkins

 

θεωρουνε οτι εχουν αλλαξει πραγματα απο παρελθον αλλα δεν ξερουνε πως
π.χ ολλοι θυμωμαστε οτι το looney toons γραφετε ακριβως ετσι οπως το εγραψα αν πας να δεις τωρα το εχουν αλλαξει και ειναι looney tunes και σε παλιες φωτογραφιες κ στην αναζητηση tunes θα σου βγαλει

το ιδιο υσχιει και για την βιβλο λεγετε οτι εχει αλλαξει σε μερικες σειρες δεν ειναι οπως ηταν παλια

θυμαστε τι ειπε η κακια μαγγισα στον καθρεπτη?καθρεπτι καθρεπτακι μου και στα αγγλικα mirror miror on the wall αν πατε να δειτε τωρα λεει παντου magic mirror on the wall και αυτο συμβαινει και σε ταινιες που αλλα θυμουντε να λενε οι χαρακτηρες και αλλα λενε τωρα σαν να πηγε καποιος στο παρελθον και να το αλλαξε


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Images10

54Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Δευ 11 Ιουλ 2016, 01:51

Santouryuu

Santouryuu

 

time machine confirmed


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Usopp_flag___one_piece_by_sanji_devastador

55Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Δευ 11 Ιουλ 2016, 13:10

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
Πάντα Looney Tunes ήταν... ouf


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Untitled-1-7

56Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Δευ 11 Ιουλ 2016, 14:22

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down
έτσι θέλουν να πιστεύεις!!!!11έντεκα


_________________
And here's to the fools who dream
Foolish, as they may seem

57Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Δευ 11 Ιουλ 2016, 15:09

Hawkins

Hawkins

 

δεν ειμαι μονο εγω που το λεει σχεδον ολλοι looney toons θυμουντεκαι στα σχολια στο yt που αφορα αυτα λενε οτι δεν γραφετε με u οπως και πολλα αλλα


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Images10

58Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Δευ 11 Ιουλ 2016, 15:54

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 10701


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Untitled-1-7

59Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Δευ 11 Ιουλ 2016, 16:12

Hawkins

Hawkins

 

παττυ αυτο προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα δεν εχεις καταλαβει ακομα τι ειναι το mandela effect τι να σ πω ψαξου πρωτα


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Images10

60Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 01:03

Tcixlas

Tcixlas

 

έχει δίκιο ο χοκ παίδες, το χω πάθει μια φορά κι εγώ αυτό με κάτι λεφτά... εγώ θυμομουν ότι μου χρωστούσαν αλλά μου λέγανε ότι μου τα χανε δώσει, τελικα ειχε παιχτεί μαλακία, και τα χανε δώσει αλλού, και δε τα πηρα, αλλά όλο αυτό μου το θύμισε!!!ΔΥΟ!2


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Tumblr_inline_ngc96fN1B21s7ne15

61Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 01:57

Hawkins

Hawkins

 

βασικα δεν εχει καμμια σχεση αυτο με το mandela effect αλλα μου φτανει που συμφωνεις ;p


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Images10

62Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 02:20

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down
και σήμερα διάβαζα για τον μαντέλα. τυχαίο?


_________________
And here's to the fools who dream
Foolish, as they may seem

63Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 10:33

Tcixlas

Tcixlas

 

κι αυτό άρχισε να γίνεται αφού πέθανε ο μαντέλα?


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Tumblr_inline_ngc96fN1B21s7ne15

64Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 11:00

Santouryuu

Santouryuu

 

Δηθεν αφοτου εκανε τα πειραματα το cern με τις μαυρες τρυπες


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Usopp_flag___one_piece_by_sanji_devastador

65Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 11:54

Tcixlas

Tcixlas

 

και καλά εμείς είμαστε πολύ ξύπνιοι και δεν αλλαξε κατι σε μας και θυμομαστε κατι που φαινεται σα να μη συνεβη ποτε?


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Tumblr_inline_ngc96fN1B21s7ne15

66Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 11:56

Hawkins

Hawkins

 

υπαρχουν χιλια δυο που δεν ξερουμε μαγκες,δεν ειμαι φαν των συνομωσιολογιων αλλα οποιος παρακολουθει απο αστροφυσικη και τετοια ξερει οτι ο χρονος ουσιαστικα δεν υπαρχει συνεπως παρελθον και μελλον ουτε αυτα 

τσιχλα mandela effect ονομαστικε γιατι υπηρχαν πολυ ανθρωποι που τους ειχε καρφωθει στο νου οτι ο τυπας πεθανε πολυ παλαιοτερα απο των θανατο του το 2013,συνεπως λενε οτι αλλαξαν το παρελθον και στην τωρινη πραγματικοτιτα ο μαντελα ζει και δεν ειναι λιγοι αυτοι που το λενε αλλα χιλιαδες 

επισης ο ηθοποιος απο το star wars darth vader οταν ρωτηθηκε για κατι στην ταινια δεν θυμωταν ποτε να ειχε πει καποια συγκεκριμενα λογια

οπως και με την χιονατη ρε μαγκες η κακια βασιλησσα ειχε πει mirror mirror on the wall who is the most beautifull woman in the world αυτο το θυμουντε ολλοι,πλεον θα βρεις μονο magic mirror on the wall

διαφοροι φυσικοι που ειναι υπερ του φενομενου μαντελα υποστιριζουν οτι αν ωντος εχουν ανακαλυψει μικρες μαυρες τρυπες στο σερν τοτε οι διαφορες πραγματικοτιτες σε διαφορετικες διαστασης μπερδευτικαν μεταξυ τους και εχουν γινει αυτα που εγιναν


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Images10

67Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 12:07

Hawkins

Hawkins

 

υπαρχουν χιλια δυο που δεν ξερουμε μαγκες,δεν ειμαι φαν των συνομωσιολογιων αλλα οποιος παρακολουθει απο αστροφυσικη και τετοια ξερει οτι ο χρονος ουσιαστικα δεν υπαρχει συνεπως παρελθον και μελλον ουτε αυτα 

τσιχλα mandela effect ονομαστικε γιατι υπηρχαν πολυ ανθρωποι που τους ειχε καρφωθει στο νου οτι ο τυπας πεθανε πολυ παλαιοτερα απο των θανατο του το 2013,συνεπως λενε οτι αλλαξαν το παρελθον και στην τωρινη πραγματικοτιτα ο μαντελα ζει και δεν ειναι λιγοι αυτοι που το λενε αλλα χιλιαδες 

επισης ο ηθοποιος απο το star wars darth vader οταν ρωτηθηκε για κατι στην ταινια δεν θυμωταν ποτε να ειχε πει καποια συγκεκριμενα λογια

οπως και με την χιονατη ρε μαγκες η κακια βασιλησσα ειχε πει mirror mirror on the wall who is the most beautifull woman in the world αυτο το θυμουντε ολλοι,πλεον θα βρεις μονο magic mirror on the wall

διαφοροι φυσικοι που ειναι υπερ του φενομενου μαντελα υποστιριζουν οτι αν ωντος εχουν ανακαλυψει μικρες μαυρες τρυπες στο σερν τοτε οι διαφορες πραγματικοτιτες σε διαφορετικες διαστασης μπερδευτικαν μεταξυ τους και εχουν γινει αυτα που εγιναν

να πω και κατι τελευταιο,νερο στον αρη που εκανε την ανακοινωση η νασα ειχε ανακαλυφθει μηνες νωριτερα και σιγουρευτικαν και το ειπανε τον χειμωνα με βαση αυτο η νασα αμα θελει να κρατηση κατι κρυφο το κραταει και υπαρχουν πολλα που δεν λενε για να μην υπαρξει το παγκοσμιο χαος

πριν 2 μερες ο χοκινγκ ειπε οτι πλεον πιστευει πολυ οτι μια μαυρη τρυπα σε μεταφερη σε αλλη διασταση παλαιοτερα ειχε πει οτι τιποτα δεν επιβειωνει εκει,αυτα τα ειπε με βαση τα πειραματα στο σερν και ισως να εχουν σχεση με το mandela effect


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Images10

68Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 14:02

Pagliacci

Pagliacci

 

Ωραία όλα αυτά και μη αποπαίρνεται τον Χοκ, ενδιαφέροντα είναι. Προσωπικά δε τα πιστεύω το μυαλό είναι ηλίθιο και μπερδεύεται αλλά είναι όντως ενδιαφέρον το Mandela effect. Ουσιαστικά είναι μια παραλλαγή του Ντε ζαβού. Το ξεκίνησε μια τύπισσα που ήταν σίγουρη ότι ο Νέλσον είχε πεθάνει στη φυλακή και έλεγε ότι είχε δει και την κηδεία του κτλπ. Πολλοί ταυτίστηκαν με αυτήν (ή έπεισαν τους εαυτούς του επειδή ο εγκέφαλος είναι ηλίθιος) και δημιουργήθηκε το όλο αυτό.


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Random-South-park-Shizzle-Old-New-Gifs-Pics-south-park-26056382-500-281
https://onepiecegr.forumgreek.com/

69Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 16:13

Hawkins

Hawkins

 

ισως ειναι και μπερδεμα του εγκεφαλου ποτε δεν ξερεις αλλα κοβω το τετοιο μ οτι μερικα ισχυουν θυμαμαι οτι ηταν looney toons και δεν θα αλλαξω γνωμη ποτε 

οπως και για το καθρεπτι καθρεπτακι μ 

τωρα λενε και για την ταινια interview with the vimpire πολυ λενε οτι αντι για the ειναι a ετσι θυμουντε


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Images10

70Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τρι 12 Ιουλ 2016, 23:06

Tcixlas

Tcixlas

 

κοίτα προσωπικά το looney tunes κι εμένα λίγο δε μου κολλάει, να σου απαντήσω ειλικρινά αλλά ίσως είναι απλά επειδή μου το είπες, και είναι μια προσπάθεια του εγκεφάλου να το αποδείξει, αλλά γενικά ενώ είναι αρκετά ενδιαφέρον και θα μου άρεσε να υπάρχει κάτι τέτοιο ή να αποδειχτεί αργότερα κλπ, αλλά τώρα θεωρώ ότι είναι απλά υπερβολικός εγωισμός και ξερολισμός, γνωρίζοντας τον μέσο άνθρωπο, και αν βγει ένας και το πει μετά θα τα εκφράσουν όλο και περισσότεροι υπο την προστασία των πολλών...


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Tumblr_inline_ngc96fN1B21s7ne15

71Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τετ 13 Ιουλ 2016, 05:36

uchiha1991

uchiha1991

 

Hawkins έγραψε:υπαρχουν χιλια δυο που δεν ξερουμε μαγκες,δεν ειμαι φαν των συνομωσιολογιων αλλα οποιος παρακολουθει απο αστροφυσικη και τετοια ξερει οτι ο χρονος ουσιαστικα δεν υπαρχει συνεπως παρελθον και μελλον ουτε αυτα 

τσιχλα mandela effect ονομαστικε γιατι υπηρχαν πολυ ανθρωποι που τους ειχε καρφωθει στο νου οτι ο τυπας πεθανε πολυ παλαιοτερα απο των θανατο του το 2013,συνεπως λενε οτι αλλαξαν το παρελθον και στην τωρινη πραγματικοτιτα ο μαντελα ζει και δεν ειναι λιγοι αυτοι που το λενε αλλα χιλιαδες 

επισης ο ηθοποιος απο το star wars darth vader οταν ρωτηθηκε για κατι στην ταινια δεν θυμωταν ποτε να ειχε πει καποια συγκεκριμενα λογια

οπως και με την χιονατη ρε μαγκες η κακια βασιλησσα ειχε πει mirror mirror on the wall who is the most beautifull woman in the world αυτο το θυμουντε ολλοι,πλεον θα βρεις μονο magic mirror on the wall

διαφοροι φυσικοι που ειναι υπερ του φενομενου μαντελα υποστιριζουν οτι αν ωντος εχουν ανακαλυψει μικρες μαυρες τρυπες στο σερν τοτε οι διαφορες πραγματικοτιτες σε διαφορετικες διαστασης μπερδευτικαν μεταξυ τους και εχουν γινει αυτα που εγιναν

να πω και κατι τελευταιο,νερο στον αρη που εκανε την ανακοινωση η νασα ειχε ανακαλυφθει μηνες νωριτερα και σιγουρευτικαν και το ειπανε τον χειμωνα με βαση αυτο η νασα αμα θελει να κρατηση κατι κρυφο το κραταει και υπαρχουν πολλα που δεν λενε για να μην υπαρξει το παγκοσμιο χαος

πριν 2 μερες ο χοκινγκ ειπε οτι πλεον πιστευει πολυ οτι μια μαυρη τρυπα σε μεταφερη σε αλλη διασταση παλαιοτερα ειχε πει οτι τιποτα δεν επιβειωνει εκει,αυτα τα ειπε με βαση τα πειραματα στο σερν και ισως να εχουν σχεση με το mandela effect
απανταω μιας και ειμαι φυσικος.
κοκκινο:οχι δεν ξερω που το ακουσες αυτο,και δεν καταλαβαινω ακριβως τι θελεις να πεις,αλλα δεν βγαζει νοημα.

πρασινο:δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει σοβαρος επιστημονας φυσικος με διεθνη βιβλιογραφια σε σοβαρα επιστημονικα περιοδικα (και οχι τυπου λιακοπουλου κτλ) που να πιστευει σε τετοια φαινομενα.Στο σερν δεν εχουν βρεθει μικροσκοπικες μαυρες τρυπες..(βασικα στο σερν το μονο καινουριο που εχει βρεθει ειναι το σωματιδιο higgs,τιποτα αλλο)

μπλε:ο χοκινγκ δεν ειπε τιποτα με βαση τα πειραματα που εγιναν στο σερν,γιατι οπως ειπα και πριν τιποτα σχετικο με μαυρες τρυπες δεν εχει γινει εκει.Αυτο που ειπε ο χοκινγκ ,ειναι απλα μια θεωρια.Τιποτα παραπανω.Μια θεωρια μαθηματικα βασιμη σε μεγαλο ποσοστο,αλλα υπαρχουν δεκαδες θεωριες(τελειως διαφορετικες) για μαυρες τρυπες που εχουν μαθηματικη συνεπεια και θα μπορουσαν να ειναι σωστες.Η πραγματικοτητα ειναι οτι ξερουμε σχεδον ελαχιστα πραγματα γιαυτες.Ακομη δεν ειμαστε100% σιγουροι αν υπαρχουν.Ο χοκινγκ εχει κανει πολλες φορες λαθος σε αρκετα που εχει πει.Αν ειπε κατι τετοιο προφανως θα το ειπε με βαση το ενστικτο του και τιποτα περισσοτερο.

Ενα γενικο σχολιο.Συμφωνω οτι ολα αυτα τα φαινομενα(αποκρυφυστικα κτλ) ειναι αρκετα ενδιαφεροντα να τα κοιταει καποιος.Εχουν πλακα..Αλλα θα πρεπει να τα αντιμετωπιζει για την πλακα του και μονο.Κατι που γινεται συχνα,ειναι οτι διαφοροι περιεργοι τυποι βγαζουν δικες τους θεωριες συνομωσιας κτλ και προσπαθουν  να τις αιτιολογησουν με εννοιες φυσικης.Αυτο που κανουν ομως ειναι οτι απλα δεν εχουν ιδεα πως δουλευει η φυσικη,παιρνουν διαφορες λεξεις,τις ερμηνευουν οπως θελουν και απλα λενε βλακειες.Οπως αυτα πχ που ελεγες πανω για τις μαυρες τρυπες που καμμια σχεση δεν εχουν με αυτα που γνωριζουμε οτι ισχυουν για αυτες στην πραγματικοτητα.
Στην φυσικη τα πραγματα ποτε δεν ειναι τοσο εντυπωσιακα οσο πολλοι τα κανουν να φαινονται,και υπαρχει τεραστιο χασμα μεταξυ της μεταφυσικης φιλοσοφιας που λενε αρκετοι με τι πραγματικα ξερουμε.Ενα απλο παραδειγμα,θυμαμαι πριν χρονια ακουγα μια κοπελα να μιλαει σε μια καφετερια.Και ελεγε διαφορες θεωριες που ειχε ακουσει για το φαινομενο και καλα οτι στον υπνο σου βγαινεις απο το σωμα σου καμμια φορα,και μπορει να επισκεφτεις αλλα μερη  να δεις αλλα πραγματα κτλ(δεν θυμαμαι πως λεγεται ακριβως αυτο).Και προσπαθουσε να το αιτιολογησει,(το οποιο φαινομενο και η ιδια το ειχε βιωσει οπως ελεγε) συμφωνα με τη θεωρια του αινσταιν .Ο αινσταιν ελεγε οτι υπαρχουν 4 διαστασεις.Και αυτη η 4 διασταση ηταν η διασταση στην οποια πηγαινε οταν κοιμοταν.Αλλα αυτο που στην πραγματικοτητα ειπε ο αινσταιν για τις 4 διαστασεις,δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.Θεωρησε στην θεωρια του τον χρονο σαν μια διασταση.Αραεχουμε μηκος ,πλατος,υψος,και χρονο.Αυτο ..Τιποτα παραπανω.Οι περιεργοι ομως τυποι ,χωρις να εχουν ιδεα για τι μιλανε,πηραν τη λεξη 4 διασταση και εφτιαξαν με το μυαλο τους,οτι να ναι ηλιθιες θεωριες.Αρα να ξερετε οτι οποτε ακουτε διαφορα τετοια περιεργα που μπλεκουν και φυσικη,ειναι σιγουρα βλακειες.
Βεβαια οκ,συμφωνω οτι ποτε δεν ξερεις,ισως κατι απο αυτο να ειναι τελικα αληθεια.Αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχουμε κανενα λογο να πιστευουμε οτιδηποτε.Το να πιστευεις πχ στο φαινομενο μαντελα ειναι δικαιωμα σου,αλλα ειναι ακριβως το ιδιο σαν να πιστευεις στις νεραιδες,η σαν να πιστευεις οτι ερχονται εξωγηινοι και μας απαγαγουν,ή οτι οι μαυρες τρυπες φτιαχνονται απο τον Blackbeard καπου μακρια απο μας στο διαστημα με τη βοηθεια του φρουτου του.Ολα αυτα ειναι το ιδιο.Απλες ιστοριες που δεν βαασιζονται πουθενα.Οπως ειπα ποτε δεν ξερεις.Μπορει να υπαρχουν νεραιδες,η ο ΒΒ να φτιαχνει μαυρες τρυπες,αλλα ειναι χαζο κατα τη γνωμη μου να πιστευεις το οτιδηποτε για το οποιο δεν εχεις καμμια επιστημονικη(πειραματικη ,ή τουλαχιστον συνεπη θεωρητικα) ενδειξη.Αυτα.

72Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τετ 13 Ιουλ 2016, 09:23

Santouryuu

Santouryuu

 

στα παπαρια μου η κβαντικη φυσικη εφοσον δεν μπορει να μου εξηγησει γιατι, ενω ειμαι βεβαιος οτι, το προϊον γραφεται febreeze, ξαφνικα μαθαινω οτι ανεκαθεν λεγοταν febreze, με ενα e.

και η ταινια λεγεται rum diaries, οχι rum diary.... ειμαι 100% sure, γιατι την ειχα δει στο σινεμα...




καλα ουτσιχα, μη βαζεις και ορκο... παω στοιχημα στο μανχαταν προτζεκτ, βγαινανε ολοι και λεγανε "υπαρχουν μαλακες που πιστευουν οτι η κυβερνηση φτιαχνει πυρηνικα οπλα.... χαχαχαχα.... τι τρομπες.... πιστευουν δε οτι θα τα ριξουν πανω σε πληθυσμο.... χαχαχαχα.... θεωριες συνομωσιας.... ρε τους μαλακες, εντελως ηλιθιοι!"

6 μηνες μετα..... ΜΠΟΥΜ...... ΜΠΟΥΜ


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Usopp_flag___one_piece_by_sanji_devastador

73Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τετ 13 Ιουλ 2016, 10:35

Hawkins

Hawkins

 

δικιο εχει ο σαντο μην εισαι τοσο στενομυαλλος
 ο χρονος στο διαστημα δεν υπαρχει αυτο θελω να σου πω,αν φυγεις απο την γη με την ταχυτητα του φωτος και λυψεις μονο για τρια λεπτα και ξανα γυρισεις για τους αλλους εχουν περασει 200 χρονια ασχετω που εσυ γερασες μονο κατα 3 λεπτα...αν παλει θες να επιστρεψεις στο παρελθον πρεπει να αναπτυξης μια ταχυτητα μεγαλητερη του φωτος πραγμα που δεν γινετε σενεπως ο χρονος οπως τον  φανταζεσαι εσυ δεν υπαρχει 

οσο για τους επιστημονες που λες οτι δεν ειναι σοβαρη αυτα που τα λενε μπορω να σου πω οτι ειναι και παρα πολυ και ολλας,ο δασκαλος φυσικης στην τριτη λυκειου ειχε μουρλια με αυτα και  και απο τις συζητησης μας καμια σχεση με εσενα ειχε παντελως διαφορετικη γνωμη 

για το χοκινγκ ισως δεν εγινα κατανοητος,θεωριες ειναι οτι το ειπε λογο των πειραματων στο σερν...ειναι μια θεωρια που την πιστευω πολυ γιατι οταν αρχισε να ακουγεται η ιστορια για το σερν και τις τρυπες τσουπ πεταχτηκε και ο χοκινγκ και ειπε αυτο

οσο για το τελευταιο σχολιο σου αν πιστευειες οτι το συμπαν ειναι τοσο απλο και λειτουργει τοσο απλα οπως μου εδωσες να καταλαβα πιστευω εισαι παντελως λαθος.

να πω και κατι τελευταιο
το μεγαλητερο ερωτημα που εχω σαν ανθρωπος ειναι το πως ζουμε σημερα,μιλαμε για να φτασει να υπαρξει ζωη στο πλανητη μας συνωμωτησε ολλο το συμπαν κυριολεκτικα...δλδ ενα ηλεκτρονιο να μην ηταν στην θεση π επρεπε την ωρα π επρεπε π λεει ο λογος δεν θα υπηρχαμε σημερα...μιλαμε για πολλες μικρες πιθανοτητες που δεν το χωραει το μυαλλο σου,οσο και να προσπαθω να καταλαβω δεν μπορω...μονο ο καλητερος υπολογιστης στον πλανητη θα μπορουσε να τα κανει ολλα τοσο ευνωικα


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Images10

74Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τετ 13 Ιουλ 2016, 11:11

Santouryuu

Santouryuu

 

Hawkins(g) hahaha


_________________
Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Usopp_flag___one_piece_by_sanji_devastador

75Οι πύλες του ανεξήγητου - Σελίδα 3 Empty Απ: Οι πύλες του ανεξήγητου Τετ 13 Ιουλ 2016, 12:49

uchiha1991

uchiha1991

 

το μανχαταν προτζεκτ,δεν ειναι πολυ καλο παραδειγμα για αυτο που μιλαω εγω.Ηταν ενα προγραμμα που  ειχε σχεση με την πυρηνικη ενεργεια.Ατομικη βομβα ηταν δυνατον να φτιαχτει(οχι σιγουρο αλλα πιθανο) ,καθως βασιζοταν σε αρχες και φαινομενα που ηδη γνωριζαμε.Στο προτζεκτ αυτο προσπαθησαν να κανουν κατι καινουριο που βασιζοταν σε πραγματικη φυσικη(και τα καταφεραν),οπως πχ και στο σερν προσπαθουν να βρουν καινουρια πραγματα.Τωρα αν εσυ λες οτι καποιοι ελεγαν τοτε σαν θεωρια συνομωσιας οτι θα φτιαχτουν ατομικες βομβες και θα τις ριξουν στον κοσμο,και καποιοι τους ελεγαν οτι λενε βλακειες  αλλα οι πρωτοι επιβεβαιωθηκαν,αυτες ειναι πολιτικες θεωριες συνομωσιας.Εγω δεν αναφερομουν σε τετοιες.Γιαυτες δεν εχω ιδεα.Για παραδειγμα αν καποιος πει οτι σε λιγα χρονια θα μπορεσουμε να φτιαξουμε μικροσκοπικες μαυρες τρυπες στο σερν,δεν λεει βλακειες.Ειναι κατι εφικτο,με βαση την γνωση μας για τη φυσικη (αν και αρκετα αισιοδοξο).Αν καποιος ομως πει οτι στο σερν θα φτιαχνουν στο μελλον μαυρες τρυπες που θαμας  ρουφηξουν,ή θα καταστρεψουν τον κοσμο,ή μαυρες τρυπες που αλλαζουν την πραγματικότητα αυτα ειναι βλακειες γιατι δεν βασιζονται πουθενα.Απλα καποιος ασχετος τα βγαζει απο το μυαλο του.Η δημιουργια της ατομικης βομβας ηταν ενα πολυ πιθανο βημα , εφοσον γνωριζαμε ηδη την πυρηνικη ενεργεια και πως δουλευει.


τωρα στον χοκινς.
Αυτο που λες για το χρονο,που κυλαει διαφορετικα ειναι σωστο.Και επιβεβαιωμενο.Αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις δεν υπαρχει παρελθον μελλον κτλ.Νομιζω γενικα οτι μπερδευεσαι λιγο και κανεις πολλες υπεραπλουστευσεις και γενικευεις πολλα στο μυαλο σου.Επισης ακομη και μεγαλυτερη ταχυτητα να εχεις απο αυτη του φωτος δεν μπορεις να επιστρεψεις στο παρελθον με την εννοια που το εννοεις εσυ.Δλδ να παω πισω 10 μερες πχ και να ξαναδωσω ενα μαθημα που δεν πηγα καλα στην εξεταστικη.Ειναι λιγο περιπλοκο να σ εξηγησω ακριβως τι γινεται.

τωρα σχετικα με τους επιστημονες.Πες μου μονο εναν απο αυτους που λες..Σκεψου μιλησες για τον καθηγητη σου στο λυκειο.Αρα για καποιον που δεν ειναι επιστημονας.Απλα ξερει 5 πραγματα .Αν λοιπον ο καθηγητης σου ,σου ελεγε για φαινομενα μαντελα και σχετικα,απλα δεν ηξερε τι του γινοταν.Θα ηταν προφανως απο τους τυπους στο πανεπιστημιο που δεν καταλαβαινε τι εκανε,περναγε τα μαθηματα απο σποντα και ετυχε να παρει ενα πτυχιο φυσικης χωρις να εχει ιδεα.Οταν λεω για σοβαρους επιστημονες μιλαω πχ για επιστημονες σαν τον χοκινγκ.Αν βρεις καποιον αντιστοιχο ,να μιλαει και να υποστηριζει τετοια φαινομενα πες μου.

επισης καθε αλλο παρα πιστευω οτι το συμπαν ειναι απλο.
Πχ ειναι πολλοι που ισχυριζονται και πιστεουν οτι υπαρχουν παραλληλα συμπαντα,11 διαστασεις κτλ.Ολα αυτα τα δεχομαι και ειναι πολυ πιθανον να ειναι αληθεια.Γιατι βασιζονται σε αυτοσυνεπεις μαθηματικα θεωριες που ειναι επεκτασεις των ηδη γνωστων επιβεβαιωμενων θεωριων.Τι εννοω με αυτο :Για παραδειγμα,η θεωρια του αινσταιν για την βαρυτητα γνωριζουμε οτι ειναι επιβεβαιωμενη σε αρκετο βαθμο πειραματικα.Η θεωρια χορδων ειναι ουσιαστικα μια επεκταση (λιγο πιο πολυπλοκη δλδ)της θεωριας βαρυτητας του αινσταιν.Προβλεπει τα ιδια πραγματα +καποια extra.Εφοσον η θεωρια χορδων προβλεπει τα ιδια με τη θεωρια αινσταιν που εχει επιβεβαιωθει πειραματικα,σημαινει οτι εχει καποια δοση αληθειας .Για να ειναι ομως συνεπης η θεωρια χορδων και να μην λεει οτι να ναι και βγαζει αντιφατικα αποτελεσματα,προκυπτει μαθηματικα οτι ο χωρος θα πρεπει να εχει 10 διαστασεις.Δλδ εχεις μια θεωρια που σου βγαζει καποια σωστα αποτελεσματα(οποτε ισως να ειναι σωστη η θεωρια) ,αλλα χρειαζεται να υπαρχουν 10 χωρικες διαστασεις.Οποτε αν τελικα υπαρχουν εχτρα διαστασεις και τις βρουμε δεν ειναι κατι απιθανο.
Τωρα για το φαινομενο μαντελα,απο οτι ειδα βασιζονται αυτοι που προσπαθουν να το αιτιολογησουν στα παραλληλα συμπαντα κτλ.Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι οι τυποι απλα πηραν τη λεξη παραλληλο συμπαν χωρις καν να ξερουν τι ειναι,και εφτιαξαν μια δικη τους ερμηνεια για να δικαιολογησουν τις βλακειες που λενε.Πχ ,στο σερν οντως προσπαθουν να εντοπισουν extra διαστασεις με δεσμες σωματιδιων που εχουν απιστευτα μεγαλες ενεργειες.Μεχρι στιγμης δεν εχουμε βρει τιποτα απολυτως.Αρα σε τεραστιες ενεργειες σαυτες που δουλευει to cern δεν εχουμε βρει μεχρι στιγμης ουτε την πιο μικρη αλληλεπιδραση με τις εχτρα διαστασεις,ουτε ενα μικρο φωτονιο να φυγει προς σαυτες κτλ.Το να λες πχ τωρα οτι ενω σαυτες τις συνθηκες δεν υπαρχει τιποτα,στις δικες μας καθημερινες συνθηκες ολοκληρη η συνειδηση μας πηγαινει σε αλλα συμπαντα κτλ και αλληλεπιδρα και βλεπει διαφορα,ειναι χαζομαρες και δεν βασιζεται πουθενα.
Οπως ειπα και πριν το φαινομενο μαντελα και το καθε αντιστοιχο φαινομενο μαντελα ισως να ειναι αληθεια.Ποτε δεν ξερεις.Αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχεις κανενα απολυτως λογο να πιστευεις οτι ειναι αληθεια.Εχουν ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες να ειναι σωστα,με την υπαρξη του οντιν και του θορ για παραδειγμα.Ολα ειναι ιστοριες που δεν βασιζονται πουθενα.Αλλα ποτε δε ξερεις.Μπορει ο θορ οντως να υπαρχει.Αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι οπως σε σενα υποθετω σου φαινεται χαζο καποιος να πιστευει στην υπαρξη του δια,και το θορ ,το ιδιο ακριβως χαζο φαινεται σε καποιον που πραγματικα καταλαβαινει και ξερει φυσικη,ολες αυτες οι μεταφυσικες μπουρδες που κυκλοφορουν

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης