Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!!

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 17]

101ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 11:01

Elidor

Elidor

 

Avarga
sirQuackly έγραψε:Να ρωτησω κατι και γω απο την μερια μου;
Οταν πεθαινει καποιος τι πιστευετε οτι γινεται μετα;

Το ΤΙΠΟΤΑ σαν απαντηση σου κανει?

Γιατι πρεπει να υπαρχει κατι? Δεν υπαρχει τιποτα... σαν μην υπαρχεις ειναι...σαν να μην γεννηθηκες ποτε... Ωραιο ε?

102ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 12:52

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
Elidor έγραψε:
sirQuackly έγραψε:Να ρωτησω κατι και γω απο την μερια μου;
Οταν πεθαινει καποιος τι πιστευετε οτι γινεται μετα;

Το ΤΙΠΟΤΑ σαν απαντηση σου κανει?

Γιατι πρεπει να υπαρχει κατι? Δεν υπαρχει τιποτα... σαν μην υπαρχεις ειναι...σαν να μην γεννηθηκες ποτε... Ωραιο ε?
βασικα μ@λ@κι@ :xD:

103ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 14:16

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
Βασικα επειδη ο χρονος ειναι απολυτα σχετικος πιστευω το εξης...

Οταν πεθαινεις,τα τελευταια δεκατα που σου μενουν τα αντιλαμβανεσε εντελως διαφορετικα...Μπορει να σου φενονται ακομη και σαν χρονια! Ισως να ειναι μια αλλη ζωη ΟΧΙ η μεταθανατον αλλα λιγο πριν ξεψυχησεις... Αφου πεθανεις ομως δεν υπαρχει τπτ.


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 2cxdsfp

[font=Times New Roman]~ Behold, there was destruction and there was calamity on the planet. The sky vanished and the sky became frozen. Nature halted the circle of life, which was essential for the recognition of man. Thes narrators of these words have long since exited the stage and the curtain of the “system” has visibly fallen. However, even in this devastated world, one still cannot escape from the existence of this circle.[/font]

104ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 14:27

Crowdon

Crowdon

 

Elidor έγραψε:
sirQuackly έγραψε:Να ρωτησω κατι και γω απο την μερια μου;
Οταν πεθαινει καποιος τι πιστευετε οτι γινεται μετα;

Το ΤΙΠΟΤΑ σαν απαντηση σου κανει?

Γιατι πρεπει να υπαρχει κατι? Δεν υπαρχει τιποτα... σαν μην υπαρχεις ειναι...σαν να μην γεννηθηκες ποτε... Ωραιο ε?

Σιγά ρε παντογνώστη που έβγαλες και πόρισμα. :P
Έτσι πίστευα πριν 3 χρόνια και εγώ.
Αλλά κατέληξα εκεί που κατέληξα επειδή θεωρώ πολύ αλαζονικό και επιπόλαιο το να είμαι τόσο απόλυτος για κάτι το οποίο δεν γνωρίζω ούτε εγώ, ούτε κανείς.
Έχω περάσει το στάδιο που κάποια βράδια ξαγρυπνούσα απο το φόβο επειδή σκεφτόμουν οτι κάποια μέρα θα πεθάνω και οτι αυτή η μέρα είναι πραγματική και πλησιάζει μέρα με τη μέρα.(lol ο μακάβριος xD )
Δεν φοβάμαι τον θάνατο όχι επειδή υπάρχει μία περίπτωση να υπάρχει κάτι μετά αλλά επειδή ξέρω οτι είναι κάτι αναπόφευκτο και το έχω δεχτεί.


_________________
Εάν ο ύπνος ήτανε νερό, θα κατουρούσα μέσα για να μην το πιω. 


Crowdon - 2010 μ.Χ.

105ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 14:41

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
Βασικα φοβασαι τον θανατο :xD:

Ειναι λογικο.... Παντα φοβομαστε το αγνωστο... Και τους ανθρωπους που θα αφησουμε πισω μας


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 2cxdsfp

[font=Times New Roman]~ Behold, there was destruction and there was calamity on the planet. The sky vanished and the sky became frozen. Nature halted the circle of life, which was essential for the recognition of man. Thes narrators of these words have long since exited the stage and the curtain of the “system” has visibly fallen. However, even in this devastated world, one still cannot escape from the existence of this circle.[/font]

106ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 14:55

Crowdon

Crowdon

 

Grimmy έγραψε:Βασικα φοβασαι τον θανατο :xD:

Ειναι λογικο.... Παντα φοβομαστε το αγνωστο... Και τους ανθρωπους που θα αφησουμε πισω μας

Φοβόμαστε το άγνωστο?
Δεν νομίζω..όλη η εξέλιξη του ανθρώπου και της επιστήμης βασίζεται στο άγνωστο που κάποιος αποφάσισε να προσεγγίσει.
Το άγνωστο είναι το μεγαλύτερο κίνητρο του ανθρώπου.
Θεσμοί όπως η εκκλησία και η θρησκεία είναι που φοβούνται το άγνωστο..Ο άνθρωπος απο την στιγμή που γεννιέται και αρχίζει να αντιλαμβάνεται το περιβάλλον του είναι γεμάτος ενέργεια να ανακαλύψει καινούρια πράματα.
Δεν φοβάμαι το θάνατο ρε..και δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται τόσο παράλογο..λυπάμαι που μια μέρα θα πεθάνω και θα αφήσω πίσω μου τον κόσμο..αλλά αυτό απέχει απο το "φοβάμαι".


_________________
Εάν ο ύπνος ήτανε νερό, θα κατουρούσα μέσα για να μην το πιω. 


Crowdon - 2010 μ.Χ.

107ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 15:03

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
Δηλαδη ενα ερθει ενα και σου βαλει ενα οπλο στο κεφαλι δε θα φοβηθεις?
Νομιζω πως θα φοβηθεις... Ειναι στη φυση του ανθρωπου... Δεν ειναι θεμα εγωισμου απλα δε μπορω να σκεφτω πως θα νοιωθουν οι αλλοι χωρις εμενα... Τελικα ειναι θεμα εγωισμου... Και στο κατω κατω δεν εχω καταφερει ακομη οσα επιθυμω.... Οταν τα καταφερω καλοδεχουμενος ο θανατος


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 2cxdsfp

[font=Times New Roman]~ Behold, there was destruction and there was calamity on the planet. The sky vanished and the sky became frozen. Nature halted the circle of life, which was essential for the recognition of man. Thes narrators of these words have long since exited the stage and the curtain of the “system” has visibly fallen. However, even in this devastated world, one still cannot escape from the existence of this circle.[/font]

108ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 15:10

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

αμα καθεσαι να ξαγρυπνας επειδη φοβασαι μηπως πεθανεις τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι XD


ρε μην ασχολειστε με τετοια ειναι πολυ βλακειες...θρησκειες θανατος κλπ σας κανουν δυσκολη τη ζωη.γραψτε τα στα @@ σας,βγειτε εξω και καντε οτι θελετε χωρις να φοβαστε τιποτα...εμενα μ αρεσει να ζω στα ορια ας πουμε και δεν με ενοχλησε ποτε το θεμα του θανατου...γι αυτο σας λεω δεν πρεπει να ασχολειστε πολυ μ αυτα θα σας καταστρεψουν.Be active και αφηστε το μυαλο για εκει που πρεπει.


last post on this topic,ελπιζω να μην παρεξηγησει κανεις αυτα που εγραψα :P


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Db0370

109ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 15:24

Crowdon

Crowdon

 

Grimmy έγραψε:Δηλαδη ενα ερθει ενα και σου βαλει ενα οπλο στο κεφαλι δε θα φοβηθεις?
Νομιζω πως θα φοβηθεις... Ειναι στη φυση του ανθρωπου... Δεν ειναι θεμα εγωισμου απλα δε μπορω να σκεφτω πως θα νοιωθουν οι αλλοι χωρις εμενα... Τελικα ειναι θεμα εγωισμου... Και στο κατω κατω δεν εχω καταφερει ακομη οσα επιθυμω.... Οταν τα καταφερω καλοδεχουμενος ο θανατος

Ο βίαιος θάνατος έχει διαφορά ρε.
Άλλο να πεθάνω στα 60 μου και άλλο στα 20 μου.
Σίγουρα στην περίπτωση που λες θα χάσω την ψυχραιμία μου.(σκατό στην κάλτσα)
Γενικά όμως πιστεύω οτι ο φόβος για τον θάνατο δεν είναι κάτι έμφυτο στον άνθρωπο αλλά κάτι που έχει φυτευτεί στην ανθρώπινη κουλτούρα απο τα αρχαία χρόνια.
Το πως θα δεις τον θάνατο είναι καθαρά δικό σου θέμα.
Είτε μπορείς να παραδοθείς στον φόβο σου και να ξεκινήσεις το μοιρολόι απο τώρα, είτε να τον χρησιμοποιήσεις σαν κίνητρο, να ζήσεις έντονα, να συνειδητοποιήσεις πόσο μικρά είναι τα προβλήματα που συναντάς στην καθημερινή ζωή και να κρατήσεις το νόημά της.


αμα καθεσαι να ξαγρυπνας επειδη φοβασαι μηπως πεθανεις τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι XD


ρε μην ασχολειστε με τετοια ειναι πολυ βλακειες...θρησκειες θανατος κλπ σας κανουν δυσκολη τη ζωη.γραψτε τα στα @@ σας,βγειτε εξω και καντε οτι θελετε χωρις να φοβαστε τιποτα...εμενα μ αρεσει να ζω στα ορια ας πουμε και δεν με ενοχλησε ποτε το θεμα του θανατου...γι αυτο σας λεω δεν πρεπει να ασχολειστε πολυ μ αυτα θα σας καταστρεψουν.Be active και αφηστε το μυαλο για εκει που πρεπει.


last post on this topic,ελπιζω να μην παρεξηγησει κανεις αυτα που εγραψα :P

Εννοείται πως δε σε παρεξηγούμε μωρέ!
Το μόνο που θα σου πω είναι οτι πολλοί μεσήλικες περνάνε την κρίση τους όσον αφορά αυτό το θέμα.
Το να κρύβεσαι απο κάτι που θα έρθει και να μη το σκέφτεσαι δεν είναι λύση επειδή όταν πλησιάζει αυτή η στιγμή είναι πιθανό να καταρρεύσεις ψυχολογικά και να μην ευχαριστηθείς τη ζωή σου.
Ειλικρινά εύχομαι να κάνω λάθος και να ξέρεις τι κάνεις.
Σκέψου το.


_________________
Εάν ο ύπνος ήτανε νερό, θα κατουρούσα μέσα για να μην το πιω. 


Crowdon - 2010 μ.Χ.

110ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 15:35

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
Crowdon έγραψε:
Ο βίαιος θάνατος έχει διαφορά ρε.
Άλλο να πεθάνω στα 60 μου και άλλο στα 20 μου.
Σίγουρα στην περίπτωση που λες θα χάσω την ψυχραιμία μου.(σκατό στην κάλτσα)
Γενικά όμως πιστεύω οτι ο φόβος για τον θάνατο δεν είναι κάτι έμφυτο στον άνθρωπο αλλά κάτι που έχει φυτευτεί στην ανθρώπινη κουλτούρα απο τα αρχαία χρόνια.
Το πως θα δεις τον θάνατο είναι καθαρά δικό σου θέμα.
Είτε μπορείς να παραδοθείς στον φόβο σου και να ξεκινήσεις το μοιρολόι απο τώρα, είτε να τον χρησιμοποιήσεις σαν κίνητρο, να ζήσεις έντονα, να συνειδητοποιήσεις πόσο μικρά είναι τα προβλήματα που συναντάς στην καθημερινή ζωή και να κρατήσεις το νόημά της.

Ε τοτε συμφωνουμε! Απλα πηρα το "δε φοβαμαι τον θανατο" Με την εννοια του "δε με νοιαζει να πεθανω"... Ο θανατος ειναι κατι φυσικο και αναμενομενο... Απλα τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη θα με πειραζε πολυ να πεθανω. Εχω πολλα να κανω gj!


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 2cxdsfp

[font=Times New Roman]~ Behold, there was destruction and there was calamity on the planet. The sky vanished and the sky became frozen. Nature halted the circle of life, which was essential for the recognition of man. Thes narrators of these words have long since exited the stage and the curtain of the “system” has visibly fallen. However, even in this devastated world, one still cannot escape from the existence of this circle.[/font]

111ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 19:14

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
καλα ολα αυτα περι θρησκειας αλλα θα μ επιτρεψεται να αλλαξω λιγο το θεμα

απο τοτε αρχισαν οι μ@λ@κιες στην ελλαδα και φτασαμε σε αυτο το σημειο,οταν φερνουν ενα ανθρωπο απο τ ρωσια για να τους σωσει και επειδη αυτος ο ανθρωπος δν πηγαινε με τα νερα των αλλων τον εφαγαν...ο καποδιστριας κατ' εμε θα μπορουσε να θεσει παλι τα θεμελια για τν αναγγενηση του ελληνικου κρατους αλλα βλεπετε συμφεροντα ειν αυτα

112ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 30 Ιαν 2011, 20:12

Elidor

Elidor

 

Avarga
Τι σχεση εχει ρε μεγαλε ο Καποδιστριας με το θεμα αυτου του τοπικ που ειναι η θρησκεια?

Βαλτο σε καποιο αλλο τοπικ οχι εδω.

113ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 12:33

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
συμφωνω με τον Grimmy και με τον Crowdon και θελω να προσθεσω 1-2 πραγματα....

αρχικα η θρησκεια μπορει να περιγραφει τελεια με τη φραση του Grimmy:

"Μπορεις να μη πιστευεις η μπορει να εισαι ηλιθιος"

εγω το διευρυνω...δε πιστευω οτι η θρησκεια ειναι μια ανοησια...πιστευω πως ειναι μια ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ανοησια...
Λογω του Χριστιανισμου,της δευτερης μεγαλυτερης θρησκειας στο πλανητη [ με βαση τους υποστηρικτες της] εχουμε περισσοτερα θυματα κι απο τους 2 παγκοσμιους πολεμους μαζι...

Πολλοι μπορει να πουν οτι δε φταιει ο Χριστιανισμος,αλλα οι Χριστιανοι...
Ε και? xD
Κοιταμε το αντικτυπο που εχει μια ιδεολογια πανω στο κοσμο,διοτι αυτο ειναι που μετραει...τα αλλα ειναι κουραφεξαλα...

και επισης,θα κλεισω με 2 παρατηρησεις:

1.
-Η επιστημη ειναι ενα συνολο απο ιδεολογιες,οι οποιες περιεχονται σε εκατομμυρια βιβλια απο εκατομμυρια ανθρωπους και βασιζεται στη λογικη

-Ο Χριστιανισμος και καθε σχεδον αλλη θρησκεια ειναι ΜΙΑ ιδεολογια η οποια βασιζεται σε ΕΝΑ βιβλιο το οποιο γραφτηκε απο 4 ανθρωπους οι οποιοι δεν ειχαν καμμια ειδικοτητα πανω σαυτα που εγραφαν...και το σημαντικοτερο ειναι οτι αυτο το βιβλιο εχει κρατηθει ΑΤΟΦΙΟ για πανω απο 2000 χρονια,αγνοοντας καθε αντιθετο προς αυτο στοιχειο...

οποτε μπορειτε να διαλεξετε ^^

2. αν θελετε μια λογικη αποψη πανω στο Χριστιανισμο ψαχτε τα documentaries του Richard Dawkins...ισως ο μεγαλυτερος βιολογος εν ζωη...

114ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 12:49

maggie

maggie

 

Shadow Ace έγραψε:2. αν θελετε μια λογικη αποψη πανω στο Χριστιανισμο ψαχτε τα documentaries του Richard Dawkins...ισως ο μεγαλυτερος βιολογος εν ζωη...
"H Περι Θεου Αυταπατη"...οποιος δεν το εχει διαβασει να το διαβασει τωρα! whistle


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Tumblr_n0ukph8HKw1r012yho1_500

115ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 13:14

Crowdon

Crowdon

 

Shadow Ace έγραψε:συμφωνω με τον Grimmy και με τον Crowdon και θελω να προσθεσω 1-2 πραγματα....

αρχικα η θρησκεια μπορει να περιγραφει τελεια με τη φραση του Grimmy:

"Μπορεις να μη πιστευεις η μπορει να εισαι ηλιθιος"

εγω το διευρυνω...δε πιστευω οτι η θρησκεια ειναι μια ανοησια...πιστευω πως ειναι μια ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ανοησια...
Λογω του Χριστιανισμου,της δευτερης μεγαλυτερης θρησκειας στο πλανητη [ με βαση τους υποστηρικτες της] εχουμε περισσοτερα θυματα κι απο τους 2 παγκοσμιους πολεμους μαζι...

Πολλοι μπορει να πουν οτι δε φταιει ο Χριστιανισμος,αλλα οι Χριστιανοι...
Ε και? xD
Κοιταμε το αντικτυπο που εχει μια ιδεολογια πανω στο κοσμο,διοτι αυτο ειναι που μετραει...τα αλλα ειναι κουραφεξαλα...

και επισης,θα κλεισω με 2 παρατηρησεις:

1.
-Η επιστημη ειναι ενα συνολο απο ιδεολογιες,οι οποιες περιεχονται σε εκατομμυρια βιβλια απο εκατομμυρια ανθρωπους και βασιζεται στη λογικη

-Ο Χριστιανισμος και καθε σχεδον αλλη θρησκεια ειναι ΜΙΑ ιδεολογια η οποια βασιζεται σε ΕΝΑ βιβλιο το οποιο γραφτηκε απο 4 ανθρωπους οι οποιοι δεν ειχαν καμμια ειδικοτητα πανω σαυτα που εγραφαν...και το σημαντικοτερο ειναι οτι αυτο το βιβλιο εχει κρατηθει ΑΤΟΦΙΟ για πανω απο 2000 χρονια,αγνοοντας καθε αντιθετο προς αυτο στοιχειο...

οποτε μπορειτε να διαλεξετε ^^

2. αν θελετε μια λογικη αποψη πανω στο Χριστιανισμο ψαχτε τα documentaries του Richard Dawkins...ισως ο μεγαλυτερος βιολογος εν ζωη...

+1 for the epic post. aww2 oh my love! kawaii :inlove: ♥
Σπόιλερ:


_________________
Εάν ο ύπνος ήτανε νερό, θα κατουρούσα μέσα για να μην το πιω. 


Crowdon - 2010 μ.Χ.

116ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 13:21

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
awwwww aww3


Σπόιλερ:


maggie έγραψε:
Shadow Ace έγραψε:2. αν θελετε μια λογικη αποψη πανω στο Χριστιανισμο ψαχτε τα documentaries του Richard Dawkins...ισως ο μεγαλυτερος βιολογος εν ζωη...
"H Περι Θεου Αυταπατη"...οποιος δεν το εχει διαβασει να το διαβασει τωρα! whistle

απτα πιο γνωστα του,σωστη η μαγδα ^^

117ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 13:52

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
Aν τελικα ο Θεος υπαρχει θα μας γαμησει τα κεφαλια xD

κολλαει με το θεμα :xD:


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 2cxdsfp

[font=Times New Roman]~ Behold, there was destruction and there was calamity on the planet. The sky vanished and the sky became frozen. Nature halted the circle of life, which was essential for the recognition of man. Thes narrators of these words have long since exited the stage and the curtain of the “system” has visibly fallen. However, even in this devastated world, one still cannot escape from the existence of this circle.[/font]

118ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 14:21

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
Grimmy έγραψε:Aν τελικα ο Θεος υπαρχει θα μας γαμησει τα κεφαλια xD
:haha: :haha: επικ ποστ...
οσο γι το ποστ του σαντοου αμα δν ηταν απο αυτο θα το δεχομουνα αλλα επειδη ειν φεηλας το ιδιο και το ποστ του daaamn!
Σπόιλερ:
:conf:

119ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 14:22

didimakia

didimakia

 

^ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ελιωσαααα ΧΑΧΑ


_________________
Shadow Ace έγραψε:κουκλος ο πατισσον καλε

120ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 14:31

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
Crowdon έγραψε:
Elidor έγραψε:θα διαφωνησω στο οτι θα μπορουσαμε να προβλεψουμε το τι θα γινει... Αυτο ειναι μια παλι θεωρεια αλλα πλεον οι φυσικη μιλαει για την θεωρεια του χαους... Παρατηρησεις δειχνουν οτι θα φενομενα ειναι χαοτηκα, συνεπως και απροβλεπτα...

Συμφωνω ομως σε ολα τα αλλα... Αλλα οταν μιλαμε για αξιες κτλπ να ξεκολλαμε λιγο απο την θρησκεια... Αξιες δεν εχουν μονο οι θρησκοι...

Αυτό το παράδειγμα που έδωσα ισχύει σύμφωνα με τους νευτώνειους νόμους που λέει:
"Η συμπεριφορά ενός σώματος μπορεί να προβλεφθεί με ακρίβεια βάσει των αλληλεπιδράσεων μεταξύ των σωματιδίων και των δυνάμεων που δρουν πάνω σε αυτό.Αν ήταν δυνατό να γνωρίζουμε τη θέση και την ταχύτητα κάθε σώματος μέσα στο σύμπαν, τότε θα ήταν δυνατόν να προβλέψουμε με ακρίβεια το μέλλον κάθε σώματος και επομένως το μέλλον του σύμπαντος."
Όσον αφορά τη θεωρία του χάους..το χάος έχει διαφορά απο την τυχαιότητα.
Εν ολίγοις το χάος είναι μία σειρά πολλαπλών ακολουθιών που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.
Έχει να κάνει με την σχετικότητα.Υπάρχει και πεδίο επιστήμης που λέγεται σχετιστικό χάος αλλά είναι άλλη συζήτηση.
Δεν ασπάζομαι απόλυτα την άποψη περί πρόβλεψη του μέλλοντος επειδή υπάρχει και η κβαντική προσέγγιση η οποία χρεώνει την όλη ύπαρξη και συμπεριφορά της ύλης γενικά στον παρατηρητή.Αλλά μπαίνουμε ακόμα πιο βαθιά..

Όσον αφορά την ιστορικότητα του Χριστού καταφεύγω προς τον αγνωστικισμό όπως και με άλλα στοιχεία που παρουσιάζει κάθε ιστορική πηγή..
Την ιστορία την γράφει ο νικητής και παίζουν πάρα πολλα συμφέροντα απο πίσω..και ειδικά σε κοινωνίες που η ζωή σου ακόμα και ιστορικός να ήσουν κινδύνευε αν δεν πήγαινες με τα νερά της "κοινής γνώμης" δηλαδή της γνώμης αυτών που εξουσιάζουν..
Δεν με ενδιαφέρει είτε υπήρχε ο Χρστός είτε όχι..οι διδαχές του πρέπει να έχουν νόημα και τίποτα άλλο..

νομίζω οι νευτώνειοι νόμοι περνούν μιά φάση αμφισβήτησης...κάποιοι τουλάχιστον

121ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 15:18

Elidor

Elidor

 

Avarga
maggie έγραψε:
Shadow Ace έγραψε:2. αν θελετε μια λογικη αποψη πανω στο Χριστιανισμο ψαχτε τα documentaries του Richard Dawkins...ισως ο μεγαλυτερος βιολογος εν ζωη...
"H Περι Θεου Αυταπατη"...οποιος δεν το εχει διαβασει να το διαβασει τωρα! whistle

Γκουχ Γκουχ... Μπορεις να το δεις κιολας οχι να το διαβασεις...

Και ο τυπος εναι καρα αθεος... σιγα μην πιστουν οι θρησκοι...

122ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 19:59

Crowdon

Crowdon

 

Johnyman έγραψε:
νομίζω οι νευτώνειοι νόμοι περνούν μιά φάση αμφισβήτησης...κάποιοι τουλάχιστον

Βασικά σωστός ο Johny!
Είναι λάθος βάσει κάποιον φαινομένων που έχουν παρατηρηθεί στο σύμπαν όπως συγκεκριμένα η μετατόπιση του περιήλιον του Ερμή.
Στα όρια, όμως, χαμηλών βαρυτικών δυνάμεων και ταχυτήτων είναι απαράλλακτοι.

maggie έγραψε:
Shadow Ace έγραψε:2. αν θελετε μια λογικη αποψη πανω στο Χριστιανισμο ψαχτε τα documentaries του Richard Dawkins...ισως ο μεγαλυτερος βιολογος εν ζωη...
"H Περι Θεου Αυταπατη"...οποιος δεν το εχει διαβασει να το διαβασει τωρα! whistle

Εεεενδιαφέρον!!Δεν το χα τσεκάρει ποτέ αυτό.


_________________
Εάν ο ύπνος ήτανε νερό, θα κατουρούσα μέσα για να μην το πιω. 


Crowdon - 2010 μ.Χ.

123ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 31 Ιαν 2011, 20:56

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
θα παρακαλουσα να μην αναφερεται τον Νευτωνα εδω Ο__Ο

δεν εχετε ουτε ιερο ουτε οσιο? [no pun intended! XD]

Btw,παρολο που ηταν ο μεγαλυτερος επιστημονας that walked this earth,πιστευε το θεο :/

reborn23 ελιωσα xD
τα ποστ σου ειναι g-g-godlike αχ0αχ0αχ0αχ0αχ xD

124ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τρι 01 Φεβ 2011, 17:52

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
^σαντοου ετσι και αλλιως εγω ειμ god οποτε το ποστ σου ειν υπερβολικο...οκ οκ στοπ οι μαμακιες

θα ηθελα να ρωτησω γ τη γνωμη που εχετε για τη θρησκεια των εβραιων,μπορει ολοι να τους βριζουν οι περισσοτεροι χωρις να ξερουν γτ αλλα ειν οι πιο προκομενοι ανθρωποι και αυτο εξαιτιας της θρησκειας τους....ειναι υπερβολικα ενωμενοι μεταξυ τους και υποστηριζουν ο ενας τον αλλο οπου και αν ειναι παραδειγμα αμα ενας εβραιοος παει π.χ στη αμερικη η εβραικη κοινοτητα θα το βοηθησει να βρει δουλεια σπιτι και γενικα θα τον βοηθησει να μπει σε ενα προγραμμα και το τρομερο με τους εβραιους ειν οτι δν γινονται ενα με το λαο που πανε αλλα παραμενουν εβραιοι δλδ αμα ενας εβραιος παει σε μια χωρα δν θα ξεχασει ουτε τη γλωσσα του αλλα ουτε τη θρησκεια του αντιθετα με αλλους οι οποιοι μετα απο μερικες γενιες και τη μητρικη τους γλωσσα ξεχνουν και οποια συνδεση τους με τη πατριδα τους...λοιπον μηπως τελικα η θρησκεια δν ειν και τοσο κακια??

εδω να επισημανω οτι δν ειμ θρησκευομενο ατομο αν και θα το καταλαβατε απο το ποστ μου αλλα μπορει και να μην το καταλαβατε :P

125ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τρι 01 Φεβ 2011, 19:13

Elidor

Elidor

 

Avarga
Καταρχην απαντησες μονος σου... Δεν ειναι μονο οι εβραιοι που εχουν θρησκεια αλλα ολος ο κοσμος, αρα τι ειναι αυτο που κανει τους εβραιους διαφορετικους? Η ταυτοτητα τους. Αρα η θρησκεια δεν παιζει κανενα ρολο... Τωρα το τι γινεται με τους εβραιους ειναι αλλο θεμα... Δεν ειναι απλα ολοι μια καλη και δεμενη παρεα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης