Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Φιλοσοφικες Αναζητησεις.

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
hmm σίγουρα ο crow παίρνει το καλύτερο ''πράγμα'' εδώ μέσα.
κράτησέ μου λίγο την επόμενη φορά

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
βασικα αυτο που οι ανθρωποι μπερδευουν με την ψυχη στη πραγματικοτητα ειναι ο εγκεφαλος... Οι σκεψεις τα συναισθηματα και οποιαδηποτε αλλο αισθημα εχει ο ανθρωπος εχει αποδειχτει οτι παραγετε απο τον εγκεφαλο.. Αρα κατα 99% τοις εκατο δεν υπαρχει ψυχη οποτε δεν υπαρχει και τπτ μετα τον θανατο...

Εγω θα θελα να δω πως νιωθει καποιος κατα τη διαρκεια του θανατου...
Πιστευω πως τα τελευταια δεκατα των δευτερολεπτων του ανθρωπου ο ανθρωπος τα αντιλαμβανετε εντελως διαφορετικα. Αλλαζει η αντιληψη του χρονου καθως και αισθανετε τα πραγματα διαφορετικα.. Οποτε δε πιστευω στη μεταθανατο ζωη αλλα πιστευω στην κατα θανατο ζωη ^^ Μπορει να ζουμε μια δευτερη ζωη κατα τη διαρκεια του θανατου μας...

Φοβερη ειρωνια δε νομιζετε?


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 2cxdsfp

[font=Times New Roman]~ Behold, there was destruction and there was calamity on the planet. The sky vanished and the sky became frozen. Nature halted the circle of life, which was essential for the recognition of man. Thes narrators of these words have long since exited the stage and the curtain of the “system” has visibly fallen. However, even in this devastated world, one still cannot escape from the existence of this circle.[/font]

maxuris

maxuris

 

Οπως ειπες και εσυ ολα προερχονται απο τον εγκεφαλο και επειδη ο ανθρωπος δεν μπορει να κατανοησει πως οταν πεθανει θα διασπαστει και γινει στοιχεια ετσι εχει επινοησει ολα αυτα την ψυχη τη μετενσαρκωση και ολα τα περετερω.

Ο θανατος ή η χρονικη στιγμη που πεθαινει καποιος μπορει να ειναι το οτιδηποτε κανεις ομως δεν γινεται να το γνωριζει αυτο.Και εδω κολλαει πολυ το η περιεργια σκοτωνει ...


Βτω και του γριμμυ το πραμα δεν παει πισω.


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 757b32

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
η ερωτηση για τη μεταθανατο ζωη δεν εχει απαντηση.

Crowdon έγραψε:Υπάρχει ο υλικός κόσμος όταν υπάρχει απουσία παρατηρητή(ανθρώπου στη συγκεκριμένη περίπτωση)?


αυτη η ερωτηση αντιθετα ειναι απλα win.

εγω πιστευω πως υπαρχει.αλλα κι αυτο ειναι αναποδεικτο. :/

Aldark

Aldark

 

οντως αυτο που λεει ο γκριμ , ειναι αξιο αποριας πως νιωθεις τη στιγμη που πεθαινεις....για το μετα μπορει απλα να μη νιωθεις τιποτα. να τελειωνει εκει. ή να νιωθεις πως πεθανες....ή μια άλλη θεωρία α λα μπλιτς να κινείσε ως πνεύμα :Ρ


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 Maxres11

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
η γνωστη θεωρια του κουμπο


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 2cxdsfp

[font=Times New Roman]~ Behold, there was destruction and there was calamity on the planet. The sky vanished and the sky became frozen. Nature halted the circle of life, which was essential for the recognition of man. Thes narrators of these words have long since exited the stage and the curtain of the “system” has visibly fallen. However, even in this devastated world, one still cannot escape from the existence of this circle.[/font]

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
Grimmy έγραψε:η γνωστη θεωρια του κουμπο
η οποια λεει φεηλαρετε ελευθερα αδερφια

ARTHAN

ARTHAN

 

Λοιπόν, σαν σώμα θεωρώ ότι όταν πεθαίνεις νιώθεις ένα βαθύ μαστούρωμα και μια ασυναγώνιστη υπνιλία, δεν μπορείς να πάρεις τα πόδια σου και πεύτεις κάτω. Σιγά σιγά ο ύπνος βαθαίνει, χάνεις όλο και περισσότερο την αίσθηση και τη συνείδησή σου μέχρι να σβήσεις τελείως. Έχετε προσέξει πώς όταν ξυπνάμε από ένα όνειρο απότομα θυμόμαστε ελάχιστα πράγματα από το όνειρό μας κι όσο περισσότερο προσπαθούμε να το θυμηθούμε τόσο γρηγορότερα το ξεχνάμε; Αυτό γίνεται όταν πεθαίνεις, αλλά αντί να προσπαθείς να θυμηθείς το όνειρο προσπαθείς να θυμηθείς την πραγματικότητα (ποιος είσαι, τι κάνεις κτλ.) και μετά ένας βαθύς συνεχόμενος ύπνος χωρίς όνειρα...
Έτσι νομίζω ότι συμβαίνει στο σώμα όταν πεθαίνεις. Τώρα το πνεύμα δεν ξέρω τι γίνεται. Μάλλον κάθεται εκεί και περιμένει την δευτέρα παρουσία... ΛΟΛ!

kosni21

kosni21

 

μαλιστα εχει την λογικη της η αποξη σου αλλα δεν συμφωνω στο σημειο που λες οτι τι πνευμα αραζει κ περιμενει γιατι να μην κανει βολτες δηλαδη? εγω πιστεβω οτι υπαρχει μεταθανατο ζωη κ παραδεισος αν κ δεν βλεπω να πηγαινω ουτε με κονε εκτος κ βλεπει ορ ο αγιος πετρος κ μου βρει κανα εισητηριο για μεσα

ARTHAN

ARTHAN

 

"Το αυγό έκανε την κότα, ή η κότα το αυγό;"
Αυτή ήταν μια παλαιότερη απορία που την ξέθαψα από τούτο δω το φόρουμ. Λοιπόν, έχω να πω την δική μου άποψη, που σίγουρα είναι η σωστή επειδή το λέω εγώ (Δεν Πιστεύω Να Έχει Κανένας Αντίρηση;!!! Έτσι;!!!!!!).
Η απορία αυτή κατ' εμού είναι ανόητη, διότι το αυγό είναι κι αυτό μια κότα! Ίσως σε εμβρυακή μορφή, ίσως μονοκύτταρη, αλλά δεν παύει να είναι μια μαμημένη κότα!! Η ερώτηση λοιπόν θα έπρεπε να είναι, σύμφωνα με την δικιά μου σούπερ ντούπερ άποψη, "Η κότα έκανε την κότα, ή η κότα την κότα", πράγμα ανούσιο, διότι είναι σαν να ρωτάς "Το Α ισούται με το Β, ή το Β με το Α;". Όσο για την εξέλιξη και μετάλλαξη του γενετικού υλικού της κότας, ε αυτό συμβαίνει κατά τη διάρκεια της ζωής της κότας και όσο είναι μέσα στο αυγό (γιατί το αυγό είναι κι αύτο μια ζωντανή κότα ουσιαστικά) και όταν βγει έξω από αυτό.
Συνοψίζοντας, δεν μπορείς να ρωτάς αν το "αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό", "το παιδί έκανε τον γονιό, ή ο γονιός το παιδί" και άλλα τέτοια ερωτήματα. Απλώς δεν έχουν νόημα, μιλάμε για το ίδιο πράγμα...

core

core

 

Μάλλον η κότα έκανε το αυγό θα έλεγα εγώ…..
Το πώς δημιουργήθηκε η κότα μου είναι άγνωστο αλλά πιστεύω ότι όταν έφτασε στην τελική της μορφή σαν κότα τότε έκανε το αυγό άρα η κότα ήταν που προϋπήρχε….

Όσο για την σύγκριση σου με τον άνθρωπο δεν είναι σωστή γιατί ο άνθρωπος είναι θηλαστικό… η κότα δεν είναι…
Ο άνθρωπος γεννάει κατευθείαν άνθρωπο ενώ η κότα πρώτα κάνει το αυγό και μετά εκκολάπτεται και γίνεται κότα….


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 07Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 Tumblr_m7xx3oK5t41qczibyo1_500

ARTHAN

ARTHAN

 

core έγραψε:Μάλλον η κότα έκανε το αυγό θα έλεγα εγώ…..
Το πώς δημιουργήθηκε η κότα μου είναι άγνωστο αλλά πιστεύω ότι όταν έφτασε στην τελική της μορφή σαν κότα τότε έκανε το αυγό άρα η κότα ήταν που προϋπήρχε….

Όσο για την σύγκριση σου με τον άνθρωπο δεν είναι σωστή γιατί ο άνθρωπος είναι θηλαστικό… η κότα δεν είναι…
Ο άνθρωπος γεννάει κατευθείαν άνθρωπο ενώ η κότα πρώτα κάνει το αυγό και μετά εκκολάπτεται και γίνεται κότα….

Το θέμα είναι ότι και το αυγό (ακόμα κι αν δεν του φαίνεται) είναι μια κότα. Το αυγό είναι μια ζωντανή κότα, η οποία περιμένει να εκκολαυθεί τελείως, να μεγαλώσει ουσιαστικά σε κοτοπουλάκι. Το κοτοπουλάκι είναι κι αυτό μια ζωντανή κότα η οποία κι αυτή προσπαθεί να μεγαλώσει σε ενήλικη κότα. Τέλος, η ενήλικη κότα σταδιακά μεταλλάσεται σε γερασμένη κότα και στη συνέχεια πεθαίνει. Αυγό, κοτοπουλάκι, ενήλικη, γερασμένη, όλα αυτά είναι "κότα", άσχετα από το σχήμα και τη μορφή που έχουν, όλα έχουν γεννετικό υλικό κότας. Το είδος του οργανισμού εξαρτάται από το γεννετικό υλικό κι όχι από το σχήμα, την ηλικία και το μέγεθος που έχει κάθε φορά.
Ακόμα κι ο άνθρωπος είναι σε "αυγό" πριν βγει έξω στον κόσμο, αυτό συμβαίνει και στα θυλαστικά, φίλτατε Core. Το "αυγό" είναι η μήτρα της μητέρας μας. Καθόμαστε και μεγαλώνουμε επί εννέα περίπου μήνες μες στη μήτρα και μετά, όταν εκκολαυθούμε πλήρως, βγαίνουμε έξω στον κόσμο. "Το έμβρυο έκανε τον άνθρωπο, ή ο άνθρωπος το έμβρυο;", αν η παραπάνω ερώτηση είναι χαζή ή ανούσια, τότε και όλες οι ερωτήσεις του στυλ "Το αυγό έκανε το ζώο, ή το ζώο το αυγό;" είναι επίσης χαζές και ανούσιες.
gj!

core

core

 

Λογικό είναι να βρίσκεται και ο άνθρωπος σε ένα είδος αυγού αλλά δεν είναι το ίδιο…..
Ο άνθρωπος όταν έρχεται στην ζωή είναι ένα ζωντανό όν και κινείται και τρέφεται….
Η κότα είναι διαφορετική… γεννιέται στο αυγό (και μεν είναι και αυτή ένας ζωντανός οργανισμός) αλλά δεν παρατηρείται καμία κινητικότητα μέχρι να σπάσει το αυγό και να βγει έξω….
Ο άνθρωπος δημιουργείται μέσα στον άνθρωπο και μεγαλώνει έξω από αυτόν ενώ η κότα μεγαλώνει έξω από την κότα και μέσα στο αυγό….


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 07Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 Tumblr_m7xx3oK5t41qczibyo1_500

ARTHAN

ARTHAN

 

Φαντάσου, φίλτατε Core, την κότα να μην αφήνει το αυγό της κάπου, αλλά να το κουβαλά δεμένο από κάτω της μέχρις ότου γεννηθεί το κοτοπουλάκι. Αν γινόταν αυτό με όλες τις κότες, δηλαδή κουβαλούσαν δεμένα τα αυγά, θα είχε νόημα η απορία αυτή "το αυγό την κότα ή κότα το αυγό";

Elidor

Elidor

 

Avarga
Το αυγο εκανε την κοτα μαγκιες ξεκολλατε... Εξελιξη..

ARTHAN

ARTHAN

 

Elidor έγραψε:Το αυγο εκανε την κοτα μαγκιες ξεκολλατε... Εξελιξη..

Αυτό είναι σχετικό! Επαναλαμβάνω ότι η εξέλιξη διαρκεί καθ' όλη τη διάρκεια ζωής ενός οργανισμού. Το γενετικό υλικό εξελίσσεται και μεταλλάζεται είτε η κότα είναι σε μορφή αυγού είτε σε μορφή κότας. Είναι λοιπόν αυθαίρετο να ορίζουμε ότι το αυγό έκανε την κότα.
Η αλήθεια είναι κατ' εμού ότι όλοι οι οργανισμοί άρχισαν από μονοκύτταρες μορφές (αν και Χριστιανός πιστεύω στην θεωρία της εξέλιξης) και εξελίσσοταν συνεχώς. Άσχετα από την μορφή και το είδος του ζώου (ερπετό, πτηνό, ψάρι, θηλαστικό κλπ.) ή του φυτού (άνθος, ρίζα, θάμνος κλπ.) τα πλάσματα εξελίσσονται κι αναπαράγονται. Το παιδί γίνεται γονιός κι ο γονιός γεννά παιδί, αλλά θα μπορούσα κάλλιστα να πω "ο γονιός γεννά παιδί και το παιδί γίνεται γονιός" χωρίς να είμαι λάθος.
Παίδες, η εξέλιξη ΔΕΝ γίνεται μια κι έξω για να ορίσω πότε το Dna ενός πρωτόγονου πουλερικού μετατράπηκε στο Dna της πρώτης κότας ή του πρώτου αυγού. Άσε που άμα πιάσουμε το Dna η κότα θα έχει ελαφρώς μεταλλαγμένο γεννητικό υλικό όταν είναι ενός έτους από όταν είναι δύο ετών, κι ούτω καθ' εξής! Απλώς δεν έχει νόημα η απορία αυτή...

Elidor

Elidor

 

Avarga
Απο περιεργια, τι σπουδαζεις?

ARTHAN

ARTHAN

 

Elidor έγραψε:Απο περιεργια, τι σπουδαζεις?

Φυσικό Πατρών, γιατί;

Aldark

Aldark

 

Elidor έγραψε:Το αυγο εκανε την κοτα μαγκιες ξεκολλατε... Εξελιξη..

το παμε gj!


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 Maxres11

core

core

 

ARTHAN έγραψε:
Elidor έγραψε:Απο περιεργια, τι σπουδαζεις?

Φυσικό Πατρών, γιατί;

και εγώ πάτρα σπούδαζα....


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 07Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 Tumblr_m7xx3oK5t41qczibyo1_500

Kamikaze

Kamikaze

 

Οι ινδιάνοι γιατί δεν βγάζουν γένια;


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 2cd7qzoΦιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 50qvrm

Tcixlas

Tcixlas

 

γιατί μεγαλώνουν πολύ τα μαλλιά και δεν αφήνουν τρίχα για τα μουσια


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 Tumblr_inline_ngc96fN1B21s7ne15

Kamikaze

Kamikaze

 

Αυτό δεν ισχύει για αυτούς με μοϊκάνα, αυτοί γιατί δε βγάζουν γένια;


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 2cd7qzoΦιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 50qvrm

Tcixlas

Tcixlas

 

γιατι κοβουν τα πλαινα και αφηνουν περιθωριο


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 Tumblr_inline_ngc96fN1B21s7ne15

Aldark

Aldark

 

Δεν ισχύει , είχαν μούσι , ψάξτε το...


_________________
Φιλοσοφικες Αναζητησεις. - Σελίδα 3 Maxres11

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης