Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!!

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 17  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 17]

276ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 11 Σεπ 2011, 12:04

iFiVa

iFiVa

 

petrikios έγραψε:To αν υπαρχει ή οχι ειναι αναλογα στα βιωματα του καθενος και δεν υπαρχει λογος να πεισει ο ενας τον αλλον για το αντιθετο...αυτη η συζητηση περι θεου και διαβολου υπαρχει για να κανουν οι φοιτητοπαρεες ψευτοφιλοσοφικες συζητησεις πινοντας μπαφο στο μπαλκονι με γκομενες

Συμφωνω!!!!


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Luffyhj

277ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 11 Σεπ 2011, 13:00

than132

than132

 

εμενα δεν με πολυενδιαφερει αν υπαρχει η οχι θεοσ αφτο που ξερω ομωσ ειναι οτι ο ανθροποσ οταν ερχετε σε δυσκολεσ στιγμεσ εχει αναγκη να πιστεψει σε κατι ανωτερο που ισωσ μπορει να τον βοηθησει να ξεπερασει αφτεσ τισ δισκολες στιγμες ....ασχετα αν τελικα τα καταφερνει μονος του και νομιζει οτι κατι ανωτερο τον βοηθησε η οντωσ κατι ανωτερο τον βοηθησε


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Blackbeard

278ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 23 Οκτ 2011, 01:32

katalanosGR

katalanosGR

 

Αντε να πω και εγω την αποψη μου...

Αυτο το θεμα με εχει προβληματισει αρκετα,οπως φανταζομαι εχει προβληματισει και εσας,το εχω ψαξει αρκετες φορες αλλα ποτε δεν βγαζω ακρη(και ουτε πιστευω οτι θα βγαλω).Μαλιστα, αυτο που πραγματικα μου την σπαει ειναι πως λες στους αλλους πως εισαι αθεος και σε βριζουν,ενω οι περισσοτεροι απο αυτους δεν εχουν ψαξει καθολου το θεμα και καπινουν ολα τα <<παραμυθακια>> της εκκλησιας.
Το σιγουρο ειναι πως την υπαρξη του Θεου δεν μπορεις να την προσεγγισεις με την λογικη.Δεν υπαρχει περιπτωση,πιστευω, να αποδειξεις την υπαρξη ή την ανυπαρξια του Θεου με τα μαθηματικα ή την Φυσικη...
Προσωπικα,αυτη την στιγμη ειμαι αθεος : P αλλα και ταυτοχρονα διαθετιμενος να αποδεχθω ενα τυχον θαυμα του Θεου που θα εμφανηστει μπροστα μου χωρις να προσπαθησω να το ανατρεψω αλλα να το ερευνησω.
Αν ο Θεος θελει να πιστεψω σε αυτον ας εμφανιστει μπροστα μου καθως θα ζω την εναρετη ζωη μου συμφωνα με τον δικο μου γνωμονα ηθικης και καλοσυνης.Γιατι εμφανιστηκε στον Αβρααμ και σε καμια χιλιαρια ατομα δηλαδη στην παλαια διαθηκη αφου ουτε αυτοι πιστευαν.Γιατι οχι σε εμενα ?Εξαλλο ο Θεος νοιαζεται για ολους μας ετσι ?


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Playermodel

279ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 23 Οκτ 2011, 15:14

womanTENSAIinathens

womanTENSAIinathens

 

Λοιποοον...Θρησκεια!

Εχω να δηλωσω οτι ειμαι χριστιανη ορθοδοξη.Πιστευω στον Χριστο(το οτι δεν τον ειδα ποτε απο κοντα και οτι ισως να μην τον δω ποτε, αυτο δε με κανει να μη πιστεψω οτι οντως ειχε υπαρξει και ως ανθρωπος).

ΑΛΛΑ δεν κατακρινω ΠΟΤΕ τους αθεους(δε με νοιαζει ΚΑΘΟΛΟΥ ποιος πιστευει και ποιος οχι).Το να εισαι αθεος για μενα δεν ειναι ποινικο αδικημα για να πρεπει να λιθοβολεισαι μετα.Δεν πιστευουμε σε καποιον θεο προσπαθωντας να κανουμε και τους αλλους θεοσεβουμενους, πιστευουμε για μας, για να νιωθουμε εμεις καλυτερα.

Εγω ας πουμε που πιστευω στον Χριστο, πιστευω γιατι ετσι νιωθω και δεν προκειται να πεισω κανεναν αθεο , ουτε κανενα αλλον που πιστευει σε κατι διαφορετικο.Αυτα τα κανουν οι κομπλεξικοι.

Οπως επισης δεν ανεχομαι το ακριβως αντιθετο.Ενας που δεν πιστευει σε τιποτα να ερθει και να προσπαθησει να με πεισει να μην πιστευω στον Χριστο.

Ο καθενας οπως τη βρισκει, πολυ απλα!

Τωρα οσον αφορα την εκκλησια, αν και δεν προσευχομαι μεσα στο σπιτι μου, ουτε νηστευω για 40 μερες, πηγαινω στην εκκλησια το πολυ 2,3 φορες τον χρονο για να κοινωνησω(αυτο που λενε κρασακι=αιμα Χριστου και αντιδωρο=σωμα Χριστου) με κανει την ωρα της θειας κοινωνιας να νιωθω σαν βρικολακας αλλα απο την αλλη οταν το κανω αυτο μετα νιωθω καλα, ξερω οτι νιωθω καλα.Οχι οτι ειμαι απολυτως πεπεισμενη οτι εβαλα ενας μερος του Xριστου μεσα μου αλλα γιατι εφοσον πιστευω σε Εκεινον, γιατι να μη κανω κατι σχετικα μ'αυτον?!

Επισης κανω τον σταυρο μου οταν ΠΡΕΠΕΙ, οχι με το παραμικρο.Το να σταυροκοπιεσαι καθε τρεις και λιγο ειναι ανοησια.

Αυτο που με χαλαει πιο πολυ ειναι οι παπαδες που δεν ξερω αν καποιοι ειναι καταλληλοι για να υπηρετουν τον Θεο και μαλιστα καποιοι ειναι εντελως για...ας μη το πω.Οχι κοντες φουστες, οχι εντονο βαψιμο, οχι το ενα οχι το αλλο, οχι σκουλαρικι, οχι tatoo ....sorry αλλα εφοσον ειναι ανθρωποι του Θεου ΟΦΕΙΛΟΥΝ να μας δεχτουν οπως εμεις γουσταρουμε. Ο Χριστοδουλος(οτι και να ηταν, οπως και να ηταν, δεν θελω να τον κρινω, πολυ περισσοτερο γιατι δεν ειναι ζωντανος και πιστευω οτι δεν πρεπει να αφηνουμε χολη για αυτους που ''εφυγαν'',απλα ΕΜΕΙΣ να προχωραμε)ειχε πει: Να ερχεστε στην εκκλησια οπως ακριβως ειστε! Δεν με νοιαζει καθολου αν το ειχε πει για να το παιξει οτι ειναι κοντα στη νεολαια , ηταν κατι που ΠΡΕΠΕΙ να το λενε ΟΛΟΙ οι παπαδες.

Και τελος γιατι κουραστηκα: Πιστευω στον Χριστο και ας μην τον ειδα ποτε, αλλα δεν πολυπιστευω στους παπαδες που τους βλεπω (αν και υπαρχουν παπαδες που ειναι οντως αγιοι ανθρωποι και συνηθως ειναι αυτοι που ειναι ηρεμοι, δεν κανουν κυρηγματα συνεχως , σε κοιτανε μεσα στα ματια και ξερουν να σε ακουνε).

ΑυταααΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 882290


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Lunabyrusky
by Rusky-Boz

280ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Κυρ 23 Οκτ 2011, 23:55

brook o metalas!!!

avatar

 

και εγω ειμαι επισης ορθοδοξος χριστιανος και συμφωνω με την ?? (ονομα)??
woman και δεν εχω κοληματα με αθεουςς η κατι τετοιο πολυ φιλοι μου που ακουνε μεταλ ειναι αθεοι αλλα κανουμε κανονικα παρεα!! η μεταλ επηρεαζει!!! :xD:

281ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 24 Οκτ 2011, 00:07

Elidor

Elidor

 

Avarga
Mην μας παθετε και τιποτα με την μεταλ... Ενα απλο ειδος μουσικης ειναι οπως και πολλα πολλα αλλα....

282ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 24 Οκτ 2011, 00:11

brook o metalas!!!

avatar

 

μην το λες σε εμενα στα πορομενα πες το!! :xD:

283ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 24 Οκτ 2011, 00:16

Kauko

Kauko

 

womanTENSAIinathens έγραψε:Λοιποοον...Θρησκεια!

Εχω να δηλωσω οτι ειμαι χριστιανη ορθοδοξη.Πιστευω στον Χριστο(το οτι δεν τον ειδα ποτε απο κοντα και οτι ισως να μην τον δω ποτε, αυτο δε με κανει να μη πιστεψω οτι οντως ειχε υπαρξει και ως ανθρωπος).

ΑΛΛΑ δεν κατακρινω ΠΟΤΕ τους αθεους(δε με νοιαζει ΚΑΘΟΛΟΥ ποιος πιστευει και ποιος οχι).Το να εισαι αθεος για μενα δεν ειναι ποινικο αδικημα για να πρεπει να λιθοβολεισαι μετα.Δεν πιστευουμε σε καποιον θεο προσπαθωντας να κανουμε και τους αλλους θεοσεβουμενους, πιστευουμε για μας, για να νιωθουμε εμεις καλυτερα.

Εγω ας πουμε που πιστευω στον Χριστο, πιστευω γιατι ετσι νιωθω και δεν προκειται να πεισω κανεναν αθεο , ουτε κανενα αλλον που πιστευει σε κατι διαφορετικο.Αυτα τα κανουν οι κομπλεξικοι.

Οπως επισης δεν ανεχομαι το ακριβως αντιθετο.Ενας που δεν πιστευει σε τιποτα να ερθει και να προσπαθησει να με πεισει να μην πιστευω στον Χριστο.

Ο καθενας οπως τη βρισκει, πολυ απλα!

Τωρα οσον αφορα την εκκλησια, αν και δεν προσευχομαι μεσα στο σπιτι μου, ουτε νηστευω για 40 μερες, πηγαινω στην εκκλησια το πολυ 2,3 φορες τον χρονο για να κοινωνησω(αυτο που λενε κρασακι=αιμα Χριστου και αντιδωρο=σωμα Χριστου) με κανει την ωρα της θειας κοινωνιας να νιωθω σαν βρικολακας αλλα απο την αλλη οταν το κανω αυτο μετα νιωθω καλα, ξερω οτι νιωθω καλα.Οχι οτι ειμαι απολυτως πεπεισμενη οτι εβαλα ενας μερος του Xριστου μεσα μου αλλα γιατι εφοσον πιστευω σε Εκεινον, γιατι να μη κανω κατι σχετικα μ'αυτον?!

Επισης κανω τον σταυρο μου οταν ΠΡΕΠΕΙ, οχι με το παραμικρο.Το να σταυροκοπιεσαι καθε τρεις και λιγο ειναι ανοησια.

Αυτο που με χαλαει πιο πολυ ειναι οι παπαδες που δεν ξερω αν καποιοι ειναι καταλληλοι για να υπηρετουν τον Θεο και μαλιστα καποιοι ειναι εντελως για...ας μη το πω.Οχι κοντες φουστες, οχι εντονο βαψιμο, οχι το ενα οχι το αλλο, οχι σκουλαρικι, οχι tatoo ....sorry αλλα εφοσον ειναι ανθρωποι του Θεου ΟΦΕΙΛΟΥΝ να μας δεχτουν οπως εμεις γουσταρουμε. Ο Χριστοδουλος(οτι και να ηταν, οπως και να ηταν, δεν θελω να τον κρινω, πολυ περισσοτερο γιατι δεν ειναι ζωντανος και πιστευω οτι δεν πρεπει να αφηνουμε χολη για αυτους που ''εφυγαν'',απλα ΕΜΕΙΣ να προχωραμε)ειχε πει: Να ερχεστε στην εκκλησια οπως ακριβως ειστε! Δεν με νοιαζει καθολου αν το ειχε πει για να το παιξει οτι ειναι κοντα στη νεολαια , ηταν κατι που ΠΡΕΠΕΙ να το λενε ΟΛΟΙ οι παπαδες.

Και τελος γιατι κουραστηκα: Πιστευω στον Χριστο και ας μην τον ειδα ποτε, αλλα δεν πολυπιστευω στους παπαδες που τους βλεπω (αν και υπαρχουν παπαδες που ειναι οντως αγιοι ανθρωποι και συνηθως ειναι αυτοι που ειναι ηρεμοι, δεν κανουν κυρηγματα συνεχως , σε κοιτανε μεσα στα ματια και ξερουν να σε ακουνε).

ΑυταααΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 882290

δηλαδη προτιμας θρησκευτικο γαμο.
οκ θα το εχω στο νου μου me kisses you ^_^

284ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 24 Οκτ 2011, 11:18

kosni21

kosni21

 

πιστεβω στο θεο δικεφαλο αετο βοηθεια μας
αεκ ιδεα τροπος ζωης

285ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 24 Οκτ 2011, 20:42

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down
ήμουν χριστιανός.
άκουσα μέταλ.
τώρα καίω εκκλησίες.
συμφωνώ με την woman στα σοβαρά.


_________________
And here's to the fools who dream
Foolish, as they may seem

286ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Δευ 24 Οκτ 2011, 21:00

Elidor

Elidor

 

Avarga
Ημουν αθεος.
Ακουσα Χριστιανικη μεταλ. (Οοο ναι, υπαρχει!)
Τωρα παω στην εκκλησια καθε Κυριακη πρωι.

287ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τρι 25 Οκτ 2011, 16:46

razor1911

razor1911

 

Πιστευω στον εαυτο μου


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 NMKp9JO

288ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Παρ 20 Ιαν 2012, 14:50

ARTHAN

ARTHAN

 

Με όλο τον σεβασμό παιδιά, εγώ είμαι Χρηστιανός Ορθόδοξος και αρκετά πιστός αλλά όχι πορωμένος με την θρησκεία και γνωρίζω ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα ότι μπορεί να κάνω λάθος. Έχω να τονίσω όμως τα εξής σημεία:

1) Σταματήστε να πορώνεστε!
Είτε είστε Χρηστιανοί, είτε Μουσουλμάνοι, είτε Βουδιστές, είτε άθεοι, είτε πιστεύεται στην θρησκεία των Ιπποτών Τζεντάι ή στην ύπαρξη του One Piece κάπου στο τέλος του Grand Line οφέιλετε πάντα να γνωρίζετε ότι δεν είστε παντογνώστες και ούτε ποτέ θα γίνετε (το ίδιο ισχύει και για μένα βεβαίως) και παραδεχτείτε ότι υπάρχει έστω και πιθανότητα 0,0001% να έχετε κάνει λάθος στο πιστεύω σας, είτε αυτό είναι θρησκεία είτε αθεϊα. Παρακαλώ λοιπόν το υφάκι του παντογνώστη να εκλείψει από δω και στο εξής από αυτή την συζήτηση (και ελπίζω και εγώ να κόψω το υφάκι αυτό, γιατί νομίζω πως και εγώ το έχω).

2) Δεν μπορείς να αποδείξεις ούτε την ύπαρξη κι ούτε την ανυπαρξία του θεού, για αυτό ας μην προσπαθούμε να μελετήσουμε με την λογική και την επιστήμη μια οντότητα η οποία, εάν όντως υπάρχει, ξεφεύγει από τα όρια του σύμπαντος, επομένως και από τα όρια της λογικής και της επιστήμης. Το ίδιο ισχύει και για τα θαύματα.
Κάθε υποτειθέμενο 'θαύμα' θα μπορούσε να αποτελεί ένα φυσικό φαινόμενο που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα από την επιστήμη κι επομένως δεν μπορεί να αποτελέσει αδιάψευστη απόδειξη για την θεική ύπαρξη.
Από την άλλη όμως, ο Θεός έχει πλήρη έλεγχο των νόμων της φύσης και του σύμπαντος κι επομένως, εάν υπάρχει, θα μπορεί να κάνει δισεκατομμύρια θαύματα το δευτερόλεπτο μπροστά στα μάτια των ανθρώπων χωρίς αυτοί να τα αντιλαμβάνονται τίποτα και να κάνει αυτά τα θαύματα φανερά μόνο σε όσους ανθρώπους Αυτός θελήσει.

3) Μην φανατίζεστε ούτε με τη θρησκεία ούτε με την επιστήμη! Η θρησκεία βασίζεται στην πίστη (η οποία πολλές φορές ομολογώ είναι τυφλή) αλλά και η επιστήμη βασίζεται σε μια αλλαζονεία του στυλ "τα ξέρω όλα, τίποτα δεν μου είναι κρυφό" αγνοώντας το γεγονώς ότι ξέρουμε ελάχιστα πράγματα για τον κόσμο μας και ότι το ανθρώπινο είδος πιθανόν να εξαφανιστεί πριν προλάβει να κατανοήσει το ένα δισεκατομμυριοστό των νόμων του σύμπαντος. Επομένως, ακόμα και η επιστήμη ούτε γνωρίζει ούτε μπορεί να αποδείξει τα πάντα.

4) Μην εμπιστεύεσται τυφλά ούτε ιερείς θρησκειών αλλά κι ούτε επιστήμονες! Οι πρώτοι μπορεί να χρησιμοποιούν το ποίμνιό τους για να πλουτίσουν, να έχουν παγκάρια "υπέρ των πτωχών" τα οποία αδειάζουν στις τσέπες τους κάθε βράδυ και να δημιουργούν στρατούς "σταυροφόρων" εις το όνομα της εκκλησίας τους, όμως και οι επιστημονικές έρευνες είναι τόσο αξιόπιστες όσο είναι και οι επιχειρηματίες που τις χρηματοδοτούν. Έχω δει επιστημονικές έρευνες, οι οποίες χρηματοδοτήθηκαν από εταιρίες παραγωγής τσιγάρων, να αναφέρουν "πόσο καλό κάνει το κάπνισμα στην υγεία" κι ότι "το κάπνισμα δεν προκαλέι καρκίνο"!!!

5) Η πίστη είναι κάτι το προσωπικό. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει στη θρησκεία του χωρίς να προσπαθεί να την επιβάλλει στον άλλο κι οι επιστήμονες ας πάψουν να προσπαθούν να αποδείξουν την ανυπαρξία μιας οντότητας που βρίσκεται πολύ έξω από το πεδίο τους. Ο καθένας να μένει στα χωράφια του και να μην προσπαθεί να το παίξει 'έξυπνος' στα χωράφια του άλλου. Για μένα, η όλη συζήτηση θα καταλήξει σε μια μεγάλη ισοπαλία με την κάθε πλευρά τσαντισμένη που δεν κατάφερε να επιβάλει την σούπερ ντούπερ ιδεολογία της στην άλλη...

289ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Παρ 20 Ιαν 2012, 15:01

Sosa

Sosa

 

^
αντικειμενική άποψη. ωραίος.


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Evangelion_neon_genesis_misato_katsuragi_desktop_1024x768_wallpaper-256474

290ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Παρ 20 Ιαν 2012, 20:16

kosni21

kosni21

 

σωστος.. δεν κανει να φανατιζεστε με θρησκειες η επιστημες
μονο με την ΑΕΚ
αεκαρα σ αγαπω κ εχω θεο δικεφαλο αετο αμην

291ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Παρ 20 Ιαν 2012, 21:47

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
ARTHAN έγραψε: Με όλο τον σεβασμό παιδιά, εγώ είμαι Χρηστιανός Ορθόδοξος και αρκετά πιστός αλλά όχι πορωμένος με την θρησκεία και γνωρίζω ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα ότι μπορεί να κάνω λάθος. Έχω να τονίσω όμως τα εξής σημεία:

1) Σταματήστε να πορώνεστε!
Είτε είστε Χρηστιανοί, είτε Μουσουλμάνοι, είτε Βουδιστές, είτε άθεοι, είτε πιστεύεται στην θρησκεία των Ιπποτών Τζεντάι ή στην ύπαρξη του One Piece κάπου στο τέλος του Grand Line οφέιλετε πάντα να γνωρίζετε ότι δεν είστε παντογνώστες και ούτε ποτέ θα γίνετε (το ίδιο ισχύει και για μένα βεβαίως) και παραδεχτείτε ότι υπάρχει έστω και πιθανότητα 0,0001% να έχετε κάνει λάθος στο πιστεύω σας, είτε αυτό είναι θρησκεία είτε αθεϊα. Παρακαλώ λοιπόν το υφάκι του παντογνώστη να εκλείψει από δω και στο εξής από αυτή την συζήτηση (και ελπίζω και εγώ να κόψω το υφάκι αυτό, γιατί νομίζω πως και εγώ το έχω).

2) Δεν μπορείς να αποδείξεις ούτε την ύπαρξη κι ούτε την ανυπαρξία του θεού, για αυτό ας μην προσπαθούμε να μελετήσουμε με την λογική και την επιστήμη μια οντότητα η οποία, εάν όντως υπάρχει, ξεφεύγει από τα όρια του σύμπαντος, επομένως και από τα όρια της λογικής και της επιστήμης. Το ίδιο ισχύει και για τα θαύματα.
Κάθε υποτειθέμενο 'θαύμα' θα μπορούσε να αποτελεί ένα φυσικό φαινόμενο που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα από την επιστήμη κι επομένως δεν μπορεί να αποτελέσει αδιάψευστη απόδειξη για την θεική ύπαρξη.
Από την άλλη όμως, ο Θεός έχει πλήρη έλεγχο των νόμων της φύσης και του σύμπαντος κι επομένως, εάν υπάρχει, θα μπορεί να κάνει δισεκατομμύρια θαύματα το δευτερόλεπτο μπροστά στα μάτια των ανθρώπων χωρίς αυτοί να τα αντιλαμβάνονται τίποτα και να κάνει αυτά τα θαύματα φανερά μόνο σε όσους ανθρώπους Αυτός θελήσει.

3) Μην φανατίζεστε ούτε με τη θρησκεία ούτε με την επιστήμη! Η θρησκεία βασίζεται στην πίστη (η οποία πολλές φορές ομολογώ είναι τυφλή) αλλά και η επιστήμη βασίζεται σε μια αλλαζονεία του στυλ "τα ξέρω όλα, τίποτα δεν μου είναι κρυφό" αγνοώντας το γεγονώς ότι ξέρουμε ελάχιστα πράγματα για τον κόσμο μας και ότι το ανθρώπινο είδος πιθανόν να εξαφανιστεί πριν προλάβει να κατανοήσει το ένα δισεκατομμυριοστό των νόμων του σύμπαντος. Επομένως, ακόμα και η επιστήμη ούτε γνωρίζει ούτε μπορεί να αποδείξει τα πάντα.

4) Μην εμπιστεύεσται τυφλά ούτε ιερείς θρησκειών αλλά κι ούτε επιστήμονες! Οι πρώτοι μπορεί να χρησιμοποιούν το ποίμνιό τους για να πλουτίσουν, να έχουν παγκάρια "υπέρ των πτωχών" τα οποία αδειάζουν στις τσέπες τους κάθε βράδυ και να δημιουργούν στρατούς "σταυροφόρων" εις το όνομα της εκκλησίας τους, όμως και οι επιστημονικές έρευνες είναι τόσο αξιόπιστες όσο είναι και οι επιχειρηματίες που τις χρηματοδοτούν. Έχω δει επιστημονικές έρευνες, οι οποίες χρηματοδοτήθηκαν από εταιρίες παραγωγής τσιγάρων, να αναφέρουν "πόσο καλό κάνει το κάπνισμα στην υγεία" κι ότι "το κάπνισμα δεν προκαλέι καρκίνο"!!!

5) Η πίστη είναι κάτι το προσωπικό. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει στη θρησκεία του χωρίς να προσπαθεί να την επιβάλλει στον άλλο κι οι επιστήμονες ας πάψουν να προσπαθούν να αποδείξουν την ανυπαρξία μιας οντότητας που βρίσκεται πολύ έξω από το πεδίο τους. Ο καθένας να μένει στα χωράφια του και να μην προσπαθεί να το παίξει 'έξυπνος' στα χωράφια του άλλου. Για μένα, η όλη συζήτηση θα καταλήξει σε μια μεγάλη ισοπαλία με την κάθε πλευρά τσαντισμένη που δεν κατάφερε να επιβάλει την σούπερ ντούπερ ιδεολογία της στην άλλη...



Αρκετα σωστα τα λες αλλα με σιγουρια μπορω να σου πω πως ο Θεος της Χριστιανικης θρησκειας δεν υπαρχει.... Υφακι ξευφακη η αληθεια ειναι μια και μοναδικη! Στα αλλα εχεις ενα δικιο... Η πιστη ειναι κατι προσωπικο και δεν πρεπει να προσπαθουμε να επιβαλουμε αυτο που υποστηριζουμε στον αλλο. Παρολα αυτα βαζωντας καποιον στην Αθεια κανω εναν ανθρωπο καλυτερο και τον βοηθαω πολυ σημαντικα. Οπως λενε πολυ συχνα και οι ιερεις σας "το βαζω στο σωστο δρομο".


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 FTxGhJx

292ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 04 Απρ 2013, 20:51

Elidor

Elidor

 

Avarga
Και ποιος ειναι ο θεος των Χριστιανων?

Αν δεν κανω λαθος καλως η κακως ολοι μας εδω βαπτισμενοι ημεθα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Elidor στις Παρ 05 Απρ 2013, 01:41, 1 φορά

293ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 04 Απρ 2013, 21:01

maggie

maggie

 

The World God only knows, άσχετο, αλλά δες το..ας είναι romantic comedy


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Tumblr_n0ukph8HKw1r012yho1_500

294ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 04 Απρ 2013, 21:02

Elidor

Elidor

 

Avarga
Εισαι ακυρη..

295ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 04 Απρ 2013, 21:29

Santouryuu

Santouryuu

 

Πιστεύω εις ένα Θεόν Γιάχβε..... :haha:

περαν της πλακας, θεος υπαρχει..... αντε μη γινει εδω μεσα χυτηριο :Ρ


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Usopp_flag___one_piece_by_sanji_devastador

296ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 04 Απρ 2013, 22:16

maggie

maggie

 

Elidor έγραψε:Εισαι ακυρη..
πειράζει?


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Tumblr_n0ukph8HKw1r012yho1_500

297ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Παρ 05 Απρ 2013, 01:26

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
ο Θεος των Χριστιανων ειναι αυτος που εχει τα χαρακτηριστικα τα οποια του δινει η Βιβλος


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 FTxGhJx

298ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Παρ 05 Απρ 2013, 01:29

Elidor

Elidor

 

Avarga
Santouryuu έγραψε:Πιστεύω εις ένα Θεόν Γιάχβε..... :haha:

περαν της πλακας, θεος υπαρχει..... αντε μη γινει εδω μεσα χυτηριο :Ρ

Ενας ειναι ο θεος, ο θεος των Υπερβορειων. Ο μεγαλος θεος Ηλιος.

maggie έγραψε:
Elidor έγραψε:Εισαι ακυρη..
πειράζει?

Da.

Tankianism έγραψε:ο Θεος των Χριστιανων ειναι αυτος που εχει τα χαρακτηριστικα τα οποια του δινει η Βιβλος

Ο Εβραιο-Γιαχβε?

299ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Παρ 05 Απρ 2013, 01:34

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
αυτος υποθετω


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 FTxGhJx

300ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Παρ 05 Απρ 2013, 04:22

maggie

maggie

 

Elidor έγραψε:Και ποιος ειναι ο θεος των Χριστιανων?

Αν δεν κανω λαθος καλως η κακως ολοι μας εδω βαπτισμενοι ημεθα.

...το γράφεις λάθος, το διορθώνω. βλέπεις ότι έχει αλλάξει αλλά δεν σου κόβει να σκεφτείς γιατί άλλαξε, και επιμένεις εσύ στο δικό σου.


_________________
ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 12 Tumblr_n0ukph8HKw1r012yho1_500

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης