Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

The Zeitgeist III - Moving Forward

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1The Zeitgeist III - Moving Forward Empty The Zeitgeist III - Moving Forward Δευ 24 Ιαν 2011, 18:50

Crowdon

Crowdon

 

Για όσους έχουν δει τα 2 πρώτα ξέρουν περι τίνος πρόκειται.
Για όσους δεν τα έχουν δει, προτείνω ανεπιφύλακτα να τα δείτε και απλά να κάνω ένα μικρό massup για το τι είναι.
Είναι μία σειρά ντοκιμαντέρ τα οποία τα έχει φτιάξει ο Peter Joseph.
Η πρώτη και η δεύτερη ταινία αναλύουν στην ουσία την κατάσταση της κοινωνίας μας και της κουλτούρας μας.
Μιλάει για το υπάρχον σύστημα με τα ινστιντούτα του, το πως δουλεύει και το πως έχει καταντήσει τον άνθρωπο.
Όλοι ξέρουμε οτι ο κόσμος που ζούμε είναι σκατά και πάει κατα διαόλου.

Η 3η ταινία κάνει μια αξιοσέβαστη προσπάθεια να δώσει πρακτικές λύσεις σε όλα τα προβλήματα που υπάρχουν και μας επηρεάζουν στην καθημερινή μας ζωή.
Αν την δείτε προσπαθείστε να είστε όσο πιο ανοιχτόμυαλοι γίνεται και να ρίξετε οτι συναισθηματικά φράγματα μπορεί να δημιουργηθούν ώστε να κρατήσετε την αντικειμενικότητά σας.
Αυτά.^^




Όλες οι ταινίες είναι free to watch στο site του zeitgeist.
Η 3η θα είναι available απο αύριο επειδή μόλις βγήκε.
http://www.zeitgeistmovie.com/

2The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Δευ 24 Ιαν 2011, 19:13

didimakia

didimakia

 

Εχω ακουσει τοσα πολλα λογια αλλα ποτε δνε εκατσα να την δω.
Θα το κανω σημερα-αυριο!
Kudos for the thread

3The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τρι 25 Ιαν 2011, 15:14

Crowdon

Crowdon

 

Ωραίος!
Σου προτείνω να δεις το πρώτο μέρος απο την 1η ταινία το οποίο μιλάει για την θρησκεία και να κάνεις skip το δεύτερο μέρος που μιλάει για το πως δουλεύει το οικονονμικό σύστημα επειδή το εξηγεί πολύ καλύτερα στην 2η.

4The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τρι 25 Ιαν 2011, 22:06

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
Παιζει κανα λινκ και με τα 3?

5The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 00:28

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
τα πρόβαλλε και το ΡΑ

6The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 04:09

Crowdon

Crowdon

 

Τι είναι το PA??

Μάνο βρήκα το 2ο στο youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=EewGMBOB4Gg
Αν αποφασίσεις να το δεις πάτα κάτω δεξια στο βίντεο το cc που έχει και επίλεξε "Ελληνικά" αν δεν είναι ήδη επιλεγμένο για να έχεις υπότιτλους.
Το 3ο δεν έχει βγει ακόμα officially..Αύριο.. Τ_Τ

7The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 08:36

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
ράδιο αρβύλα

είχε δείξει το τρέιλερ του 3ου,και νομίζω είχαν προβάλλει ολόκληρο ένα από τα προηγούμενα

8The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 12:52

didimakia

didimakia

 

2 ωρες ειναι ρε :S

9The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 14:50

Crowdon

Crowdon

 

Α ναι!Το είχαν δείξει και οι Ράδιο Αρβύλα σε κάποια φάση.

Καλά ρε didi δες καλύτερα κανα επεισόδιο teletabies που κρατάει 20 λεπτάκια. knife
Είναι τόσο επειδή έχει πολλά να εξηγήσει.
Και το τρίτο είναι 3 ώρες! :Ρ

10The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 14:55

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
Crowdon έγραψε:Ωραίος!
Σου προτείνω να δεις το πρώτο μέρος απο την 1η ταινία το οποίο μιλάει για την θρησκεία και να κάνεις skip το δεύτερο μέρος που μιλάει για το πως δουλεύει το οικονονμικό σύστημα επειδή το εξηγεί πολύ καλύτερα στην 2η.
παιζει να ειν και το πιο αποτελεσματικο συστημα που εχουν δημιουργησει για να ελεγχουν τον ανθρωπο,αυτος που εφτιαξε τις ταινιες ζει ακομα ή των εφαγαν?? whistle

11The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 15:13

Crowdon

Crowdon

 

ReBoRn23 έγραψε:
Crowdon έγραψε:Ωραίος!
Σου προτείνω να δεις το πρώτο μέρος απο την 1η ταινία το οποίο μιλάει για την θρησκεία και να κάνεις skip το δεύτερο μέρος που μιλάει για το πως δουλεύει το οικονονμικό σύστημα επειδή το εξηγεί πολύ καλύτερα στην 2η.
παιζει να ειν και το πιο αποτελεσματικο συστημα που εχουν δημιουργησει για να ελεγχουν τον ανθρωπο,αυτος που εφτιαξε τις ταινιες ζει ακομα ή των εφαγαν?? whistle
Καλά το λες!Ή θρησκεία και τα λεφτά είναι το πιο μεγαλοφυές σχέδιο που βρήκε ο άνθρωπος για να ελέγξει τον..άνθρωπο..
Ζει ο Peter Joseph!Αν και πολύ φοβάμαι οτι αν μεγαλώσει και άλλο το κίνημα και πάρει παγκόσμιες διαστάσεις(ήδη έχει αρχίσει) θα τον φάνε.. :/

12The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 15:48

didimakia

didimakia

 

Crowdon έγραψε:Α ναι!Το είχαν δείξει και οι Ράδιο Αρβύλα σε κάποια φάση.

Καλά ρε didi δες καλύτερα κανα επεισόδιο teletabies που κρατάει 20 λεπτάκια. knife
Είναι τόσο επειδή έχει πολλά να εξηγήσει.
Και το τρίτο είναι 3 ώρες! :Ρ

Μα δεν ειπα οτι ειναι πολελς ωρες. Απλως το ανεφερα επειδη ειπε οτι το εδειξε ολο στο ΡΑ

13The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 16:06

Crowdon

Crowdon

 

Αααα δε φταιω εγώ που δεν κάνετε quote σε αυτούς που αναφέρεστε! from above

14The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 17:20

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
ρε crow εξηγα λιγο γιατι μπερδευομαι... Το zeitgeist the movie ειναι το 1?

15The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 17:24

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

..."το οποιο μιλαει για τη θρησκεια"...
..."για να ελεγξει τον ανθρωπο"...

απ αυτα και μονο καταλαβαινω οτι μιλαει αρνητικα για τη θρησκεια.
μπορεις να πιστευεις.και να μην πιστευεις.ομως δεν μπορεις να δειχνεις μονο τη μια πλευρα.

δεν την εχω δει την ταινια οποτε παιζει να κανω και λαθος αλλα whatever...μου την δινουν αυτοι που προσπαθουν να επιβληθουν διεθνως.

16The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 17:51

didimakia

didimakia

 

Well και η θρησκεια επιβαλεται διεθνως. Αυτο δεν σου την δινει? XD

17The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 17:52

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
βασικα μπορεις να μη πιστευεις η μπορεις να σαι και ηλιθιος...
Εφοσον δεν υπαρχει αποδειξη ειναι ανοητο να πιστευεις σε κατι...
Και παλι οταν μιλαει για τον πως καποιοι ελεγχουν χρησιμοποιοντας τη θρησκεια δε κραζει τη θρησκεια αλλα τη εκκλησια... Οι θρησκειες απο μονες τους (οι περισσοτερες) διαδιδουν ομορφα μυνηματα και αξιες που χρειζονται στη σημερινη εποχη.... Το θεμα ειναι πως καποιοι εκμεταλευονται τους ανθρωπους που δεν εχουν την καταληλη μορφωση και την ελειψη σωστης σκεψης, τους φανατιζουν και τους ελεγχουν...

18The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 18:14

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
Grimmy έγραψε:βασικα μπορεις να μη πιστευεις η μπορεις να σαι και ηλιθιος...
Εφοσον δεν υπαρχει αποδειξη ειναι ανοητο να πιστευεις σε κατι...
Και παλι οταν μιλαει για τον πως καποιοι ελεγχουν χρησιμοποιοντας τη θρησκεια δε κραζει τη θρησκεια αλλα τη εκκλησια... Οι θρησκειες απο μονες τους (οι περισσοτερες) διαδιδουν ομορφα μυνηματα και αξιες που χρειζονται στη σημερινη εποχη.... Το θεμα ειναι πως καποιοι εκμεταλευονται τους ανθρωπους που δεν εχουν την καταληλη μορφωση και την ελειψη σωστης σκεψης, τους φανατιζουν και τους ελεγχουν...
so true υπαρχουν τρελα τετοια ιστορικα γεγονοτα...+απειρο σε αυτο που ειπε ο γκριμμυ ολοι αυτοι οι ψευτο-θρησκευομενοι που κοροιδευουν τους ανθρωπους που για α,β,γ πιστευουν πολυ στο θεο ή γενικα σε μια δυναμη αυτοι ειναι τερατα και οχι απλα πρεπει να τους κοροιδευουμε αλλα και να τους στερουμε καθε ανθρωπινο δικαιωμα οπως κανουν και αυτοι οι ιδιοι.Απο την αλλη υπαρχουν οι ανθρωποι που πιστευουν στο θεο και πραγματικα ειναι αγιοι ανθρωποι που πραγματικα βοηθανε το πλησιον τους και μπορουν και εχουν εξαληψει τις κακες αντιληψεις που εχουν πολλοι ανθρωποι(κλεψιμο,γλυψιμο,απατεωνιά κλπ)... τεσπα κροουντ ωραιο τοπικ εφτιαξες gj!

19The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 19:49

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

ξερεις κ αυτοι που δεν πιστευουν φανατιζονται το ιδιο.
δεν το εγραψα καλα αυτο π ηθελα να πω...
λεω οτι αν θες να πιστεψεις καντο,αλλα δε χρειαζεται να κανεις και τους αλλους να πιστεψουν.κρατα το για τον εαυτο σου.
το ιδιο ισχυει και αν δεν πιστευεις.

διδι εννοουσα αυτο που γραφω απο πανω...αυτος προσπαθει να μας κανει να μην πιστεψουμε.δεν τον παω.
η εκκλησια προσπαθει να μας κανει να πιστεψουμε και κανει και λαμογιες.δεν την παω ουτε αυτη.

δηλαδη δεν ειμαι ουτε με τον εναν ουτε με τον αλλον.

20The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 20:04

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
HawkEyes Juracule έγραψε:ξερεις κ αυτοι που δεν πιστευουν φανατιζονται το ιδιο.
δεν το εγραψα καλα αυτο π ηθελα να πω...
λεω οτι αν θες να πιστεψεις καντο,αλλα δε χρειαζεται να κανεις και τους αλλους να πιστεψουν.κρατα το για τον εαυτο σου.
το ιδιο ισχυει και αν δεν πιστευεις.

διδι εννοουσα αυτο που γραφω απο πανω...αυτος προσπαθει να μας κανει να μην πιστεψουμε.δεν τον παω.
η εκκλησια προσπαθει να μας κανει να πιστεψουμε και κανει και λαμογιες.δεν την παω ουτε αυτη.

δηλαδη δεν ειμαι ουτε με τον εναν ουτε με τον αλλον.
δλδ δν πας τις ακραιες καταστασεις με λιγα λογια οποιος θελει να πιστευει να πιστευει επειδη το θελει και να μην προσπαθει να πεισει και αλλους να πιστεψουν και το αντίστροφο

21The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 20:14

Crowdon

Crowdon

 

Οι ταινίες έχουν ως εξής:
1η Zeitgeist-The Movie
2η Zeitgeist-Addendum
3η Zeitgeist-Moving Forward

Grimmy έγραψε:βασικα μπορεις να μη πιστευεις η μπορεις να σαι και ηλιθιος...
Εφοσον δεν υπαρχει αποδειξη ειναι ανοητο να πιστευεις σε κατι...
Και παλι οταν μιλαει για τον πως καποιοι ελεγχουν χρησιμοποιοντας τη θρησκεια δε κραζει τη θρησκεια αλλα τη εκκλησια... Οι θρησκειες απο μονες τους (οι περισσοτερες) διαδιδουν ομορφα μυνηματα και αξιες που χρειζονται στη σημερινη εποχη.... Το θεμα ειναι πως καποιοι εκμεταλευονται τους ανθρωπους που δεν εχουν την καταληλη μορφωση και την ελειψη σωστης σκεψης, τους φανατιζουν και τους ελεγχουν...

+∞
To Zeitgeist στις ταινίες αναγνωρίζει αυτό που λέει ο grimmy.
Ότι οι θρησκείες έχουν πολύ σωστές αξίες..και μάλιστα ο σκηνοθέτης Peter Joseph έχει πει σε συνέντευξη οτι πολλοί απο τους ωραιότερους ανθρώπους που έχει γνωρίσει είναι χριστιανοί.

ξερεις κ αυτοι που δεν πιστευουν φανατιζονται το ιδιο.
δεν το εγραψα καλα αυτο π ηθελα να πω...
λεω οτι αν θες να πιστεψεις καντο,αλλα δε χρειαζεται να κανεις και τους αλλους να πιστεψουν.κρατα το για τον εαυτο σου.
το ιδιο ισχυει και αν δεν πιστευεις.

διδι εννοουσα αυτο που γραφω απο πανω...αυτος προσπαθει να μας κανει να μην πιστεψουμε.δεν τον παω.
η εκκλησια προσπαθει να μας κανει να πιστεψουμε και κανει και λαμογιες.δεν την παω ουτε αυτη.

δηλαδη δεν ειμαι ουτε με τον εναν ουτε με τον αλλον.

Δεν μου αρέσει ρε Hawk να κάνω τέτοιες συζητήσεις περί θρησκείας αλλά αφού αναφέρθηκε και επειδή σε θεωρώ παλικάρι γενικά θα σου πως τα βλέπω..
Αρχικά το να έχεις μία άποψη και να την βγάζεις έξω στον κόσμο δεν είναι κάτι κάκο..Οι άνθρωποι είναι κυρίως κοινωνικά όντα.

Εγώ τείνω προς τον αγνωστικισμό όσον αφορα κοσμοθεωρίες..
Και αυτό επειδή ο κάθε άνθρωπος για μένα πρέπει να ξεκινάει και να μορφώνεται αντικειμενικά και απο το 0 για να έχει την κρίση πάνω στο θέμα του πνευματισμού και του πως δημιουργήθηκε ο κόσμος..
Είμαστε μια κοινωνία αμόρφωτων και αυτό επειδή έτσι μας ήθελαν, θέλουν και θα θέλουν οι άνθρωποι που κάθονται στην κορυφή της πυραμίδας της εξουσίας.
Πως μπορεί κάποιος που δεν έχει ιδέα ποια είναι η θέση μας στο σύμπαν και πως λειτουργεί ο κόσμος και οι φυσικοί νόμοι να είναι τόσο απόλυτος στην δημιουργία του κόσμου??Σου αρκεί το να πιστεύεις σε κάτι μόνο και μόνο επειδή σε έμαθαν να πιστεύεις?Επειδή αυτός είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που πιστεύεις στον συγκεκριμένο θεό..
Εγώ μεγάλωσα σε οικογένεια που ο πατέρας μας, μας τράβαγε με το ζόρι στην εκκλησία κάθε Κυριακή.
Κάργα χριστιανός..ξέρεις οτι αν ο πατέρας μου με το που γεννήθηκε είχε μεταφερθεί και υιοθετηθεί απο μια οικογένεια μουσουλμάνων στην Τουρκία τώρα θα ήταν σκυμμένος μπροστά απο ένα τζαμί?Είναι πράματα που επηρεάζεσαι και μαθαίνεις στην πορεία.
Απλά μας έχουν περάσει απο μωρά την εξής άποψη οτι "ποια είναι η καλύτερη χώρα?Η δικιά μας, Ποια είναι η πιο σωστή θρησκεία?Η δικιά μας, Ποιος είναι ο μοναδικός αληθινός θεός? Ο δικός μας.."..Και αυτό ισχύει για όλες τις χώρες και θρησκίες.ΟΛΕΣ.Εμένα σε αυτό πιο πολύ μου μυρίζει ανθρώπινο χέρι παρά θεϊκό..
Είμαι της λογικής οτι αν δεν ξέρω μαθηματικά και κάποιος δεν μπορεί να μου αποδείξει οτι 1+1=2 δεν πρόκειται να το πιστέψω..προτιμώ να προσπαθήσω να μάθω μαθηματικά και να βγάλω διαπίστωση απο μόνος μου.
Σου προτείνω να δεις τις ταινίες χωρίς προκαταλήψεις και ειλικρινά ελπίζω να μη με παρεξηγείς επειδή απλά λέω την άποψή μου.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Crowdon στις Τετ 26 Ιαν 2011, 20:15, 1 φορά

22The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 20:15

βατόμουρο

avatar

 

Law Defender
...η συζητηση πανω στο θεμα θρησκεια ειναι μεγαλη.

δεν ειναι κακο να πιστευεις σε κατι(ειτε σε θεο,ειτε σε οποιαδηποτε αξια,ειτε σε κατι π θεωρεις εσυ σωστο).

το θεμα ειναι πως δειχνεις την πιστη σου αυτη.

φτανεις στα ακρα?την επιβαλλεις ειτε με εμμεσο ειτε με αμεσο τροπο?

η απλα πιστευεις γιατι θες να πιστευεις σε κατι?

και αυτο το οποιο πιστευεις τι αντιπροσωπευει?για σενα?για τον κοσμο?

(οχι δεν παιζουμε τις 1000 ερωτησεις.)

η πιστη ειναι κατι προσωπικο.

και για το οτι ο κοσμος εφτασε εκει π ειναι,φταιμε ολοι.ειτε λιγο ειτε πολυ.αλλοι περισσοτερο κ αλλοι λιγοτερο.

το ποιος φταιει δεν προκειται να αλλαξει κατι.

για τι?για την τιμωρια?για την εκδικηση?
ποια εκδικηση?

προτιμω να πιστευω στο καλο των ανθρωπων κ οχι σε εναν επουρανιο μεσσια.


οσο για την επιβολη,πιστευω στην προσωπικη ελευθερια με ορια.τωρα πως νοειται ελευθερια χωρις καμια επιρροη ειναι αλλο καπελο.

το θεμα ειναι να σου δινεται (στα παντα) περιθωριο επιλογης.να επιλεξεις το τι θα πιστεψεις.απο κει και περα απαιτειται κριση.

23The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 20:25

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
Εγώ πιστεύω στον Χριστό.Και προσπαθώ να το δείξω μέσα απο την ζωή μου και τις πράξεις μου.Δεν αναγκάζω κανέναν να πιστέψει με το ζόρι,ούτε όμως μπορεί κάποιος να με αναγκάσει να μην πιστεύω.Είναι κάτι το οποίο με αντιπροσωπεύει και πιστεύω στις διδαχές του.
Αν κάποιος διαφωνεί μαζί μου δεν έχω κανένα πρόβλημα,κανείς δεν του στερεί αυτό το δικαίωμα,αρκεί να σεβεται τα πιστεύω μου,όπως εγώ σέβομαι τα δικά του.

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

24The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 20:30

βατόμουρο

avatar

 

Law Defender
τωρα π ξαναδιαβασα το ποστ μ φαινεται λιγο θυμωμενο..

no hard feelings.

με τον ορο επουρανιο μεσσια δεν εννοουσα μονο τον χριστο,ε. :)

25The Zeitgeist III - Moving Forward Empty Απ: The Zeitgeist III - Moving Forward Τετ 26 Ιαν 2011, 20:31

Elidor

Elidor

 

Avarga
Πειτε οτι θελετε για τις ταινιες αλλα κοψτε το θεμα θρησκεια... Ξερω πως ολοι εχετε κατι να πειτε αλλα οχι σε αυτο το φορουμ... Σχολια για την θρησκεια, πολιτικη κτλπ σε πμ η μσν.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης