Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Death Note

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 13]

226Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Πεμ 12 Ιαν 2012, 23:58

luffy_is_paok

luffy_is_paok

 

αυτο ισχυει ο L ηταν κλασεις καλυτερος του Ν αλα επειδη ο συνεργαστηκε με τον μελλο για αυτο τον νικησαν


_________________
Death Note - Σελίδα 10 Naruto11

227Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Παρ 13 Ιαν 2012, 17:28

core

core

 

+1


_________________
Death Note - Σελίδα 10 07Death Note - Σελίδα 10 Tumblr_m7xx3oK5t41qczibyo1_500

228Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Τετ 01 Φεβ 2012, 15:28

red259

avatar

 

Deleted



Έχει επεξεργασθεί από τον/την red259 στις Δευ 18 Αυγ 2014, 14:21, 1 φορά

229Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Τετ 01 Φεβ 2012, 15:49

core

core

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ όταν το είχα ξεκινήσει νόμιζα ότι θα είχε και ξύλο και μάχες και όλα….
Δυστυχώς δεν είχε αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον και έκατσα και το είδα όλο….


_________________
Death Note - Σελίδα 10 07Death Note - Σελίδα 10 Tumblr_m7xx3oK5t41qczibyo1_500

230Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Τετ 01 Φεβ 2012, 20:10

ARTHAN

ARTHAN

 

Εγώ από την άλλη διάβασα το μάνγκα και προτιμώ τον Near River από τον L για να είμαι ειλικρινής. Όχι μόνο δεν το θεωρώ "καθυστερημένο", αντιθέτως ήταν πολύ πανούργο παιδάκι κι εξυπνότερος από τον L. Κατάλαβε από την αρχή ότι ο Yagami Light ήταν ο Kira, αλλά έκατσε κι ερευνούσε κι άλλο έτσι ώστε να πιάσει τον Light στα πράσα και να αποδειχθεί η ενοχή του 100%! Πιστεύω ότι o Near νίκησε δίκαια, θα μπορούσε εξάλλου να χώσει τον Light στην στενή πολλά τσάπτερ πριν το τελευταίο (αποψή μου πάντα).

231Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Πεμ 02 Φεβ 2012, 03:50

Steve-O

Steve-O

 

Ναι όμως ο Ν άρχισε με πάρα πολλές βοήθειες. Ο L ήταν αυτός που ανακάλυψε τον Κίρα και το ότι σκότωνε με το τετράδιο, ενώ ξεκίνησε χωρίς να ξέρει τίποτα. Σκέψου πόσο σημαντική βοήθεια για ξεκίνημα ήταν αυτή !! Και αυτό που είπατε για το ξύλο εγώ χαίρομαι που δεν είχε. Υπάρχουν πολλά άλλα που έχουν ξύλο για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον, το Death Note είχε τελείως διαφορετική νοοτροπία..

232Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Παρ 03 Φεβ 2012, 17:58

Santouryuu

Santouryuu

 

τι να το κανει το ξυλο; εκει ψοφαγανε σαν τις μυγες! χ0αχ0α0χ0αχ0αχ0α


_________________
Death Note - Σελίδα 10 Usopp_flag___one_piece_by_sanji_devastador

233Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Παρ 03 Φεβ 2012, 19:13

core

core

 

ούτε αίματα δεν είχε...


_________________
Death Note - Σελίδα 10 07Death Note - Σελίδα 10 Tumblr_m7xx3oK5t41qczibyo1_500

234Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Παρ 03 Φεβ 2012, 20:16

Santouryuu

Santouryuu

 

αφου απο εμφραγμα πηγαν.... πως θα δικαιολογουσαν το αιμα;


_________________
Death Note - Σελίδα 10 Usopp_flag___one_piece_by_sanji_devastador

235Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Σαβ 04 Φεβ 2012, 06:41

uchiha1991

uchiha1991

 

ARTHAN έγραψε: Εγώ από την άλλη διάβασα το μάνγκα και προτιμώ τον Near River από τον L για να είμαι ειλικρινής. Όχι μόνο δεν το θεωρώ "καθυστερημένο", αντιθέτως ήταν πολύ πανούργο παιδάκι κι εξυπνότερος από τον L. Κατάλαβε από την αρχή ότι ο Yagami Light ήταν ο Kira, αλλά έκατσε κι ερευνούσε κι άλλο έτσι ώστε να πιάσει τον Light στα πράσα και να αποδειχθεί η ενοχή του 100%! Πιστεύω ότι o Near νίκησε δίκαια, θα μπορούσε εξάλλου να χώσει τον Light στην στενή πολλά τσάπτερ πριν το τελευταίο (αποψή μου πάντα).
o N εκανε 3 χρονια ερευνας πανω στην υποθεση ,ειχε κ τις πληροφοριες που ειχε συγκεντρωσει ο L.. δεν βρηκε αμεσως οτι ο λαιτ ηταν ο κιρα....κ στο τελος αν θυμασαι ο Ν θα εχανε....ο μονος λογος που κερδισε ηταν επειδη αυτος που ειχε το πραγματικο death note δεν ακολουθησε τις οδηγιες του κιρα κ πηρε δικες τ πρωτοβουλιες....ετσι εμαθε ο Ν οτι το death note που ηθελαν να αλλαξουν ηταν ψευτικο...

οσο για τους υπολοιπους που θα θελατε ξυλο στο ανιμε αυτο γνωμη μ ειναι οτι δεν θα ταιριαζε καθολου....εχει τελειως διαφορετικο στυλ....

236Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Σαβ 04 Φεβ 2012, 10:29

ARTHAN

ARTHAN

 

uchiha1991 έγραψε:
ARTHAN έγραψε: Εγώ από την άλλη διάβασα το μάνγκα και προτιμώ τον Near River από τον L για να είμαι ειλικρινής. Όχι μόνο δεν το θεωρώ "καθυστερημένο", αντιθέτως ήταν πολύ πανούργο παιδάκι κι εξυπνότερος από τον L. Κατάλαβε από την αρχή ότι ο Yagami Light ήταν ο Kira, αλλά έκατσε κι ερευνούσε κι άλλο έτσι ώστε να πιάσει τον Light στα πράσα και να αποδειχθεί η ενοχή του 100%! Πιστεύω ότι o Near νίκησε δίκαια, θα μπορούσε εξάλλου να χώσει τον Light στην στενή πολλά τσάπτερ πριν το τελευταίο (αποψή μου πάντα).
o N εκανε 3 χρονια ερευνας πανω στην υποθεση ,ειχε κ τις πληροφοριες που ειχε συγκεντρωσει ο L.. δεν βρηκε αμεσως οτι ο λαιτ ηταν ο κιρα....κ στο τελος αν θυμασαι ο Ν θα εχανε....ο μονος λογος που κερδισε ηταν επειδη αυτος που ειχε το πραγματικο death note δεν ακολουθησε τις οδηγιες του κιρα κ πηρε δικες τ πρωτοβουλιες....ετσι εμαθε ο Ν οτι το death note που ηθελαν να αλλαξουν ηταν ψευτικο...

οσο για τους υπολοιπους που θα θελατε ξυλο στο ανιμε αυτο γνωμη μ ειναι οτι δεν θα ταιριαζε καθολου....εχει τελειως διαφορετικο στυλ....

Συμφωνώ για το ότι καλά έκανε και δεν είχε ξύλο (αμάν με τους κάγκουρες εδώ μέσα!), όμως έχοντας διαβάσει το manga του Death Note (που είναι πιο ορθό από το anime) ο ίδιος ο Yagami Light στο τέλος, όταν νόμιζε ότι το ήταν αληθινό κι ότι θα πέθαιναν όλοι οι άλλοι στην αποθήκη εκτός από αυτόν, παραδέχθηκε (σκεπτόμενος) ότι ο Near River τον είχε νικήσει από την αρχή αλλά θα πέθαινε τώρα εξαιτίας της μανίας του να αποδείξει ότι ο Yagami Light είναι ο Kira κατά 100%. Με το που ανέλαβε την υπόθεση, άσχετα αν είχε κάνει έρευνα πρωτίστως, κατάλαβε αμέσως ότι ο Light κρύβεται πίσω από όλα, ότι όσο διοικούσε αυτός την έρευνα εύρεσης του Kira δεν έχει πάει πουθενά, ενώ όσο την διοικούσε ο L έκανε άλματα προς τα μπρος. Ο Mello βοήθησε τον Near μόνο στην ενοχοποίηση του Light κατά 100% και όχι στο να βρει ότι ο Kira κι ο Yagami είναι το ίδιο πρόσωπο. Όλη η "σεζόν" του από τον Near κι έπειτα δεν ήταν "ψάχνω να βρω τον Kira", όπως έκανε ο L, αλλά "ξέρω ποιος είναι ο Kira, έχω στοιχεία και μπορώ να τον βάλω φυλακή, αλλά θέλω να αποδείξω την ενοχή του 100%, έτσι για την καύλα μου"! Ο Near δεν αρκέστηκε ποτέ στο να πιάσει απλώς τον ιδιοκτήτη του , αλλά ήθελε να τον προκαλέσει σε μια μάχη "μεγάλων μυαλών" κι επί της ουσίας έλεγε στον Light:"Θα βρεις το αληθινό μου όνομα και θα με καθαρίσεις όπως έκανες με τον L, ή θα αποδείξω την 100% ενοχή σου πριν τα καταφέρεις; Για να δούμε ποιος από τους δυο μας είναι ο πιο έξυπνος!", και σε αυτή την μάχη είναι που χρειάστηκε κι ο Mello για να κερδηθεί. Κατά 90% περίπου η ενοχή του Yagami είχε αποδειχθεί ήδη, υπερκαρκετό ποσοστό για την φυλάκισή του, αλλά όχι αρκετό για τον Near River.

Υ.Γ: Πρέπει να μάθω να γράφω λιγότερα και πιο περιεκτικά πράγματα (άσχετο)...

237Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Κυρ 05 Φεβ 2012, 06:33

Steve-O

Steve-O

 

Ναι αλλά και πάλι από ένα σημείο και μετά δεν είχε την βοήθεια της κυβέρνησης για να πάει και να πιάσει τον Light και να πει: Να έπιασα τον Κίρα βάλτε τον φυλακή. Άσε για να τον φυλακίσει έπρεπε να φέρει με το μέρος του τους αστυνομικούς που ήταν με τον Light και αυτό για να γίνει έπρεπε να αποδείξει 100% την ενοχή του Light αλλιώς δεν θα τον άφηναν να τον φυλακίσει...

238Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Κυρ 05 Φεβ 2012, 06:35

uchiha1991

uchiha1991

 

συμφωνω στα περισσοτερα αλλα αυτο που ειπα πριν ειναι οτι σαυτη την μαχη που λες για να αποδειξει ο νιαρ 100% την ενοχη του λαιτ ,ο κιρα θα κερδιζε....ο μονος λογος που εχασε ειναι επειδη εκεινος που ειχε το πραγματικο ντεθ νοουτ (μικαμι νομιζω τον ελεγαν)δεν εκανε οτι τ ειπε ακριβως ο κιρα....κ λιγες μερες πριν την συναντηση με τον near πηγε κ χρησιμοποιησε το πραγματικο death note για να σκοτωσει εκεινη την γκομενα, οι spk τον παρακολουθησαν κ to βρηκαν ....αν δεν το ειχε κανει αυτο παρα τις ενεργειες κ του μελο ο near δεν θα μαθαινε ποτε για το ψευτικο death note κ θα πεθαινε.... ο κιρα ειχε καλυτερο σχεδιο απο τον Ν απλα ο τελευταιος σταθηκε τυχερος κ κερδισε.....οχι λογω ικανοτητας....

239Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Κυρ 05 Φεβ 2012, 16:26

red259

avatar

 

Deleted



Έχει επεξεργασθεί από τον/την red259 στις Δευ 18 Αυγ 2014, 14:20, 1 φορά

240Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Κυρ 05 Φεβ 2012, 17:04

luffy_is_paok

luffy_is_paok

 

δεν ξερω αλλα παντα πηγαινα τον Ματσουντα και περιμενα οτι θα κανει κατι καλο
Σπόιλερ:


_________________
Death Note - Σελίδα 10 Naruto11

241Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Κυρ 05 Φεβ 2012, 18:06

ARTHAN

ARTHAN

 

uchiha1991 έγραψε:συμφωνω στα περισσοτερα αλλα αυτο που ειπα πριν ειναι οτι σαυτη την μαχη που λες για να αποδειξει ο νιαρ 100% την ενοχη του λαιτ ,ο κιρα θα κερδιζε....ο μονος λογος που εχασε ειναι επειδη εκεινος που ειχε το πραγματικο ντεθ νοουτ (μικαμι νομιζω τον ελεγαν)δεν εκανε οτι τ ειπε ακριβως ο κιρα....κ λιγες μερες πριν την συναντηση με τον near πηγε κ χρησιμοποιησε το πραγματικο death note για να σκοτωσει εκεινη την γκομενα, οι spk τον παρακολουθησαν κ to βρηκαν ....αν δεν το ειχε κανει αυτο παρα τις ενεργειες κ του μελο ο near δεν θα μαθαινε ποτε για το ψευτικο death note κ θα πεθαινε.... ο κιρα ειχε καλυτερο σχεδιο απο τον Ν απλα ο τελευταιος σταθηκε τυχερος κ κερδισε.....οχι λογω ικανοτητας....

Σίγουρα ο Yagami είχε καλύτερο σχέδιο από τον Near κι όντως στάθηκε τυχερός ο δεύτερος και για αυτό κέρδισε, αλλά πιστεύω ότι όλη η τελευταία αναμέτρηση μεταξύ τους ήταν προαιρετική και έγινε για να αποδείξει ο ένας στον άλλο ότι αυτός είναι ο εξυπνότερος. Λίγο πολύ ήταν γνωστό κι αποδεδειγμένο ότι ο Yagami Light ήταν ο Kira και θα μπορούσαν είτε να τον φυλακίσουν προληπτικά μαζί με τον συνεργό του και να καταστρέψουν τα Death Notes που υπήρχαν ή (στην έσχατη περίπτωση) να βγάλουν ένα πιστόλι και να του φυτέψουν μια σφαίρα βαθιά στο κρανίο. Αλλά όχι, ο Near ήθελε να το παίξει έξυπνος και να αποδείξει την 100% ενοχή του Light!
Παρόλα αυτά, συνεχίζω να πιστεύω ότι ο Near River ήταν ελαφρώς πιο έξυπνος από τον L. Και ναι, μέτραγε το ξέσπασμα του Ματσούντα και οι απανωτοί πυροβολισμοί κατά του Light.

Παρεπιπτόντως, γνωρίζετε ότι το Death Note Manga έχει ελαφρώς διαφορετικό τέλος από το Death Note Anime; Στο Manga ο βοηθός του Kira δεν αυτοκτονεί επιτόπου, αλλά πεθαίνει/αυτοκτονεί στην φυλακή από την στενοχώρια του που τελικά ο Light δεν είναι ο Θεός, αλλά ένας απλός θνητός! Επίσης ο Light δεν το σκάει τρέχοντας , αλλά τσαντισμένος διατάζει τον Ryuk να γράψει στο Death Note του τα ονόματα όσων είναι παρόντες στην αποθήκη. Τότε ο Ryuk αρχίζει να γράφει στο και ο Yagami Light λέει γεμάτος έπαρση "Χα χά, τώρα ο Ryuk θα γράψει τα ονόματά σας και δεν μπορείτε να τον σταματήσετε!" και οι πράκτορες-αστυνομικοί αρχίζουν να πυροβολούν τον Ruyk, αλλά οι σφαίρες περνούν από μέσα του. Ύστερα, ο Ruk λέει στον Kira "Το δικό σου όνομα γράφω Light!" και γίνεται (περίπου) ο παρακάτω διάλογος:
Light: Όχι Ryuk, δεν μπορείς να γράψεις το όνομά μου! Είμαι ο Θεός σου, σε διατάζω να σταματήσεις!
Ruyk: Δεν καταλαβαίνεις, Light. Ποτέ δεν ήμουν με το μέρος σου. Απλώς διασκέδαζα! Ήταν ωραίο όσο κράτησε, βοήθησε ο ένας να ξεπεράσει την βαρεμάρα του ο άλλος! Εξάλλου, αυτή η κατάσταση είναι αδιέξοδο για σένα, όπως και να το δει κανείς έχεις πλέον χάσει. Όμως δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να πεθάνεις μες στην φυλακή για να σου πάρω την ψυχή, είναι πολύς ο χρόνος, βαριέμαι να περιμένω!
Light: Όχι, Ryuk... αν το κάνεις αυτό... θα πεθάνω!!!
Ruyk: Στο είχα πει ότι όταν θα είναι να πεθάνεις, εγώ θα είμαι αυτός που θα πάρει την ψυχή σου. Σου είχα πει ότι το να χρησιμοποιείς το Death Note έχει τις συνέπειές του και να μην περιμένεις ότι όποιος το χρησιμοποιήσει θα πάει στον παράδεισο ή στην κόλαση. Όποιος άνθρωπος το χρησιμοποιεί δεν πάει ούτε στον παράδεισο ούτε στην κόλαση! Πάει εκεί που πάνε κι όλοι οι άλλοι, στο "τίποτα"...
Και πεθαίνει........

Πραγματικά παίδες, διαβάστε έστω τα τρία τελευταία chapters από το Death Note Manga, αξίζει πολύ περισσότερο από το τέλος του Anime, πολύ πιο επικό, και να σκεφτείτε ότι τον διάλογο τον ψιλοσκότωσα κιόλας!

242Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Δευ 06 Φεβ 2012, 12:44

red259

avatar

 

Deleted



Έχει επεξεργασθεί από τον/την red259 στις Δευ 18 Αυγ 2014, 14:21, 1 φορά

243Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Δευ 06 Φεβ 2012, 16:03

luffy_is_paok

luffy_is_paok

 

διαβασα το μανγκα ποσο γουσταρα που το κολοπαιδο ο light παρακαλουσε για την ζωη του,,,,, οταν ομως σκοτωνε αλλους καλα ηταν ?


_________________
Death Note - Σελίδα 10 Naruto11

244Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Δευ 06 Φεβ 2012, 16:07

Steve-O

Steve-O

 

όχι εμένα εκείνη η σκηνή με χάλασε πολύ.. μετά τον L ήθελα τον Light να νικήσει.. Αυτοί οι δυο ήταν που άξιζαν.....

245Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Δευ 06 Φεβ 2012, 16:10

luffy_is_paok

luffy_is_paok

 

αφου πεθανε ο L το κολοπαιδο δεν αξιζε να ζει αλλα οκ θα μπορουσαν να τον βαλουν ισοβια


_________________
Death Note - Σελίδα 10 Naruto11

246Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Δευ 06 Φεβ 2012, 16:43

red259

avatar

 

.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την red259 στις Δευ 12 Οκτ 2020, 06:51, 2 φορές συνολικά

247Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Τρι 07 Φεβ 2012, 05:04

uchiha1991

uchiha1991

 

παντως κ γω συμφωνω με τον steve παραπανω.....θα προτιμουσα να κερδιζε ο L αλλα απο τη στιγμη που πεθανε ,ηθελα να κερδισει τελικα ο λαιτ....πολυ επικ χαρακτηρας ...κ πολυ θα μ αρεσε να εφτιαχνε αυτον τον ιδανικο κοσμο που ηθελε....θα ηταν πολυ ωραιο κ ανατρεπτικο τελος το να βγει νικητης ο κακος μια φορα....

248Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Τρι 07 Φεβ 2012, 08:30

Steve-O

Steve-O

 

και κανονικά θα τελείωνε όταν νίκησε τον L... αλλά και οι φαν ήθελαν και άλλο και είπαν ότι δεν γίνεται να νικήσει το κακό.. αν το τελείωνε με νικητή τον light δεν θα τον εδειχνε τόσο σχιζοφρενή.. απλά ήθελε να κάνει όλους όσους το διάβαζαν να θέλουν στο τέλος να χάσει ο light....

249Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Παρ 02 Μαρ 2012, 17:21

Sosa

Sosa

 

ενα απ'τα καλυτερα anime εκει εξω. ποιοτικο σεναριο αν και ολοι μας καπου το εχουμε ξαναδει σε καποια ταινια, με καποιες παραλλαγες ομως.
το κυριο ερωτημα που σου φυτευει στο μυαλο η ολη σειρα ειναι αν οντως ο σκοπος αγιαζει τα μεσα ή μηπως τελικα τα μεσα αγιαζουν το σκοπο.
Σπόιλερ:


_________________
Death Note - Σελίδα 10 Evangelion_neon_genesis_misato_katsuragi_desktop_1024x768_wallpaper-256474

250Death Note - Σελίδα 10 Empty Απ: Death Note Τρι 13 Αυγ 2013, 21:21

The Most Perfect Genius

avatar

 

luffy_is_paok έγραψε:διαβασα το μανγκα ποσο γουσταρα που το κολοπαιδο ο light παρακαλουσε για την ζωη του,,,,, οταν ομως σκοτωνε αλλους καλα ηταν ?
Βλέπεις παραισθήσεις και είσαι εκτός πραγματικότητας. Ο  Light δεν εκληπαρούσε για τη ζωή του, αλλά έλεγε τον Matsuda να μην ρίξει τη σφαίρα. Σταμάτα να πετάς προφανέστατες ασυναρτησίες σαν την ανιστόριτη μανιά απο το χωριό που δεν μπορεί να σκεφτεί λογικά και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πρέπει να πετάξει την κοτσάνα να αναδιχθεί και όσα περισσότερα υβριστικά πετάξει τόσο το καλύτερο γιατί μέσα στην υπέρογκη αλαζονεία της νομίζει πώς είναι και έξυπνη κιόλας. Συν ότι ο Light δεν ήταν κωλόπαιδο ούτε παιδί, αλλά 23 και ο εικοσιτριάχρονος στην Ιαπωνία είναι απόλυτα ενηλικιομένος όσο και να χτυπιέσαι ο Light ήταν θεϊκότατα ηδιοφυέστατος και άψογα πανέξυπνος χωρίς ελαττώματα. Εί ναι φανταστικός χαρακτήρας και φτιάχτικε επίτηδες με αυτόν τον τρόπο.

red259 έγραψε:
luffy_is_paok έγραψε:διαβασα το μανγκα ποσο γουσταρα που το κολοπαιδο ο light παρακαλουσε για την ζωη του,,,,, οταν ομως σκοτωνε αλλους καλα ηταν ?
Μπραβο , καλα τα λες ! Να σκεφτεις οτι σκεφτηκε να σκοτωσει και την αδελφη του και οταν πεθανε ο πατερας του , του ειπε ΄΄Μην πεθαινεις, ηλιθιεεεε !!!΄΄ επειδη ηθελε να τον χρησιμοποιησει που ειχε τα ματια του Shinigami ! Tου Λαιτ του αξιζε να πεσει σε καμια παγιδα του Τζικσο ( Saw ) για να μαθει να εκτιμα την ανθρωπινη ζωη , ο παρανοηκος !
Ποποποπο οι κακάσχημες ασυναρτησίες εδώ πάνε σύνεφο. Πραγματικά εσύ βλέπεις χειρότερες ανύπαρκτες καταστάσεις απο τον άλλο. Αλλά μέσα στον απέραντο ναρκισσισμό σου θέλεις κάτι να πετάξεις για να ανεβάσεις τα αίματα των άλλων μανιών απ' το χουριουδάκι εδω μέσα και να φανείς φύρμα και φιγούρα. Μας έμαθε ο καθένας τώρα να ξεστομίζει για να φανεί που τον πειράζουν στο σχολείο. Μην μπερδεύεσαι εσύ είσαι αυτός που φαίνονται τα ψυχολογικά. Επιτήθεσαι σε φανταστικούς χαρακτήρες χωρίς να γνωρίζεις την ουσία και το βάθος της προσωπικότητας τους. Τώρα πές μου οοοοοοοο μεγάλε σοφέ του κορφοβουνιού απο πότε ο Light έβλεπε να τον κυνηγάνε οι περαστικοί ή είχε ψυχολογικά και πίστευε ότι του έβαλαν εξωγηίνοι μικροτσιπ στο κεφάλι εκτός απ' τα όνειρα σου; Γιατί απο τι ξέρω ο Light νόμιζε απλά ότι είναι Ο Θεός και δικαιολογημένα αφού είχε ένα παραφυσικό βιβλίο που μπορούσε να αποφασίσει για το θάνατο και τη διάρκεια της ζωής στα χέρια του. Φυσιολογικό ήταν να νομίζει κατα μιά λογική έννοια ότι πραγματικά είναι ο Θεός, αλλά ποτέ δεν είπε ότι είναι ο Θεός 100% απο το πουθενά.

IwantCookie έγραψε:λοιπον ξεκινώντας θέλω να πω ότι και εγώ να ήμουν στη θέση του το ίδιο ακριβώς θα έκανα και μάλιστα δεν ξέρω εάν θα είμουν και απολύτως δίκαιος....δηλαδή μπορεί να δοκίμαζα πως λειτουργεί το ντεθ νοουτ σε κακοποιούς και μετά αφου είχα κατακτήσει πλοίρη γνώση των δυνατοτίτων του να το χρησιμοποιούσα για καθαρά δικό μου ώφελος...

σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα αφού σκεύτικα ότι είμαι άνθρωπος και σχεδόν κάθε άνθρωπος που δεν θα έχανε τα λογικά του και θα αυτοκτονούσε μετα απο μια τέτοια ποκάλυψη (η απλά δεν παίθενε απο φόβο αντικρίζοντας ένα τέρας (Shinigami)) θα έκανε ακριβώς αυτό...γιατί πρέπει να παραδεχτούμε ότι οι άνθρωπο είμαστε απο φύσης μας ανώμαλοι και τυχοδιώκτες!!

Λοιπών...όσων αφορά το ποιος είναι καλός και ποιος είναι κακός στο anime....ο λαιτ μόλις πήρε την δύναμη αυτήν στα χέρια του το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να αρχίσει να "κατακρίνει" και να "τιμωρεί" κακοποιους καθώς πριν καλά καλά βρει το ντεθ νοου θεωρούσε ότι ο κόσμος στον οποίο ζει/ζουμε είναι εντελώ "σαπιος" Στην πορεία έχασε τα λογικά του και έγινε αλλαζόνας (κάτι που θα πάθαινε ο οποιοσδήποτε είχε στα χέρια του το ντεθ νοουτ και καταδιοκώταν με τέτοιο τρόπο...) Μάλιστα πολλοί θα χάναν παντελώς τα λογικά τους και θα ανοίγαν ένα χροισό οδηγό "που λέει ο λόγος" και θα θερίζαν όλη την Ιαπωνία...Ο λαιτ ήθελε να αποδώσει δικαιοσύνη αλλά η απέτυχε καθώς η προσπάθεια του τον συνεπείρε και τον οδήγησε σε παραφωσύνη. Δεν τον χαρακτηρίζω ούτε καλό ούτε κακό γιατί είχε καλές προθέσεις αλλά το παράκανε και ξέχασε τη θέση του (βοήθησε ανθρώπους αλλά εκμεταλεύτηκε,πλήγωσε και δολοφώνησε άλλους)

Ο L/N βρίσκονται στην ίδια μοίρα...και οι δύο πιστεύουν ότι αυτό που κάνει ο λαιτ/κιρα είναι απολύτως λάθος...καθός όπως προανέφεραι και ο Crowdonw...εάν σκοτώσεις έναν δολοφόνο γίνεσε και συ ο ίδιος δολοφόνος και όμοιος με αυτόν...πολοί μέθοδοι απο τις οποίες χρησιμοποιούν είναι ύπουλες έως βάρβαρες...βλ φυλάκισμός και κράτιση της μίσα σε αυτές τις άθλιες συνθήκες!Κατα τη γνώμη μου ο L/N επίσης δεν είναι ούτε κατ'εξωχην "καλοι" αλλά φυσικά σε καμία περίπτωση κακοι..

Η Ιαπωνική αστυνομία απ την άλλη είναι οι κατ'εξωχήν "καλοι" της υπόθεσης καθώς θυσιάζουν τα πάντα για να πιάσουν τον "κακοποιο" εν ονόματι κιρα χωρίς να χρησιμοποιούν υποχθόνιες μεθόδους ενώ την ίδια στιγμή δέχονται την εκμετάλευση και του λαιτ/κιρα και του L/N

αυτά απο μένα γιατί βιάζομαι να κάνω και μπανάκι να φάω βραδυνό και να διαβάσω λίγουλάκι..εάν μου έρθει τίποτα θα συμπληρώσω....το θέμα δέχεται πολυυ συζήτηση... +1 Crow για το τόπικ Death Note - Σελίδα 10 555517
Και πάλι είσαι άκυρος και κάνεις λάθος. Ο Light έβλεπε πληροφορίες σχετικά με τους κακοποιούς πριν τους "θαντατώσει" και δεν κατέκρινε κανέναν. Είχε απόλυτο δίκιο σε αυτά που έκανε. Ποιό αρρωστημένο μυαλό θα έλεγε ότι κατέκρινε, ενώ είχε πλπήρης επίγνωση για τις πράξεις του; Όσο για το κομμάτι "έχασε τα λογικά του" αποδεικνύει πως δεν μπορείς να σκεφτείς και δεν ξέρεις τίποτα. Είναι λογικά αδύνατον ένας πανέξυπνος άνθρωπος που κάνει και την παραμικρή πράξη με τέλεια λογική να έχει χάσει τα λογικά του πάρτο χαμπάρι. Λίγο κοινή λογική να είχες θα καταλάβαινες ότι ο Light είχε αληθινή λογική μέσα στο μυαλό του και δεν μασούσε ταραμάς. Είχε θάρρος και τσαγανό. Τώρα δεν συκοφαντείς έναν απλό χαρακτήρα, συκοφαντείς μία προηγμένη και πανέξυπνη ιδεέα ανθρώπου. Εσείς μέσα στην αλαζονεία σας τον "κατεβάζεται" γιατι ζηλεύεται και λυσσάτε που δεν μπορείται να φτάσετε τα σταφύλια οπότε τα κάνετε άγουρα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης