Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Οι περιπέτειες του Σ.Κ. στο στρατό

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 11]

Tcixlas

Tcixlas

 

βλέπεις τον παραλληλισμό?

N_G

N_G

 

Πέραν του ότι θα έπρεπε να καταργηθεί από παντού (αλλά μην μιλήσουμε για το τι θα κάνανε μετά οι ιμπεριαλιστές- μύγες θα βαράγαν; ή οι έμποροι όπλων) τουλάχιστον θα μπορούσε να μην είναι 9 μήνες για να καθαρίζεις όλη μέρα και να φυλάς ένα στρατόπεδο-οχήματα-καύσιμα κλπ.
Θα μπορούσε να είναι 3 μήνες μόνο με αποκλειστική εκπαίδευση σε όπλα, οχήματα, γεωλογικές πληροφορίες κ.ο.κ.
Τουλάχιστον αποκομίζεις κάτι για ενδεχόμενη απειλή κάποια στιγμή (λέμε τώρα).

Πάντως για να επανέλθω Σκληρέ, άμα σου τύχει καλό φυλάκιο μετά ζητάς να πας συνέχεια. Εγώ τη μισή θητεία έκανα μονάδα και την αλλη μισή φυλάκια. υπάρχουν κάποια που δεν σου φέρνουν πολύ φαϊ, υπάρχουν άλλα που είσαι τελείως αποκλεισμένος - ειδικά αν είσια σε νησί πας φυλάκιο με καράβι και αρχίζουν οι συνεχείς απαγορεύσεις δρομολογίων λόγο καιρού. Εγώ είχα μαζί βιβλία, φουλ ιντερνετ στο κινητό και 2 κούτες τσιγάρα (αυτό κακή συμβουλή, στα διαλύουνε) και πέρασα ζωάρα, μόνο στα φυλάκια όμως. Η μονάδα ήταν αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Tcixlas

Tcixlas

 

συμφωνω με το 3μηνο... που στο κάτω κάτω όσα σου μαθαίνουν σε 1 μήνα ακόμα και ο πιο βλάκας να το πω έτσι χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον μπορεί να γίνει εξπερ σε αυτά.... 3 μήνες είναι υπεραρκετοί απλά αν δεν πάμε 9 μήνες ποιος θα τα κάνει όλα αυτά για καθάρισμα κλπ... συνήθεια είναι πλεον ο στρατός απλά αχρείαστος και επεκτατικός... τιποτα άλλο

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
Εγώ διαφωνώ με το statement "πρέπει να καταργηθεί ο στρατός".

Για το πώς πρέπει να γίνεται η εκπαίδευση, πόσο πρέπει να διαρκεί και τον αριθμό και τρόπο επιλογής των στρατιωτών είμαι δεκτικός σε κάθε είδους συζήτηση, αλλά αυτό το να καταργήσουμε το στρατό, όταν το πρώτο πράγμα που έκανε ο άνθρωπος για να ξεχωρίσει από τα ζώα ήταν ... να φτιάξει ένα όπλο, μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο στη φάση που βρισκόμαστε.. για το 10000μΧ δεν εχω άποψη, μιλάω για το 2000-2100...

edit: για το πόσο γρήγορα τελειώνει ένας πόλεμος και για το αν έχει νόημα να επενδύουμε στην άμυνα λέω το εξής: ανάλογα με ποιόν αντίπαλο θα πολεμήσεις.. αν τα βάλεις με την τουρκία, τα σκόπια, την αλβανία ή τη βουλγαρία, προφανώς και έχει νόημα, αν τα βάλεις με την αμερική ή τη ρωσία ... πάλι όχι, τότε είναι που θα χάσεις σε 10-20 λεπτά..

άλλο το ένα άλλο το άλλο.. μην τα συγχέουμε όλα

Tcixlas

Tcixlas

 

αυτή τη στιγμη ο πόλεμος είναι σκάκι... ξέχνα την έννοια του πολέμου όπως τον ήξερες υπάρχουν πύραυλοι τελευταίας γενιάς που έχουμε ακ΄μα κι εμείς στα χέρια μας τους έχει και η τουρκία και γενικά παιζεται ένα τεράστιο παιχνίδι απο πανω μας με τις αγοραπωλησίες όπλων... δεν υπάρχει η έννοια του στρατού όπως υπήρχε... ειμαι σύμφωνος για μια εκπαίδευση στρατιωτική και μονο αυτό οτιδήποτε άλλο ας γίνει εθελοντικό γιατί να παω να κάτσω 9 μήνες να σκουπίζω να ξυπνάω νωρίς ή να κοιμάμαι αργά να καθαρίζω να φτιάχνω φαι και να κάνω αγγαρίες... που θα με βοηθήσει αυτό στον πόλεμο... που θα με βοηθήσει το να βγάζει ο κάθε στρατόκαυλος τα κόμπλεξ του πάνω μου? ο στρατός είναι και θα είναι αχρείαστος με την σημερινή του έννοια.... ας περνάμε έναν μήνα εκπαιδευση βασική και τέλος.. τα άλλα απλά τρώνε χρήματα απο το κράτος για να περνάνε μίζες και όποιος δεν το βλέπει είτε τυφλός είναι είτε απλά δεν θέλει να το δει...

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
ναι μου γαματε το τοπικ ομως

Aldark

Aldark

 

Πες μας για τις περιπέτειές σου τότε ;ρ


(Ωραίες τοποθετήσεις από Ρεντ Χέαρ και Τσιχλ , είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ , είναι ρεαλιστικότατες και δεν ακούγονται κάθε μέρα.)
(Έντιτ: βέβαια , ο άνθρωπος μέσω του πολέμου δείχνει ότι ΕΙΝΑΙ ΖΩΟ και δε διαφοροποιείται από τα ζώα. Ίσως διαφοροποιείται και είναι το "χειρότερο"/τερματισμένο (λολ) ζώο , επειδή το χει εξελίξει τόσο το θέμα)

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
ποιες πεειπετειες ρε, απλαμας πριζουν το πεος

Tcixlas

Tcixlas

 

στα λόγια μας ο σκληρός μάνος για την υπαρξη του στρατου... :p
επισης αλ συμφωνώ με την τελευταία σου προταση στο μέγιστο

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
ΣΤΡΑΤΟΣ = GTP.
Ρωτήστε και εμένα να σας διαφωτίσω. whistle
Μόνο οι στολές αξίζουν και κανει καλο setting για yaoi :muaha: :muaha: :muaha:

Tcixlas

Tcixlas

 

για πες μας εσύ παττυ την άποψη σου για τον στρατο εκτός απο γτπ

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
Patty σου αρέσουν οι στολές? ZE HA HA HA

Ps: σόρρυ σκληρέ που βγήκαμε λίγο εκτός...αλλά τραβιέται αυτή η συζήτηση στο συγκεκριμένο topic.. πες μας για τις βολές και για την πρώτη σου υπηρεσία στη μονάδα αν θες..

@Al ο άνθρωπος είναι το μόνο "ζώο" που σκοτώνει χορτάτο ή αν το θέσουμε διαφορετικά είναι το μόνο ζώο που δε χορταίνει όσο και ό,τι και να φάει..

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
Δεν φαίνεται καθόλου εε??? :xD: :xD:
Hint: το avatar μου..

Μάνο για Σκηνάκια σας πήγαν καθόλου?? Εκει να δεις πλάκα :muaha:  
Το φυλάκιο όσο πιο απομονωμένο τόσο καλύτερα, σε πολλά εχουν και playstation για να περνα η ώρα (απο όσο με έχουν ενημερώσει οι πηγές μου.) Βέβαια η δικη μου εμπειρια με στρατό , όσο μικρη και αν ήταν χρονολογείται το 2009-2010, οπότε μπορεί να έχουν αλλάξει πολλα. whistle

Πάντως απο όλους τους γνωστους μου ακούω πως αν τους έμαθε ενα πράγμα ο στρατός είναι να στρώνουν το κρεβάτι τους :xD: :xD:

Qaaz

Qaaz

 

Δεν κανουν ολοι σκηνακια και τα play συνηθως δεν ειναι μονιμα εκει

Αν υπαρχουν ακομα

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
Patty D.Luffy έγραψε:
Το φυλάκιο όσο πιο απομονωμένο τόσο καλύτερα, σε πολλά εχουν και playstation για να περνα η ώρα (απο όσο με έχουν ενημερώσει οι πηγές μου.) Βέβαια η δικη μου εμπειρια με στρατό , όσο μικρη και αν ήταν χρονολογείται το 2009-2010, οπότε μπορεί να έχουν αλλάξει πολλα.

Πάντως απο όλους τους γνωστους μου ακούω πως αν τους έμαθε ενα πράγμα ο στρατός είναι να στρώνουν το κρεβάτι τους:

Patty έχεις κάνει στρατό;; Ο.ο

για το κρεβάττι το επιβεβαιώνω:) αλλά κατά πόσο το συνεχίζεις μέτα το στρατό... είναι ένα άλλο θέμα De Ha He He

Qaaz

Qaaz

 

Ελα μωρε τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια για το αμορε μιλαει

Tcixlas

Tcixlas

 

οντως το αμόρε θα πηγε... επισης για αρκετή ώρα προσπαθούσα να καταλαβω γιατί να τους πανε για σφηνάκια... μετά είδα ότι έλεγε σκηνάκια

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Τωρα ξεκιναω για τη πρωτη βολη στη μοναδα, θα σας ενημερωσω αναλυτικα για την εξελιξη της....

Για σχοινακι ακομα δε πηγαμε αλλα λογικα θα παμε. Το προβλημα ειναι πως στα κοντα θα ερθουν για επιθεωρηση μεραρχος και ταξιαρχος οποτε μας εχουν σουζα. Οσον αφορα τις πρωτες μου δυο βολες (πρωινη - βραδινη) ηταν απλα μια αποτυχια. Στη πρωινη δεν ηξερα καν πως κρατας το οπλο και στη βραδινη πηγαμε χωρις διοπτρα νυκτος!

Τα κοριτσακια παντως γουσταρουν φανταρους επιβεβαιωμενα

Qaaz

Qaaz

 

Συνηθως οι ασκησεις οταν υπαρχει στα κοντα επιθεωρηση πανε περιπατο. Προσωπικα χασαμε 5 ασκησεις ετσι. Ολο το επιτελειο στρατου περασε για επιθεωρηση ευτυχως παντα ή ημουν εξω ή σε κανα φυλακιο

Νυχτερινη ειναι η καλυτερη αν δεν ξανα κανεις θα ειναι κριμα

Tcixlas

Tcixlas

 

τα μικρά κοριτσάκια η γενικά τα κοριτσάκια??? γουστάρουν τη στολή αλλά μη μας γίνεις παιδέρας και σε χάσουμε :p όταν ρίχνετε βολές φοράτε και εξοπλισμό ή έτσι ξέμπαρκα? σε φάση βαράτε στο ψαχνό κι όπου πάει?

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Τι εξοπλισμο ρε που το ακουσες αυτο? κρανος φορας (σιγουρο προβλημα στον αυχενα, εξαρτηση (αυτο ειναι μια μαλακια για να μπαινουν οι σφαιρες που δε θα παρεις ποτε στα χερια σου) και οπλο... Νταξ γενικα μετρα ασφαλειας υπαρχουν γιατι ολοι ειμαστε αμπαλοι. Σημερα μου ειπαν πως πετυχα 5/10, ουτε 10 σφαιρες ειχα ουτε εριξα 5 στον στοχο :p

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Δε ξερω να κανω εντιτ απο δω, οσον αφορα τα κοριτσακια αυτα που βλεπω να ανταποκρινονται ειναι σε ηλικιες 17-20

Tcixlas

Tcixlas

 

αυτό εννοώ εξοπλισμό ρε, επειδή είστε αμπαλοι μην φάτε καμια ξώφαλτση και τρέχετε... χαχαχα

εεε και μικρότερα σίγουρα απο τα 15 και μετά γουστάρουν στολή

N_G

N_G

 

Σφαίρες σε φυσιγγιοθήκες (συνήθως 3) θα παίρνεις στα χέρια σου στις υπηρεσίες(κεντρική πύλη,Α.Ο.Τ. και κανα περίπολο) από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 6 το πρωί, τις οποίες θα εναλλάσσεις με αυτους που σε αλλάζουν κ.ο.κ.
Το γαμάτο θα είναι να σου κάτσει να συμμετάσχεις σε καμία άσκηση σαν τον Παρμενίωνα πυ κάνανε τώρα στον Έβρο για Τσίπρα-Καμμένο.
Εκεί μπορεί να σου φύγει ο πάτος καμιά 15αριά μέρες στο κουβάλημα αλλά μετά αν συμμετέχεις είναι όλα τα λεφτά. Βλέπεις και από πρώτο χέρι Απάτσι και F16 να ρίχνουν.
Εγώ που συμμετείχα στη Ρόδο το ευχαριστήθηκα, μόνο αυτό έχω να θυμάμαι.

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
οχι,οχι,οχι δε θελω τετοια, να κσθομσι θελω. Δεν ειμαι ανθρωπος της βιας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης