Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Code Geass

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πώς σας φάνηκε το anime?

Code Geass Vote_c1027%Code Geass Vote_c10 27% [ 7 ]
Code Geass Vote_c1042%Code Geass Vote_c10 42% [ 11 ]
Code Geass Vote_c108%Code Geass Vote_c10 8% [ 2 ]
Code Geass Vote_c1012%Code Geass Vote_c10 12% [ 3 ]
Code Geass Vote_c108%Code Geass Vote_c10 8% [ 2 ]
Code Geass Vote_c103%Code Geass Vote_c10 3% [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 26

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

1Code Geass Empty Code Geass Δευ 12 Ιουλ 2010, 19:05

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
Το Code Geass: Lelouch of the Rebellion (Kōdo Giasu: Hangyaku no Rurūshu) είναι ένα anime έκανε πρεμιέρα στις 5 Οκτωβρίου 2006 στην Ιαπωνία.

Code Geass Codegeass3

Η υπόθεση έχει ως εξής:
Τον Άυγουστο του 2010 με μια ξαφνική επίθεση η αυτοκρατορία της Britannia καταλαμβάνει την Ιαπωνία και την μετονομάζει σε Area 11. Οι Ιάπωνες μετονομάζονται και αυτοί σε Eleven και αναγκάζονται να ζούν σε γκέττο ενώ οι πολίτες της Britannia που ζούν στην Ιαπωνία ζούν σε "καθως-πρέπει" οικισμούς. Παρόλο που ηττήθηκε η Ιαπωνία υπάρχουν ακόμα θύλακες αντίστασης που οι κατακτητές χαρακτηρίζουν ως τρομοκράτες.
Πρωταγωνιστής είναι ο Lelouch Lamperouge. Ο Lelouch είναι ένα απο τα παιδιά του αυτοκράτορα της Britannia και 17ος στην ιεραρχία της διαδοχής. Η μητέρα του ήταν Ιαπωνέζα και σκοτώθηκε κατά τη διάρκεια μιας επίθεσης εναντίον του παλατιού της. Κατά τη διάρκεια της επίθεσης η μικρή αδερφή του Lelouch ,Nennally, έμεινε παράλυτη και τυφλή. Ο Lelouch μετά το περιστατικό αυτό στράφηκε ενάντια στον πατέρα του, ο οποίος τον έστειλε στην Ιαπωνία μαζί με την αδερφή του λίγο πρίν την έναρξη της επίθεσης της Britannia ως ομήρους.

Code Geass 5bmedium5d5banimepaper5zi6


Η ιστορία του anime λαμβάνει χώρα 7 χρόνια μετά. Ο Lelouch έχει μεγαλώσει και έχει εξελιχθεί σε διάνοια στη στρατηγική όμως σπαταλάει αυτό το ταλέντο του παίζοντας στοιχήματα στο σκάκι με αντιπάλους πλούσιους αριστοκράτες της Britannia , χωρίς να ενδιαφέρεται για τίποτα άλλο πέρα απο την αδερφή του. Μια μέρα μπλέκεται αθελά του σε μια διαμάχη των επίσημων αρχών με τους "τρομοκράτες" και έτσι γνωρίζει την C.C. η οποία του δίνει το χάρισμα του Geass με το οποίο μπορεί να αναγκάζει τους άλλους να κάνουν αυτό που επιθυμεί. Αποφασίζει λοιπόν να χρησιμοποιήσει αυτό το νεο χάρισμα για να πραγματοποιήσει τους σκοπούς του:
1. Να εκδικηθεί τον πατέρα του και αυτοκράτορα της Britannia μια και τον θεωρεί υπεύθυνο για την δολοφονία της μητέρας του.
2. Να βρεί και όλους τους άλλους που ίσως ευθύνονται για τον θάνατο της μητέρας του.
και 3. Να φτιάξει ένα πιο ευτυχισμένο κόσμο για την αδερφή του.
Για τους λόγους αυτούς υιοθετεί την ταυτότητα του Zero και ενώνεται με τους τρομοκράτες ενάντια στην αυτοκρατορία της Britannia.

Code Geass Zero-small

Δευτερεύοντες χαρακτήρες:
C.C.: Δίνει στον Lelouch τη δύναμη του Geass.
Kururugi Suzaku: Φίλος του Lelouch απο όταν αυτός ήρθε στην Ιαπωνία. Παρότι μετά την επίθεση είχαν χαθεί ξαναβρίσκονται αλλά αυτός είναι πλέον στρατιώτης της Britannia.
Nunnally Lamperouge: Αδερφή του Lelouch και το άτομο για το οποίο κάνει οτι κάνει ο Lelouch (αναφέρεται ως το "raison d'être" του Lelouch συχνά στη σειρά).



Όλες οι πληροφορίες είναι από το Greektvsubs.gr

ας πω όμως κι εγώ κάτι..είναι σίγουρα ένα παράξενο anime που δεν εγκυόμαι πως θα σας αρέσει..δεν είναι σαν το death note,που σε αφήνει με τεράστια αγωνία σε κάθε επεισόδιο,αλλά είναι καλόφτιαγμένο,με χαρακτήρες με κίνητρα,και δεν μπορείται να το κρίνεται,μέχρι να δείτε το τέλος(το οποίο δεν λέει να το μάθετε πρωτού την ώρα του)

δεν ξέρω τι άλλο να σας πω για να σας πείσω..έχει δύο σαζόν από 25 επεισόδια..υπάρχει και στα ελληνικά απο την omega team...

όποιος το έχει δει,παρακαλείται να εκφέρει γνώμη



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Johnyman στις Δευ 26 Ιουλ 2010, 16:27, 2 φορές συνολικά

2Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 12 Ιουλ 2010, 19:15

Crowdon

Crowdon

 

+1 πάντως για το topic!Αν μαζευτούν κ άλλα τέτοια θέματα νομίζω θα ήταν καλή ιδέα να φτιάχναμε μία κατηγορία με Anime Previews.

Πάνω που σκεφτόμουν τι να ξεκινήσω και φαίνεται καλή φάση.
Απλά φοβάμαι μήπως μου φαίνεται γλυκανάλατο επειδή μόλις τελείωσα το Death Note. :conf:

Επίσης αποφεύγετε τα Spoilers σε αυτό το θέμα μιας και είναι Preview.

3Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 12 Ιουλ 2010, 19:19

IwantCookie

IwantCookie

 

εγώ το ξεκίνησα . έφτασα στο επ 4 αλλά δεν με ενθουσίασε...τώρα βλέπω Soul Eater...μετά θα πιασω FMA και μετά ίσως το δω...βέβαια απο εκεί που είμαι και μετά λογικά αρχίζει το καλό κομμάτι και για αυτό δεν θέλω να σχολιάσω...πάντος δεν με συνεπείρε όπως άλλα ανιμε

4Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 12 Ιουλ 2010, 19:40

maggie

maggie

 

δειτε το ολοι ρε...μονο μια αδυναμια εχει το συγκερκριμενο anime και ονομαζεται Kururugi Suzaku...

και εχει και πολυ ωραιες ανατροπες...αυτο το λεω για αυτους που το ξεκινησαν αλλα το παρατησαν...

5Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 12 Ιουλ 2010, 19:51

didimakia

didimakia

 

Ειδα μεχρι το 4ο επεισοδειο κι εγω και δεν μ'αρεσει..μπορει λεμε τωρα μπορει να το ξαναποιασω καποια στιγμη...

6Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 12 Ιουλ 2010, 19:53

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

εγω ειδα μεχρι το 3ο και το παρατησα...αλλα σιγουρα θα το ξαναρχισω...συντομα...καλουτσικο αλλα δεν τρελαθηκα κιολας...

7Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 12 Ιουλ 2010, 19:54

maggie

maggie

 

εγω ειχα δει μεχρι το 8 και το παρατησα...η πρωτη σαιζον ειναι σε γενικες γραμμες καλη...η δευτερη ομως ειναι το κατι αλλο...για το καλο σας ξανααρχιστε το knife knife knife

8Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 12 Ιουλ 2010, 20:00

IwantCookie

IwantCookie

 

απ ότι βλέπω όσοι δεν ξεκίνησαμε καμένα το βαρεθίκαε..άρα προφανώς για να αρέσει τόσο πολύ σε άλλους θα φτιαχνει μετά...όταν λοιπον τελειώσω FMA και Soul Eater το ξαναρχίζω..έκλεισε!

9Code Geass Empty Απ: Code Geass Τρι 13 Ιουλ 2010, 01:51

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
είναι ένα anime που βασίζεται στο σενάριό του,αλλά δεν λέει να το αφήσεις για πολύ,επειδή μετά χάνεις το συναίσθημα(όποιο κι αν είναι αυτό)

θέλω να πω,πως δεν σε βοηθάει και το ίδιο,επειδή δεν σε αφήνει σε μεγάλη αγωνία σε κάθε επεισόδιο....αν το πιάσεις όμως ζεστά θα σου αρέσει

δεν λέω πως θα σας πωρώσει όλους,μπορεί κάτι να σας χαλάσει,αλλά κάποια πράγματα θα σας αρέσουν και θα σας συγκινήσουν

10Code Geass Empty Απ: Code Geass Τρι 13 Ιουλ 2010, 02:12

maggie

maggie

 

το τελος του ειναι επικοτατο...μονο και μονο για αυτο αξιζει... whistle

11Code Geass Empty Απ: Code Geass Τρι 13 Ιουλ 2010, 02:13

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
yep...αλλάζεις γνώμη για όλο το anime
από απλώς καλό πάει τέλειο..
απο κακό πάει πολύ καλό..

12Code Geass Empty Απ: Code Geass Τρι 20 Ιουλ 2010, 18:12

Grimmy

Grimmy

 

Imba Troll.
Tι να πω... Αριστουργημα

Απλα τα σπαει... Το επικοτερο τελος που εχει υπαρξει σε anime/manga...

13Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 26 Ιουλ 2010, 16:28

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
οκ,μετά την προτροπή του Crowdon πρόσθεσα κι ένα Poll

14Code Geass Empty Απ: Code Geass Δευ 26 Ιουλ 2010, 20:40

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
cool...οντως μετραει το anime,απτα καλυτερα τελη που εχουν γινει....

15Code Geass Empty Απ: Code Geass Τρι 27 Ιουλ 2010, 00:20

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
ψήφισα πολύ καλό

16Code Geass Empty Απ: Code Geass Παρ 08 Ιουλ 2011, 16:16

Steve-O

Steve-O

 

τι είναι καλύτερο ; το anime η manga ;

17Code Geass Empty Απ: Code Geass Παρ 08 Ιουλ 2011, 18:04

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down
δεν υπάρχει μάνγκα(βασικά υπάρχουν κάτι εντελώς χαζά με ό,τι να 'ναι ιστορία).
πρώτα φτιάχτηκε το anime,οπότε αν θες δες αυτό

18Code Geass Empty Code Geass Πεμ 24 Μάης 2012, 12:47

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
παιδια πως γινετε να μην εχει φτιαχτει τοπικ για αυτο το ανιμε διαβαζω το μανγκα και ειναι γαμηστερω αλλα θα το σταματησω γιατι μου λενε το ανιμ ειναι πιο γαμηστερω.
επιτελους βρηκα ενα ανιμ παρομοιοτιπο με το death note!!!!! careless run

19Code Geass Empty Απ: Code Geass Πεμ 24 Μάης 2012, 22:55

uchiha1991

uchiha1991

 

νομιζω το death note einai πολυ καλυτερο απο το code geass....δεν λεω καλο κ αυτο αλλα ειχε πολυ γρηγορη πλοκη(βιαστικη δλδ κ οχι με την καλη εννοια γρηγορη)σε σημειο που πολλες φορες νομιζα οταν πηγαινα στο επομενο επεισοδιο οτι ειχα ξεχασει να δω προηγουμενα....σε καποια σημεια γινεται λιγο βαρετο αλλα το τελος του ειναι απιστευτο......

20Code Geass Empty Απ: Code Geass Πεμ 24 Μάης 2012, 23:07

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
δεν το εχω δει το τελος αλλα εχω ακουσει οτι ειναι γαμηστερω

21Code Geass Empty Απ: Code Geass Τετ 27 Ιουν 2012, 13:30

lelouch_vi_bretannia

lelouch_vi_bretannia

 

πω τι τελος ηταν αυτο το τελειωσα πριν μια βδομαδα και ακομα σκεφτωμαι γιατι να
Σπόιλερ:

22Code Geass Empty Απ: Code Geass Τετ 27 Ιουν 2012, 20:40

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
lelouch_vi_bretannia έγραψε:πω τι τελος ηταν αυτο το τελειωσα πριν μια βδομαδα και ακομα σκεφτωμαι γιατι να
Σπόιλερ:

Είσαι σίγουρα ο hawkins???? :mueh:

23Code Geass Empty Απ: Code Geass Τετ 27 Ιουν 2012, 23:53

lelouch_vi_bretannia

lelouch_vi_bretannia

 

αμαν!γιατι να μην ειμαι?

24Code Geass Empty Απ: Code Geass Σαβ 30 Ιουν 2012, 08:18

Santouryuu

Santouryuu

 

λεω να το ξεκινησω.... γιατι θελω να κοψω το ονε πισσ ανιμε.....

25Code Geass Empty Απ: Code Geass Σαβ 30 Ιουν 2012, 14:37

lelouch_vi_bretannia

lelouch_vi_bretannia

 

ειναι φοβερο αλλα δεν πιστευω να ανοιξες το σποιλερ που ειχα ποσταρει

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης