Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Music!

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Music! Empty Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 19:19

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
εδω θα μιλαμε και θα σχολιαζουμε τη μουσικη και τα συγκροτηματα που μας αρεσουν....

Λοιπον τα βαζω εδω:


Σπόιλερ:

Λοιπον κοψτε με το spamming/flamming...τωρα τα βαζω εδω και τα σβηνω απτην αλλη κατηγορια...την επομενη φορα απλα θα τα σβηνω....

σχολιαζω κι εγω πανω στο θεμα...

@Lelouch:αγορι αραξε λιγο...ασχετα απτο αν συμφωνω η οχι,δε χρειαζεται να το λες ετσι,φορουμ ειμαστε....κουλαρε...ο διδις εχει αλλο γουστο,απλα πες "δε μαρεσει"....

@Didi:man,οκ,γνωμη σου ειναι,αλλα με το να λες "δεν εχεις ακουσει,οποτε μη μιλας" χανεις το δικιο σου...ολοι εχουμε ακουσει...εστω και μικροι....και για τον Λελους ειναι ενοχληση στα αυτια....οκ εκφραζεται λαθος,αλλα δεν ειν επιχειρημα αυτο :P


λοιπον εγω αυτη τη περιοδο ακουω Green Day,Coldplay,Radiohead,κλασσικη μουσικη απειρα και Gogol Bordello...α και Serj,αρκετα....

Αν και μαρεσουν πολλα αλλα....

ouf

2Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 19:52

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

εγω αυτον τον καιρο ακουω dance,house,trans και τετοια...
επισης και Rise Against και 2pac και φυσικα Jason Miraz!!!!!!!!!
γενικα με τη μουσικη δεν εχω κολληματα....ακουω λιγο απ ολα...!^_^

3Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 20:40

Elidor

Elidor

 

Avarga
Τελευταια εχω ξεκολλησει λιγο απο το παλιο μου κολλημα τους behemoth και ακουω κυριως Anathema, Iced earth και το συγκροτημα που ποτε δεν βαριεμαι Cradle of Filth..

4Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 20:47

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
εγώ έχω ξεκολλήσει ελαφρώς από τους System και ακούω τώρα κυρίως MUSE & Rise Against..
και αρχίζω και ψάχνω περισσότερο τους Led Zeppelin..α και Rammstein..

αυτά ακούω ΚΥΡΙΩΣ τον τελευτάιο καιρό χωρίς όμως να αποκλείω τα παλιά δηλαδη τους GnR και τους Iron Maiden

5Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 21:35

Crowdon

Crowdon

 

Johnyman έγραψε:εγώ έχω ξεκολλήσει ελαφρώς από τους System και ακούω τώρα κυρίως MUSE & Rise Against..
και αρχίζω και ψάχνω περισσότερο τους Led Zeppelin..α και Rammstein..

αυτά ακούω ΚΥΡΙΩΣ τον τελευτάιο καιρό χωρίς όμως να αποκλείω τα παλιά δηλαδη τους GnR και τους Iron Maiden

Σε είχα κόψει εσένα οτι είσαι έμπειρος!! ;)


Για να απαντήσω στο spoiler που έβαλε ο shadow με τη διαφωνία των παιδιών έχω απλά να πω σε όλους εσάς οτι η μουσική σας είναι για τον κάδο και μόνο η δικιά μου τα σπάει. heh look at that

Πέρα απο την πλάκα.
Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και διαφορετικά γούστα.Όλα αυτά είναι υποκειμενικά και δεν υπάρχουν αντικειμενικά χειροπιαστά κριτήρια να αποδείξει κάποιος τι είναι ποιοτικό και τι όχι.
Σου αρέσει? Άκου το.Δεν σου αρέσει? Μην το ακούς αλλά μην το υποβιβάζεις σε μένα που μου αρέσει.

Όμως υπάρχουν κάποια FACTS όσον αφορά το σημερινό Ελληνικό τραγούδι τα οποία τα έχω δει πολύ μιας και είμαι στν συγκεκριμένο χώρο.
Οι τραγουδιστές αυτοί δεν είναι τραγουδιστές αλλά διασκεδαστές. Γι αυτό και σπάνια, εως ποτέ, κάνουν συναυλίες σε κάποιο ανοιχτό χώρο.
Έχει επικρατήσει να κάνουν εμφανίσεις σε κέντρα στα οποία υπάρχει πάντα αλκοόλ και "νιάμου" στα τραπέζια να χορεύουν-κέντρα που πάντα είναι χωμένα βαθιά μέσα στη "νύχτα" if you know what i mean.
Δεν τίθεται θέμα οτι πας να απολαύσεις μουσική απο τη στιγμή που η έντασή της είναι σε επίπεδα καταστροφικά για τα αυτιά.
Πας να γίνεις ντίρλα, να δεις και αν είσαι τυχερός να πηδήξεις κάνα καλό κόμματο.
Για να μη μιλήσω για τη μπίζνα της παραγωγής αυτών των καλλιτεχνών.
Μέσα στα κριτήρια παίζει μεγάλο ρόλο και η εμφάνιση-όχι αποκλειστικό αλλά μεγάλο.
Οι παραγωγές τους δε όσον αφορά την ποιότητα στη συντριπτική πλειοψηφία είναι πολύ χαμηλές και πρόχειρες.

Αυτά δεν είναι απόψεις μου αλλά είναι ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

Πάντως όλοι μας και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου ας σταματήσουμε να είμαστε τόσο κλειστόμυαλοι και ισχυρογνώμονες όσον αφορα τη μουσική που ακούμε και που δεν ακούμε επειδή για να μιλάς για κάτι πρέπει να το ξέρεις.
Και για να μάθεις μουσική πρέπει να διαβάσεις ΤΟΝΟΥΣ θεωρίας.
Και όλοι ξέρουμε οτι ο μέσοσς όρος της μουσικής μας παιδείας είναι κάτω απο το -100 με άριστα το 10.

Γι αυτό λοιπόν ανοίξτε τα αυτιά σας και το μυαλό σας και μην απορίπτετε τίποτα αν δεν το ψάξετε καλά.

6Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 21:40

Elidor

Elidor

 

Avarga
Ακουστε τον μουσικο... Κατι ξερει... Ριχνει τρελα γκομενακια με το μπασσο του ^^

Παντως ναι ρε ... Μην ειστε απολυτοι... Δλδ εγω που ακουω την ποιοτικοτερη μουσικη εδω μεσα θα πρεπει να σας την λεω σηνεχεια για το τι ακουτε εσεις ? Οχι.. Δεν το βρησκω σωστο αυτο..

Τωρα νταξ.. Περα απο την πλακα... Ακουστε Anathema... αλλιως χανετε..

7Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 21:52

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

Crowdon respect...! gj!

ακριβως τα ιδια πιστευω και γω...
και στο κατω κατω,τη μουσικη δεν την ακους για να αρχισεις να πλακωνεσαι μ αυτους που δεν ακουν την ιδια,αλλα γιατι αυτη η μουσικη σε εκφραζει/ηρεμει/διασκεδαζει ή οτιδηποτε αλλο...κ αμα καποιος αλλος δεν ακουει τα ιδια δε σημαινει πως ειναι ανιδεος και δεν ξερει απο μουσικη?και τι παει να πει "ξερω απο μουσικη"? ο καθενας ξερει τη μουσικη που ακουει,την καταλαβαινει με το δικο του τροπο,επιλεγοντας το ειδος της...γι αυτο υπαρχουν και πολλα ειδη,για να μπορουν να εκφραστουν ολοι οι ανθρωποι...

σορρυ αν πλατιασα αλλα ηθελα να εκφρασω τη γνωμη μου!^_^

8Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 22:05

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
Κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να ακούει,να παρακολουθεί και να κάνει αυτό που τον εκφράζει καλύτερα,χωρίς φυσικά να παρεμβαίνει στην ζωή άλλων ανθρώπων με διαφορετικές επιλογές κάνοντας τους κύρηγμα πάνω στην ορθότητα των δικών του "μεθόδων",και χωρίς να είναι υποχρεωμένος να υποτάσσεται στην γνώμη των άλλων για τα μέσα ψυχαγωγίας-διασκεδασης του.
Αυτά...

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

9Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 22:11

Elidor

Elidor

 

Avarga
Καλα αφηστε τα ανρθωπινα δικαιωματα τωρα και πειτε τιποτα περι μουσικης...

Σας το ειπα ? Δεν ξερω αν το ειπα.. Οι Anathema τα σπανε... Angelicaaa !!

10Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 22:16

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
Αν δεν κάνω λάθος οι Anathema είναι Heavy Metal-Κάτι Metal;
Δεν ακούω τόσο σκληροπυρηνικά συγκροτήματα,πόνανε τα αυτιά μου και αποσυντονίζομαι
Κανα Hard Rock να ακούσω,κανα Alternative,τέτοια πράματα...

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

11Music! Empty Απ: Music! Τρι 29 Ιουν 2010, 22:18

Elidor

Elidor

 

Avarga
Ηταν καποτε doom metal και καλα... Αλλα αυτα σε εποχες silent enigma.. τωρα ειναι κατι πιο... πιο.... πολυυυ πιο χαλαρο... Ακουσε το Angelica απο αυτους να καταλαβεις...

12Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 00:13

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
α ρε Crowdon εμπειρε... nosebleed heh

+1 στον Πετρο...


btw Guns and Roses rulz ρε...αλλα ακουστε ολοι κλασσικη μουσικη....Chopin,Mozart,Beethoven,Bach,απο ιαπωνικη κλασσικη Joe Hishaisi....ακουστε αυτο....



13Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 09:17

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

καλα Shadow ο Hisaishi ειναι φοβερος...ακουσα αυτο που εβαλες και κανα 2 άλλα και μ αρεσαν παρα πολυ! gj!

14Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 09:56

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
Joe Hishaisi, just the man.
θυμάμε που μου τον είχε στείλει στο μουσουνού ο σάντοου περιμένοντας ότι δεν θα τον ξέρω να πεί ''καλό ε?'' και να το παίξει κονιόρδος! μουαχαχα! έφαγες πακέτο!

Η μουσική δεν έχει όρια, σύνορα και διαφορές, είναι ανοιχτή για τα αφτιά καθενός, έτοιμη να ενώσει το παραμικρό άτομο από κάθε άκρη του κόσμου με την αρμονία της. είτε είναι μέταλ, πάνκ, λαικά, κλασσική και έντεχνη. και πραγματικά, fuck you music nazis!

Εγώ ακούω μέταλ φυσικά φυσικά, απ'όλα τα είδη, παλιά είμουν γκλάμ μεταλάς, εποχή γυμνασίου, ντυμένος με ραφτά στο σάπιο τζάκετ και κολλητό μπλού τζίν με κατακρεουργιμένα όλ στάρ. τώρα πλέον είμαι απ'τους τύπους που έχουν κατασταλάξει στο τι θέλουν, ακούει τα πάντα και ξέρει από πάντα, έχει αλλάξει εκκατομύρια μπάντες με το μπάσσο του και ξέρει, είναι αυτός ο όρθιος μουσικός εγκυκλοπαίδειας! ακούω και κλασσική μουσική, ρέγκε, πάνκ τα πάντα, αρκεί να μου αρέσει. πχ από μέταλ, μακριά το μπλάκ μέταλ και τα μοντέρνα ντέθ, δεν με τραβάνε, με αφήνουν ντέφ -__-

:xD:

15Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 17:02

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
Ellefson έγραψε:Joe Hishaisi, just the man.
θυμάμε που μου τον είχε στείλει στο μουσουνού ο σάντοου περιμένοντας ότι δεν θα τον ξέρω να πεί ''καλό ε?'' και να το παίξει κονιόρδος! μουαχαχα! έφαγες πακέτο!

Σκασε,χοντρουλη. :haha: :haha:


ο κακος ξερω γω... :xD:

btw,πραγματικα πιστευω οτι οι καλυτερες εποχες της μουσικης ηταν η rock era του προηγουμενου αιωνα και η εποχη barok,περιπου αναγεννηση και μετα δηλαδη....

Στη πρωτη εποχη,οι τυποι δημιουργησαν τη ροκ,συγκροτηματα οπως Pink Floyd,Rolling Stones κτλ...επικη μουσικη,ανεπαναληπτη....

Και στη δευτερη,τα δημιουργηματα των κλασσικων συνθετων ξεπερασαν τον ανθρωπο κατ'έμε....ακουγωντας Chopin νιωθεις αλλος ανθρωπος,ενω με βιολια νιωθεις ειτε ψυχεδελεια ειτε χαρα....μπορει και μελαγχολια....


Anyway,αυτες οι εποχες ηταν κατι που δε θα ξαναρθουν,και αν τις συγκρινουμε με αυτα που βγαινουν σημερα,τοτε πιστευω πως τα σημερινα ειναι garbage...

γιαυτο και δεν ειναι διαχρονικα...αυτααα....

ακουστε αυτο για να με νιωσετε....


16Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 17:19

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
όχι ακριβώς, στις μέρες μας δεν είναι όλα σκουπίδια.

ντάξ, αυτό δεν είναι και πάρα πολύ πρόσφατο αλλά σε σχέση με αυτά που λές είναι.

κλίμακα του φιμπονάτσι, όποιος είναι μουσικός, πιστεύω μπορεί να καταλάβει, έστω και λίγο. μιλάμε είναι πραγματικά καταπληκτικό.
τούλ - λατεράλους στη κλίμακα φιμπονάτσι, επικό, έχω λιώσει ώρες με άπειρο ιδρώτα και ακόμα δεν το βγάζω...



17Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 18:24

Crowdon

Crowdon

 

Shadow Ace έγραψε:
btw,πραγματικα πιστευω οτι οι καλυτερες εποχες της μουσικης ηταν η rock era του προηγουμενου αιωνα και η εποχη barok,περιπου αναγεννηση και μετα δηλαδη....

Στη πρωτη εποχη,οι τυποι δημιουργησαν τη ροκ,συγκροτηματα οπως Pink Floyd,Rolling Stones κτλ...επικη μουσικη,ανεπαναληπτη....

Και στη δευτερη,τα δημιουργηματα των κλασσικων συνθετων ξεπερασαν τον ανθρωπο κατ'έμε....ακουγωντας Chopin νιωθεις αλλος ανθρωπος,ενω με βιολια νιωθεις ειτε ψυχεδελεια ειτε χαρα....μπορει και μελαγχολια....


Anyway,αυτες οι εποχες ηταν κατι που δε θα ξαναρθουν,και αν τις συγκρινουμε με αυτα που βγαινουν σημερα,τοτε πιστευω πως τα σημερινα ειναι garbage...

γιαυτο και δεν ειναι διαχρονικα...αυτααα....

ακουστε αυτο για να με νιωσετε....



+1
Συμφωνώ!
Ο χρόνος είναι το μόνο κριτήριο.
Και τέτοιες εποχές δύσκολα θα έρθουν ξανά..
Έχει να κάνει με το που έχει οδηγήσει η παγκοσμιοποίηση..
Δηλαδή..
Led Zeppelin, Pink Floyd και άλλα τέτοια ονόματα σκεφτείτε οτι ήταν η pop της εποχής τους.
Ήταν η δημοφηλέστερη μουσική για τότε.Τα παιδιά των λουλουδιών.
Ήταν μπάντες που άλλαξαν κυριολεκτικά και χωρίς καμία υπερβολη την ιστορία της μουσικής.Ηταν μπάντες που είχαν να πουν κάτι.Είχαν ζωντανή άποψη και χαρακτήρα.

Δείτε και την pop της εποχής μας τώρα..
Britney Spears, Lady Gaga και ένα ολόκληρο μάτσο αμερικανοβλαχιάς που καβαλάνε το "Αμερικάνικο όνειρο".Βασική θεματολογία είναι ο πρώην γκόμενος που έριξε το κέρατο και το βραδινό πάρτυ στο οποίο θα πάνε με κύριο σκοπό να τα πιουν ΟΛΑ και να πηδηχτούν μέχρι το πρωί.
Μουσική χωρίς κίνητρο.Χωρίς ουσιώδη μηνύματα που θέλουν τους ανθρώπους να βρίσκονται σε ατέλειωτες διακοπές απο τον ίδιο τους τον εαυτό.
Υπάρχει ποπ τραγούδι σήμερα που να λέει "δημιούργησε", "απελευθερώσου", "σκέψου"?!!
Όλα είναι διακοπές και καλή ζωή.Ότι αρπάξει ο κώλος μας.
Α!Που και που θα γίνει και καμιά φιλανθρωπία με όλες τις κάμερες γύρω να εστιάζουν στο χέρι το οποίο υπογράφει το check.
Τα πάντα πλέον σήμερα κινούνται γύρω απο το χρήμα και το image.
Πουλάει?? Σπρώχτο!
Δεν πουλάει?? Στον κάδο κατευθείαν χωρίς πολλά πολλά!
Δεν πα να ήταν και ο Μοτσαρντ?
Απο τη στιγμή που τα λεφτά που θα βγάλει δεν θα καλύψουν το 868ο πλακάκι της τρίτης πισίνας, της 16ης βίλας του παραγωγού δεν αξίζει τον κόπο.
Και ο κόσμος απο την άλλη μέσα στα προβλήματά του και αυτός βρίσκει την εύκολη λύση.
Προσπαθεί να ξεχαστεί.Να κρυφτεί απο αυτό που τον κυνηγάει και απο αυτό που τρομάζει στην ιδέα να αντιμετωπίσει.ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ!!

Είναι ασύλληπτο το πόσο μπορεί να συμβάλει η μουσική στον κόσμο.
Όμως τα μυαλά ξέρουν τι κάνουν και θα δείτε οτι πρώτα θα πεθάνουν οι άνθρωποι και μετά ο καπιταλισμός.

Ωραία..ξέδωσα! ouf :xD:

18Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 18:54

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,Sensei Shadow Ace και Crowdon...
Σκουπίδια μέσα σε μια σακούλα πολιτιστικής μπόχας...
Ουφ... Και εγώ ξέδωσα ouf

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

19Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 19:01

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
με μένα κανείς δεν συμφωνεί....fuck you Ellefson racist's :xD:

20Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 19:24

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
αφου λες βλακειες.... xD


just kidding :haha: :haha:

21Music! Empty Απ: Music! Τετ 30 Ιουν 2010, 20:15

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
Elidor έγραψε:Καλα αφηστε τα ανρθωπινα δικαιωματα τωρα και πειτε τιποτα περι μουσικης...

Σας το ειπα ? Δεν ξερω αν το ειπα.. Οι Anathema τα σπανε... Angelicaaa !!

το άκουσα και μου άρεσε...το ξανάκουσα και πάλι μου άρεσε
για πες κανέναν άλλο τίτλο..

22Music! Empty Απ: Music! Πεμ 01 Ιουλ 2010, 21:53

maggie

maggie

 

Anathema - Hope

23Music! Empty Απ: Music! Παρ 02 Ιουλ 2010, 08:40

mizumizupower

mizumizupower

 

Παιδια εγω δε ξερω, οτι και να λετε ακουω απο ξενα: Linking park, Green Day, COldplay
INNA, και αλλα πολλα... και απο ελληνικα: Χατζηγιαννη, Going through, και αλλα...
γενικα αν το καταλαβατε ακουω λιγο οτι να ναι μουσικη... αλλα κυριως ξενα
τα μονα ειδη που απεχθανομαι ειναι η πολυ σκηρη rock και τα λαικα...

24Music! Empty Απ: Music! Σαβ 03 Ιουλ 2010, 13:56

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

εχω πορωθει αγρια με Hisaishi...να σαι καλα ρε Shadow! gj!

απλα ακουστε αυτο εδω...απλα γαματο,ο τυπος δεν παιζεται...!

25Music! Empty Απ: Music! Σαβ 03 Ιουλ 2010, 14:32

black tulip

black tulip

 

εγω τελευταια παλι εχω κολλησει με ''pirate metal ''
παρτε μια γευση
https://www.youtube.com/watch?v=ErEl8tVL_k0&playnext_from=TL&videos=_JfrkrBwKVU

https://www.youtube.com/watch?v=H6cjADVzwqw&playnext_from=TL&videos=Gw0oR5ktJF4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης