Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ghost In The Shell Universe

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ghost In The Shell Universe Empty Ghost In The Shell Universe Δευ 20 Φεβ 2017, 03:13

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Εαν κατσετε και ρωτησετε καποιον anime fan, ωστε να δειτε καποιο πιο ψαγμενο anime απο τα mainstream που κυκλοφορουν σιγουρα ενα απο αυτα ειναι το Ghost In The Shell. Η ταινια απεκτησε τεραστια δημοτικοτητα και το cultural impact ηταν τοσο ισχυρο που ενεπνευσε πολλους μελοντικους σκηνοθετες δημοφιλων ταινιων οπως τους Wachowskis brothers που μας εδωσαν τα Matrix, τον Spielberg με το A.I. Artificial Intelligence, τον James Cameron με το Avatar και πολλους αλλους.  Τωρα το αν αξιζει η οχι ολο αυτον τον ντορο ειναι στην δικια σας ευχερεια να το αποφασισετε αλλα καλο ειναι να δοκιμασετε να δειτε εστω την πρωτη ταινια. Ετσι με αφορμη την επικειμενη Live-action ταινια που ερχεται τον Mαρτιο σκεφτηκα να σας κανω ενα αφιερωματακι για αυτο το δημοφιλες franchise.

Πρωτα απ' ολα να υπενθυμισω οτι το original υλικο ειναι το manga. Οποτε οπως ειναι λογικο η anime ταινια δεν φτανει στο 100%.

Παρακατω εστω συνοπτικα θα αναφερω τι media υλικο υπαρχει ωστε να μην παθει κανενα βραχυκυκλωμα ο εγκεφαλος σας απο το πολυ υλικο που κυκλοφορει. Επειδη δεν τα εχω δει ΟΛΑ θα αναφερω την αποψη μου σε οσα εχω δει προφανως και στην συνεχεια θα προσθετω στο συγκεκριμενο thread επιπλεον αποψεις. Οποτε παρτε βαθια ανασα και ξεκινηστε διαβασμα....

Τι υπαρχει γυρω απο το Ghost In The Shell Media Franchise:

  • Ghost In The Shell (1995):

Η ταινια που ξεκινησαν ολα.

  • Ghost In The Shell 2: Innocence (2004)

"Sequel" της ταινιας που βγηκε το 1995. Θωρειται τελειως ξεχωριστη ταινια απο τον δημιουργο της και τους fans η οποια στεκεται και μονη της χωρις την πρωτη ταινια. Απλα για λογους marketing προστεθηκε το νουμερακι 2.

  • Ghost In The Shell 2.0

Ουσιαστικα ειναι η πρωτη ταινια αλλα με καλυτερο ηχο και αναβαθμισμενα τα γραφικα με την τοτε τελευταια τεχνολογια. Εχει μερικες μικρο-αλλαγες οσον αφορα τους διαλογους και τον ηχο ετσι ωστε να φτασει τα σημερινα standards.

  • Ghost In The Shell: Standalone Complex Seasons 1&2.

Anime σειρα 2 σεζον με 26 επεισοδια εκαστη η οποια εχει το δικο της universe. Αποτελειται απο:

  • Την πρωτη σεζον στην οποια εχει βγει μια OVA ταινια με τιτλο The Laughing Man που ουσιαστικα ειναι ολη η πρωτη σεζον μαζεμενη σε μια ταινια.


  • Την δευτερη σεζον με τιτλο Ghost In The Shell: Standalone Complex 2nd GIG η οποια εχει και αυτη ενα δικο της OVA με τιτλο Individual Eleven το οποιο εχει μερικες διαφορες στο storytelling αλλα anyway.


  • Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - Solid State Society. Ταινια η οποια ειναι sequel της anime σειρας.


  • Ghost In The Shell: Arise

Μια συλλογη 5 ταινιων οι οποιες ειναι prequel της ταινιας του 1995. Aργοτερα βγηκε το Ghost in the Shell: Arise - Alternative Architecture το οποιο ειναι η τηλεοπτικη version των 5 OVA ταινιων. Ουσιαστικα οι 5 OVA ταινιες εχουν σπασει σε 10 επεισοδια των 20 λεπτων.

  • Ghost in the Shell: The New Movie

Ταινια η οποια ειναι sequel του Arise.


Αυτα ειναι λιγο πολυ οτι κυκλοφορει σε media υλικο. Eιναι πολλα αλλα συμφωνα με γνωμες αλλων λενε οτι αξιζουν. Απο εσας εξαρταται αν θα τα δειτε ολα αλλα καλο ειναι να δειτε τις δυο πρωτες ταινιες (1995 & 2004) τις οποιες βρηκα εξαιρετικες και αν σας αρεσαν τοτε πατε και στα υπολοιπα. Εγω ειμαι στην anime σειρα στην 1η σεζον οποτε εχω μπολικο υλικο ακομα να παρακοουθησω. Αργοτερα θα κανω μια μινι παρουσιαση για αυτα που εχω δει με αναλυτικα στοιχεια οπως κανω σε αλλα anime η manga. Μην περιμεντε κανενα review 100 σελιδων ξεχαστε τα αυτα. xD

2Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 20 Φεβ 2017, 12:01

Aldark

Aldark

 

λολ ταινία με την Σκάρλετ Γιόχανσον , αυτό ή πολύ καλό είναι ή χείριστο~
(μπραβο για το αφιέρωμα!!)

3Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 20 Φεβ 2017, 14:59

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Quiz για 100 ευρω. Σε ποια απο τα συγκεκριμενα media βασιζεται η live action ταινια; xD

4Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 20 Φεβ 2017, 15:57

Hawkins

Hawkins

 

θα περιμενω την ταινια εγω δεν θα δω τα ανιμ

5Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 20 Φεβ 2017, 16:00

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Kαλα κρασια δηλαδη. xD Η ταινια ειναι μια μιξη ολου του franchise. Παντως θα σου προτινα να δεις την πρωτη ταινια διοτι δεν θα φας spoiler για την live action.

6Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 20 Φεβ 2017, 16:07

Hawkins

Hawkins

 

χμμ ισως το δω το ματριξ μου αρεσε και γενικα με ρομποτ φαση οπως terminator,x-machina,westworld ολλα τα θεωρω πολυ καλα 

η μονη ταινια ανιμ που εχω δει και μου αρεσε ηταν το spirited away μχρι τωρα

7Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 20 Φεβ 2017, 16:12

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Δεν το εχω δει αλλα ειναι απο Studio Ghibli οποτε ειναι λογικο να ειναι πολυ καλο. Πρεπει καποια στιγμη να τις δω ολες. Απλα περα απο τις σκηνες δρασης εχει και φιλοσοφικα θεματα μεσα που δεν ξερω αμα σου αρεσουν. Παντως κυκλοφορει και με ελληνικους υποτιτλους για να ειναι πιο ευκολο να το παρακολουθησεις.

Anyway ο λογος που σου προτινω την πρωτη ταινια ειναι διοτι το Matrix εμπνευστηκε απο αυτην. Oι σκηνοθετες πηγαν στα μεγαλα κεφαλια και τους εδειξαν το Ghsot In The Shell και ετσι πηρε το πρασινο φως ωστε να βγει το Matrix.

8Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 20 Φεβ 2017, 16:13

Hawkins

Hawkins

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ SPIRITED AWAYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

9Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Τρι 21 Φεβ 2017, 01:15

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Oταν παιζει αυτο σε πιανει ενα ριγος το λιγοτερο.....

10Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Τετ 22 Φεβ 2017, 15:04

LordAxel

LordAxel

 

Πραγματικα απο τα πιο ατμοσφαιρικα soundtracks

11Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Τετ 22 Φεβ 2017, 15:33

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Πραγματικα η εισαγωγη ειναι ολα τα λεφτα αν και η ταινια δεν εχει ολο το περιεχομενο του manga.

12Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Τετ 22 Φεβ 2017, 15:38

LordAxel

LordAxel

 

Αυτο δεν το ηξερα, υπεθεσα οτι επειδη ειναι ενα volume τα ειχανε βαλει σχεδον ολα
Thanks for the info gj!

13Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 06 Μαρ 2017, 13:09

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Εφυγε και η 1η season του Standlone Complex. Πολυ καλη αν και θα ηθελα να ειχε λιγοτερα επεισοδια διοτι μερικα ηταν απιστευτα βαρετα.

Η 1η σεζον χωριζεται στα Complex Episodes και στα Stand Alone episodes. Τα Complex επεισοδια εχουν μια συγκεκριμενη πλοκη και προφανως συνδεονται μεταξυ τους. Αντιθετα τα SA επεισοδια ειναι αυτοτελες επεισοδια με ξεχωριστες υποθεσεις το καθενα δειχνοντας μας την δουλεια που κανει το Section9.

14Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 06 Μαρ 2017, 14:08

LordAxel

LordAxel

 

Deathracer2009 έγραψε:Εφυγε και η 1η season του Standlone Complex. Πολυ καλη αν και θα ηθελα να ειχε λιγοτερα επεισοδια διοτι μερικα ηταν απιστευτα βαρετα.

Η 1η σεζον χωριζεται στα Complex Episodes και στα Stand Alone episodes. Τα Complex επεισοδια εχουν μια συγκεκριμενη πλοκη και προφανως συνδεονται μεταξυ τους. Αντιθετα τα SA επεισοδια ειναι αυτοτελες επεισοδια με ξεχωριστες υποθεσεις το καθενα δειχνοντας μας την δουλεια που κανει το Section9.
Koμπλε. Βαθμολογια?
Να φανταστω τα βαρετα ητανε καποια SA eps?

15Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Δευ 06 Μαρ 2017, 14:26

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Ναι ορισμενα SA επεισοδια ηταν βαρετα. Πιστευω πως και να μην υπηρχαν και απλα να ειχαμε μονο 13 επεισοδια Complex θα ηταν καλυτερα η τελος παντων καμια 20αρια συνολικα αντι 26. Απλα σκεψου οτι μετα απο ενα complex επεισοδιο που προχωραει η βασικη πλοκη ξαφνικα σου χωνει 4-5 SA επειοσοδια και σε πηδαει. Βεβαια υπηρχαν μερικα SA που ειχα αρκετο ενδιαφερον και περισσοτερο χιουμορ (ειχαν πρωταγωνιστες τα Fuchikomas) τα οποια μου αρεσαν. :P

Tωρα απο βαθμολογια αμφιταλαντευομουν για 7 αλλα τελικα του εριξα 8 διοτι στο τελος γινεται τεραστια κλιμακωση στα complex episodes.

16Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Πεμ 09 Μαρ 2017, 01:31

Hawkins

Hawkins

 

ειδα το ghost in the shell 2.0 δεν ξετρελαθηκα,το βρηκα λιγο βαρετο ισως εφταιγε που στο μυαλλο μου το ειχα hypari στον θεο

17Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Πεμ 09 Μαρ 2017, 01:56

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Κοιτα το τελος του ειναι λιγο αποτομο και σε γενικα γραμμες περιμενες μια μεγαλυτερη κλιμακωση των γεγονοτων την οποια δεν ειδες. Συν τοις αλλοις μιλαμε για ταινια του 95 που σημαινει οτι απο τοτε εχουν βγει ταινιες η βιντεοπαιχνιδια που παιρνουν στοιχεια απο το GiTS οποτε λογικο να μην σε εντυπωσιασε. πχ. τα Matrix, η σειρα Deus Ex (videogames), εχουν settings που μοιαζουν με του GiTS. Επιπλεον μπορει να σου φανηκαν και βαρετο λιγο τα φιλοσοφικα ζητηματα της Major μιας και εισαι ατομο που παρακολουθει κυριως action anime. Τσεκαρε και την δευτερη ταινια εαν δε βαριεσαι παντως.

18Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Πεμ 09 Μαρ 2017, 21:41

Hawkins

Hawkins

 

κοιτα εχω δει matrix και westworld που ειναι πολυ ανωτερα του ghost αλλα εγω απο τα ανιμ ψαχνω αυτα που δεν μπορουν να μου δωσουν οι ταινιες...για αυτο μερικα ανιμ δεν με τρελαναν οπως ακιρα και ghost

19Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Πεμ 09 Μαρ 2017, 21:50

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Αυτο ειναι το κακο οταν πας να δεις ενα anime που εχει βγει πριν απο πολλα χρονια τωρα. Εχεις δεις τοσο υλικο που δεν σε εντυπωσιαζει πλεον. Κατι παρομοιο εχω παθει με το Dragonball Super. Γενικα εαν εβλεπα για πρωτη φορα τωρα το Z ας πουμε παιζει να ελεγα οτι ηταν μαλακια.

Anyway δες trailer απο το GiTS 2 η την anime σειρα και αν σου αρεσει τσεκαρε τα.

20Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Πεμ 09 Μαρ 2017, 21:59

Hawkins

Hawkins

 

η ανιμ σειρα εχω ακουσει ειναι μουφα

αλλα ισχυει αυτο που λες εγω το dragon ball εκανα μεγαλη προσπαθεια να το αρχισω μαζι με το z και το βρηκα μαλακια οπως και να το κανουμε ειναι της παλιας σχολης και αυτα πλεον δεν πανε με τα σημερινα standarts

21Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Πεμ 09 Μαρ 2017, 22:03

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Η anime σειρα (Standalone Complex) ειναι κομπλε. 2 season ειναι. Εχω δει την πρωτη και σημερα ξεκινησα την 2η. Τσεκαρε πιο πανω το post που εχω κανει για την πρωτη σεζον.

22Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Σαβ 11 Μαρ 2017, 11:46

Santouryuu

Santouryuu

 

Εγω εχω δει το ανιμε... Η πρωτη σεζον ηταν εξαιρετικη αλλα η δε δευτερη επιεικως αδεκτη

23Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Σαβ 11 Μαρ 2017, 12:54

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
H δεύτερη σεζόν στο my anime list έχει καλύτερο βαθμό από την πρώτη με τον Laughing Man. Δεν την έχω τελειώσει ακόμα την δεύτερη οπότε δεν μπορώ να ξέρω αμα ειναι όντως καλύτερη.

24Ghost In The Shell Universe Empty Απ: Ghost In The Shell Universe Σαβ 11 Μαρ 2017, 13:52

Santouryuu

Santouryuu

 

*απαραδεκτη

Τρελη μουφα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Οι φυλες στο One Piece Universe

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης