Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Kingdom

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Kingdom Empty Kingdom Πεμ 18 Φεβ 2016, 01:33

Kamikaze

Kamikaze

 

Kingdom Kingdom_volume_1

Βρισκόμαστε σε μια εποχή όπου η Κίνα είναι χωρισμένη σε 7 κράτη-περιοχές(Qin, Zhao, Wei, Han, Chu, Qi και Yan) όπου πολεμούν διαρκώς προσπαθώντας να πάρει η μια εδάφη της άλλης. Ο πρωταγωνιστής προπονείται με τον καλύτερό του φίλο ώστε να καταφέρουν να φτάσουν στην κορυφή μιας και είναι σκλάβοι λόγω του ότι οι γονείς τους πέθαναν λόγω πολέμου. Πως θα το καταφέρουν αυτό; Με το μοναδικό τρόπο που υπάρχει εκείνη την εποχή. Να διακριθούν σε μάχες και να πάρουν τον τίτλο του Great General ώστε να γίνουν οι καλύτεροι Αρχιστράτηγοι. Μια μέρα εμφανίζεται ένας του παλατιού και για δικούς του λόγους παίρνει τον φίλο του πρωταγωνιστή. Όταν μια νύχτα θα επιστρέψει ξαφνικά ο φίλος του κυνηγημένος από ένα δολοφόνο ο πρωταγωνιστής θα βρεθεί να βοηθά το βασιλιά του κράτους να πάρει πίσω τη θέση του από τον σφετεριστή αδερφό του. Και η ιστορία δεν μένει μόνο εκεί...


Προσωπική άποψη: Ένα από τα καλύτερα manga που έχω διαβάσει. Προσωπικά το έχω τρίτο. Ο τύπος δεν μασάει να δείξει ό,τι θέλει στις μάχες και τα συνδυάζει με πολεμικές τακτικές που αναλύονται κάθε φορά. Επίσης δεν λείπει η πολιτική καθώς δεν λείπουν και πολύ εντυπωσιακά quotes όπως και διάλογοι. 10/10 για εμένα. Όσοι fans των manga δεν το έχετε τσεκάρει βάλτε το στα planned.

2Kingdom Empty Απ: Kingdom Τρι 15 Νοε 2016, 15:30

LordAxel

LordAxel

 

Απορω πως δεν εχει σχολιασει κανενας. Το Kingdom ειναι masterpiece!! Εχει τα παντα απο πολιτικη μεχρι και επικες μαχες. Πρεπει οπωσδηποτε να το διαβασει οποιος ασχολειται με manga. Eπισης αν και εχει διαφορετικη θεματολογια με το ΟΡ εχουν ενα κοινο δυνατο στοιχειο: και τα 2 αναδεικνυουν την αξια των ονειρων και των φιλοδοξιων στις ζωες των ανθρωπων.

3Kingdom Empty Απ: Kingdom Τρι 15 Νοε 2016, 16:40

Aldark

Aldark

 

Να σαι καλά φίλε Axel γιατί δεν το χα δει το θέμα!
Ευτυχώς υπάρχει και anime (γιατί manga και δη τόσο μεγάλο δεν μπορώ να διαβάσω απ'το pc , μου φεύγουν λίγο τα μάτια και δεν το απολαμβάνω , wish i had the money , the space να μαζεύω διαμάντια για τη συλλογή μου και να τα απολαμβάνω σε έντυπη μορφή).
Μιας και μου αρέσουν τα "ιστορικά" , θα το χω πολύ βαθιά υπόψην μου μήπως δω τη σειρά αν είναι πιστή στο προτότυπο!

4Kingdom Empty Απ: Kingdom Τρι 15 Νοε 2016, 17:33

LordAxel

LordAxel

 

Aldark έγραψε:Να σαι καλά φίλε Axel γιατί δεν το χα δει το θέμα!
Ευτυχώς υπάρχει και anime (γιατί manga και δη τόσο μεγάλο δεν μπορώ να διαβάσω απ'το pc , μου φεύγουν λίγο τα μάτια και δεν το απολαμβάνω , wish i had the money , the space να μαζεύω διαμάντια για τη συλλογή μου και να τα απολαμβάνω σε έντυπη μορφή).
Μιας και μου αρέσουν τα "ιστορικά" , θα το χω πολύ βαθιά υπόψην μου μήπως δω τη σειρά αν είναι πιστή στο προτότυπο!
Ευχαριστω πολυ :) απλα σου συνιστω να μην δεις το anime και ειδικα την 1η σεζον. Το animation ειναι απαραδεκτο ειδικα στα πρωτα επισοδεια και λειπει ενα arc το οποιο ειναι σημαντικο αργοτερα. Επισης, εχει πολυ censorship το οποιο το κανει να φαινεται λιγοτερο εντυπωσιακο στις μαχες. Η 2η σεζον ειναι καλυτερη σιγουρα αλλα η ουσια ειναι οτι αν θελεις να καταλαβεις τι εστι Kingdom το manga μαλλον ειναι μονοδρομος :( . Μη σε αγχωνει καθολου το μεγεθος γιατι βγαινει ευχαριστα και ευκολα και δεν χρειαζεται να το διαβασεις μονοκοπανιας. Το σχεδιο του ειναι απλα εξαιρετικο, ισως η μεγαλη οθονη του pc να το κανει να φαινεται ακομα καλυτερο xD 

Αμα σου αρεσουν τα ιστορικα διαβασε οπωσδηποτε Vinland Saga και Vagabond που ειναι ρεαλιστικα(και δεν εχουν ανιμε) και Rurouni Kenshin(οχι τοσο ρεαλιστικο) που εχει το πολυ δημοφιλες ανιμε

5Kingdom Empty Απ: Kingdom Τετ 16 Νοε 2016, 10:41

Kamikaze

Kamikaze

 

Το anime είναι σίχαμα. Θα είναι στο "Βγάζοντας Χολή" της επόμενης εβδομάδας.

Η 2η σεζον ειναι καλυτερη σιγουρα
Καλύτερη από την 1 ναι, γενικά για το μπoύτσο είναι.

6Kingdom Empty Απ: Kingdom Πεμ 01 Δεκ 2016, 14:06

LordAxel

LordAxel

 

https://myanimelist.net/news/48776687

3ο σε πωλησεις στην Ιαπωνια το Kingdom!! Μεχρι και το Attack on Titan ξεπερασε. Σιγουρα η δημοτικοτητα δεν συνδεεται αμεσα παντα με την ποιοτητα, αλλα το οτι χωρις ongoing anime παιρνει τετοιες πωλησεις δειχνει απλα ποσο τα σπαει. Αλλος ενας λογος να το διαβασετε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης