Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Monster

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 Monster Empty Monster Σαβ 17 Ιουλ 2010, 18:09

didimakia

didimakia

 

Εχω αρχισει ενα νεο ανιμε εχω ψιλολιωσει :) λεγεται monster και ειναι πολυ ιδιαιτερο και θελει γερα μυαλα για να το παρακολουθησεται... δεν ειναι σα τα κλασσικα shonen οποτε αν σας αρεσουν μονο τετοιου ειδους δε νομιζω να σας αρεσει.... η πλοκη εχει ως εξη:

 Monster Monster+II


Μεγαλοφυής Ιάπωνας νευροχειρούργος είναι ανερχόμενος ηγέτης της χειρουργικής ομάδας του Eisler Memorial Hospital στο Düsseldorf του '80. Ο Tenma φαίνεται να έχει όλες τις προδιαγραφές για να εξελιχθεί σε γιατρό κορυφαίων προδιαγραφών, η ρήξη του όμως με τον τρόπο λειτουργίας του νοσοκομείου τον οδηγεί στην απόλυση του και την κατρακύλα του κοινωνικού του status. Ξαφνικά όμως, όλα τα ηγετικά στελέχη του νοσοκομείου δολοφονούνται. Η αστυνομία υποπτεύεται έντονα τον Tenma, ο οποίος επωφελείται φανερά από τα γεγονότα, παρ'ολ'αυτά δεν μπορεί να αποδείξει οποιαδήποτε ανάμειξή του λόγω έλλειψης αποδεικτικών στοιχείων.

Η αφήγηση μεταφέρεται 9 χρόνια μετά, όταν ο Tenma είναι πλέον διευθυντής της χειρουργικής ομάδας. Όλα φαίνονται να κυλάνε πλέον ομαλά, όταν ο Tenma έρχεται πρόσωπο με πρόσωπο με κάποιον απ'το παρελθόν του.

Σκοτεινοί χαρακτήρες, καταπληκτικό σχέδιο, ηθικός προβληματισμός πάνω σε ζητήματα διαχείρισης της ανθρώπινης ζωής και περιπλάνηση από το Düsseldorf στο Βερολίνο, κι από κει στην Πράγα. Μυστικές υπηρεσίες της πρώην ανατολικής Γερμανίας και της Σοβιετικής Ένωσης, μεγαλοδικηγόροι και νεο-ναζί, δε λείπει κανείς. Παράλληλα, το έργο αυτό διερευνά τις ψυχολογικές και κοινωνικές προεκτάσεις της σχιζοφρένειας και μιας σωρείας άλλων ψυχασθενειών.

Το Monster δεν πρόκειται για κλασσικό άνιμε αλλά περισσότερο για ένα μυθιστόρημα μυστηρίου και αγωνιώδους αναζήτησης της αλήθειας με φόντο τα ανήλιαγα σοκάκια της Κεντρικής Ευρώπης. Θα σας προβληματίσει, θα σας κλείσει στην απομόνωση και θα σας πετάει από τοίχο σε τοίχο, τα συμπεράσματα όμως θα είναι εξ ολοκλήρου δικά σας.


Mπορειτε να το κατεβασε απο εδω


H παρουσιαση ειναι απ τον Grimmy αυτου το φορουμ..η μονη διαφορα ειναι οτι αλλαξα το download link...Εγω να αναφερω πως ειναι παρα πολυ καλη σειρα αν και την διαβασω και οχι την βλεπω... πολλοι λενε πως μοιαζει με Death Note ;)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την didimakia στις Κυρ 18 Ιουλ 2010, 19:37, 1 φορά

2 Monster Empty Απ: Monster Σαβ 17 Ιουλ 2010, 20:10

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
απιστευτη πλοκη,χαρακτηρες τοσο καλοφτιαγμενοι που νομιζεις οτι τους ξερεις,μπλεξιμο και μεγαλοφυιης σκεψη της υποθεσης...σα να βλεπεις ταινια...

Με μια λεξη:

NAOKI URASAWA.


3 Monster Empty Απ: Monster Σαβ 17 Ιουλ 2010, 20:25

Aldark

Aldark

 

didimakia έγραψε:δεν ειναι σα τα κλασσικα shonen

what? iz it shonen?

Sheinen νομιζα...
Τέλος πάντων εμένα μου φτάνει ένας λόγος για να το δω/διαβάσω , πράγμα που μια μέρα θα πράξω.

The reason is:

Shadow Ace έγραψε:NAOKI URASAWA.

4 Monster Empty Απ: Monster Σαβ 17 Ιουλ 2010, 20:35

didimakia

didimakia

 

Aldark έγραψε:
didimakia έγραψε:δεν ειναι σα τα κλασσικα shonen

what? iz it shonen?

Sheinen νομιζα...

Oh god you fail... εννοει πως δεν ειναι σαν τα κλασσικα shonen με ξυλο..αυτο δεν σημαινει πως ειναι shonen...seinen ειναι...

5 Monster Empty Απ: Monster Σαβ 17 Ιουλ 2010, 20:54

Aldark

Aldark

 

ετς οπως το πες ρε θα μπορουσε να ναι σαν το lock on...που δεν ειναι κλασσικο shonen...

6 Monster Empty Απ: Monster Σαβ 17 Ιουλ 2010, 20:55

didimakia

didimakia

 

δεν ειναι σα τα κλασσικα shonen οποτε αν σας αρεσουν μονο τετοιου ειδους δε νομιζω να σας αρεσει....
Νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο :P

7 Monster Empty Απ: Monster Δευ 23 Αυγ 2010, 00:40

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
είμαι στο 23...ήθελα να το πάω μονορούφι(στα δικά μου πλαίσια) αλλά με σταματάνε οι διακοπές..ελπίζω να το τελειώσω πριν το σχολείο

η ιστορία πολύ καλή,οι χαρακτήρες είναι ωραίοι και ψαγμένη,με άποψη και θέση,αλλά παίζουν όσο είναι ο τένμα στην πόλη τους..ο οποίος Τένμα σπέρνει!!

μετά από αυτό,θα διαβάσω και το 20Th. C.B του ίδιου συγγραφέα για να πω πιό είναι καλύτερο

+1 στο ξεκίνημα που σε καθηλώνει

8 Monster Empty Απ: Monster Κυρ 29 Αυγ 2010, 17:24

Akagami no Shankusu

Akagami no Shankusu

 

θα τα πιασω σιγουρα! gj! Αλλα είμαι σε Η.Ο.Τ.D, Hajime no Ippo, Digimon Xros.... . κ φυσικα One Piece!

9 Monster Empty Απ: Monster Δευ 13 Σεπ 2010, 03:31

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
δαβάστε.το.όλοι.τώρα.είναι.τέλειο.από.άποψη.ιστορίας.

θα πω περισσότερα αύριο,τώρα πήγε αργά και έχω και πρωινό ξύπνημα so bored.

10 Monster Empty Απ: Monster Τετ 15 Σεπ 2010, 20:36

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
ακούστε μου

το Monster είναι πάρα πολύ καλό από όλες τις απόψεις.έχει σενάριο χωρίς τρύπες,διάλεξε να κινηθεί στα όρια του λογικού,οπότε υπερδυνάμεις,κλοτσιές,μπουνιές και γενικά μάχες δεν έχει στο ελάχιστο,χρησιμοποιούν ωστόσο οι χαρακτήρες συχνά όπλα.

οι χαρακτήρες είναι οι καλύτεροι που έχω συναντήσει.είναι άριστα σκιαγραφημένοι,έχουν τρομέρο character development,είναι δηλαδή σαν πραγματικοί..έρχονται αντιμέτωποι σε διλήμματα και αντιδρούν όπως θα αντιδρούσε ο καθένας μας σε αντίστοιχες περιστάσεις

οι αγαπημένοι μου,όπως πάντα είναι πολλοί, είναι οι:

Dr.Tenma: πολύ αγαθός,ο ορισμός του καλού.μπορεί να σας ξενερώσει,αλλά εμένα αυτός ο χαρακτήρας του μου άρεσε και με το παραπάνω..και σχεδόν σε όλο το μάνγκα/ανιμε τον βλέπουμε να είναι κόντρα σε αυτόν τον χαρακτήρα

Grimmer: απίστευτα κουλ,με ένα χαμόγελο κολημμένο συνεχώς σρα χείλη του,θέλει να προστατέψει τα δίκαια των παιδιών και είναι και αυτός πάρα πολύ καλός...ωστόσο σε δύσκολες καταστάσεις τα βγάζει πέρα με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο

Johan: ίσως ο καλύτερος villain character IMO πάντα...κάτι παραπάνω από έξυπνος,με τραυματικά παιδικά χρόνια,είναι ουσιαστικά πίσω από όλες τις δολοφονείες που γίνονται.Επίσης είναι ο δίδυμος αδερφός της Νina

Νina: επιτέλους ένας γυναικέιος χαρακτήρας που μου κέρδισε το ενδιαφέρον..είναι δυναμική και ως το τέλος έχει στόχο να βάλει ένα τέλος στο ''τέρας''

Lunge: ντετέκτιβ,με την εμμονή πως ο Tenma είναι διχασμένη προσωπικότητα,ως το τέλος δεν αμφισβητεί ούτε μια φορά τον ευατό του..ξεροκέφαλος όσο τίποτα

Roberto: πληρωμένος δολοφόνος στην πλευρά του Johan.Σε πολλούς φάνηκε σπαστικός εμένα μου καλάρεσε..τον προτιμώ στην χοντρή του έκδοση...θα καταλάβετε αν το δείτε.

και τέλος η Eva: παρόλο που ο χαρακτήρας της είναι ο ορισμός της BITCH,είναι μάλλον ο πιό ανεπτυγμένος χαρακτήρας σε όλο το μάνγκα..γι' αυτό και την αναφέρω

και τρεις ψιλό κομπάρσοι

Richard: ντετέκτιβ που έφτασε πολύ κοντά στο να καταλάβει τι παίζετε με τις δολοφονείες σε όλη την αμερική..καταπληκτικός χαρακτήρας 100% αληθοφανής

Martin: πληρωμένος δολοφόνος,που τελευταία στιγμή τίθεται στο πλευρό της Eva

Dr. Reichwein: o μπουλούκος καλοκάγαθος γιατρός,στο πλευρό του Richard και στην συνέχεια του Tenma

τέλος ο Heckel και ο μικρός Dieter πρόσθεσαν και λίγη πλάκα στο μάνγκα

για την μουσική δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν παρακολούθησα το anime...αλλά έχω ακούσει πως ταιριάζει πολύ με τα σκηνικά και το ύφος του anime

να πω για το σχέδιο του μάνγκα,πως είναι άψογο..επειδή μπορώ να το συγκρίνω με αληθινά πράγματα που βλέπω καθημαρινά γύρω μου(δέντρα,σπίτια κτλ) λέω πως είναι τέλειο..η ομοιότητά του με τα αληθινά πράγματα είναι εκπληκτική.αν και δεν είναι το ''κλασσικό'' ιαπωνέζικο σχέδιο

η ομοιότητά του με το death note

δεν μπορείς να πεις πως είναι και καρμπόν...μοιάζει αρκετά το κλίμα και το ύφος του μάνγκα..είναι σκοτεινά και τα δύο...με μυστήριο,δολοφονίες και τρομερή αγωνία.

κατ' τα άλλα,δεν νομίζω πως οι χαρακτήρες μοιάζουν πολύ..στο death note o L προσπαθεί να ξεσκεπάσει τον Kira,στο Monster o Tenma προσπαθεί να αποδείξει την ύπαρξη του Johan.


το μάνγκα αποτελείται από 162 τσάπτερ,και είναι μάλλον αυτό που διάβασα με την πιό μεγάλη ευκολία...φταέι και η αγωνία που δεν σε αφήνει να κάτσεις σε χλωρό κλαρί

το anime πάλι έχει 74 επεισόδια

το τέλος για μένα είναι ικανοποιητικό..με αρκετές παραλαγές για τον καθένα
τέλος,αν δεν είστε των πολλών πληροφοριών,και δεν μπορείτε να θυμάστε εύκολα πράγματα,τότε είναι πρόβλημά σας..μην κατηγορήσετε τον συγγραφέα..

και κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση, οι 7-8 βασικοί χαρακτήρες παίξαν όλοι το ίδιο,και δεν ξεχάστηκε κανένας τους..δύσκολο να το πετύχεις αυτό(και ο Όντα το έχει καταφέρει)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ/ΔΕΙΤΕ ΤΟ

11 Monster Empty Απ: Monster Τρι 28 Ιουν 2011, 13:11

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down


ost aww aww aww

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης