Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Συνέντευξη με τον Editor του Eichiiro Oda

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Tcixlas

Tcixlas

 

αυτό που λέει ο σάντο αν αρχίσει να βγάζει ουσιαστικά τσαπς συνέχεια δεν τον φτάνει ούτε 2-3 χρόνια.... οπότε απλά καθυστερεί μπας και τηρήσει αυτό που έιχε πει

Santouryuu

Santouryuu

 

Συν του οτι ολα τα τσαπς ειναι δηθεν προμελετημενα... ας πουμε εκεινη τη φαση που αντεστρεψε δηθεν τους αριθμους με το τσαπ του ναϊτμερ λουφι και του γκιρ φαϊβ, οπως οτι το 944 θα εχει να κανει με τον τζορο... αρα ειτε ο οντα δεν ειναι τοσο θεος οπως μου τον παρουσιαζετε και ολα ειναι φαντασιωσεις των φανμπόις ή υπαρχει καποιο αριθμητικο πλαισιο μεσα στο οποιο μπορει να κινηθει...

Hawkins

Hawkins

 

για να μην τα βαζουμε με τον οντα φταει και ο εντιτορ ετσι που αν δεν αρεσει κατι σε αυτον του λεει να το βγαλει....με αποτελεσμα να αλλαζει τα σχεδια του
για να δουμε τωρα που μπηκε αλλος εντιτορ τι θα γινει

Tcixlas

Tcixlas

 

μάλλον κάτι ενδιάμεσο γιατί δεν τον έχω έξυπνο αρκετά για κανένα απο τα 2... ναι του κόβει, αλλά όχι τόσο

Qaaz

Qaaz

 

uchiha1991 έγραψε:
Qaaz έγραψε:Αυτο για το 70% ειναι προσωπικη εκτιμηση του Editor για οσους δεν ειναι καλοι στα αγγλικα

Δεν υπαρχει επισημη ανακοινωση για κατι τετοιο περα του 50% πριν 5-6 χρονια

Το οτι το πρωτο 50% πηρε 15 χρονια δε σημαινει οτι αλλα 15 θα ειναι το αλλο 50% μπορει να ειναι λιγοτερο μπορει και περισσοτερο

Ουτε θα ειναι 597 chapters ακομα

Απλα το λεω για οσους δε το εχουν κατα νου τους αυτο
Δεν καταλαβαινω αυτο που λες με το 50 %..Αν ο οντα ειπε για παραδειγμα οτι το 50% ηταν στα πρωτα 15 χρονια γιατι το υπολοιπο 50 να μην κρατησει 15 χρονια..Αν υποθεσουμε βεβαια οτι ο αριθμος των τσαπτερ που βγαινει καθε χρονο  παραμενει σταθερος και ιδιος με αυτο των προηγουμενων χρονων.(Σε ρωταω απλα για να καταλαβω τι εννοεις)Με ποιο κριτηριο δλδ ειπε ο οντα οτι ειμαστε περιπου στα μισα?Εγω καταλαβαινω οτι λεγοντας στα μισα εννοει οτι εχουν βγει περιπου τα μισα τσαπτερ απο αυτα που θα βγουν συνολικα. Εννοειται βεβαια οτι του οντα μπορει να του καρφωθει να κανει οτι να ναι και τελικα να κρατησει αλλα 20 χρονια το μανγκα(τοτε ομως δεν θα ηταν συνεπης με το 50 που ειπε)..Αλλα αν ισχυει αυτο που ειπε οτι πριν 5-6 χρονια ειμασταν στα μισα τοτε καλα τα ειπε ο βοηθος του.

Γιατι δεν ειναι μαθηματικα για αυτο. Οτιδηποτε και να κανεις και να πεις οτι εκανα το 50% και εκανα 3 ωρες για να το κανω δε σημαινει οτι το αλλο 50% θα σου παρει αλλες 3 ωρες γτ το πρωτο μισο μπορει να ηταν το πιο περιπλοκο ή να ηθελε να προσεχεις λεπτομεριες.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα σχετικο. Ζωγραφιζεις κανεις ενα σχεδιο στην αρχη με μολυβι το προσχεδιο και μετα το γεμιζεις με χρωματα. Το προσχεδιο θα σου παρει πολλες ωρες γτ πρεπει να προσεχεις την καθε λεπτομερια. Οταν το τελειωσεις θα εχεις κανει την μιση δουλεια ή αλλη μιση ειναι ο χρωματισμος ομως δε θα σου παρει τοσο πολυ να το χρωματισεις. Ετσι και εδω. Δεν εχει να κανει με τα breaks γτ καταρχας τον αναγκαζουν να τα παρει δε τα παιρνει ο ιδιος γτ θελει. Οταν τα πρωτα χρονια που δεν επερνε σχεδον καθολου breaks εκανε 15 χρονια για το πρωτο μισο και τωρα που παιρνει πολλα κανει 10 πχ για το αλλο μισο μαζι με τα breaks θα ειναι κακος υπολογισμος?

Στο πρωτο μισο το 50% οπως ειπε ο ιδιος ειχε το East Blue Saga και το Paradise το πρωτο μισο του Grand Line στο αλλο 50% εχει μονο το New World αλλα πλεον θα εχεις συνεχεια μεγαλα arcs γτ θα εχεις Yonko, Final War και αλλα arcs σαν την Dressrosa που θα ειναι μεγαλα.

Επισης αυτο που ειπε στην ουσια ειναι οτι ειναι το 50% της ιστοριας επειδη εφτασαν στο Red Line 2η φορα εκει πριν το Fishman Island

Kαι ξανα λεω οταν λεμε 50% εννουμε 50% της ιστοριας οχι των chapter οταν γραφεις μια ιστορια δε σημαινει οτι επειδη το 1ο βιβλιο εχει 500 σελιδες πρεπει να εχει 500 και το 2ο. Τις περισσοτερες φορες το 2ο εχει πολλες σελιδες παρα πανω

Santouryuu έγραψε:Εγω ειμαι βεβαιος οτι ειναι πανω απο 70%... και αυτη τη μαλακια δε σχεδιαζω ολα οσα εχω στο μυαλο μου ειναι τριχες... τοτε γιατι εχει συνεχεια μπρεϊκ και τσαπτερακια των 14ων σελιδων; γιατι δεν τον χωρανε 20; πιστευω θα ανεβει απο δω και περα ο ρυθμος... ο τυπος κουραστηκε και θελει να τελειωνει...

Οι σελιδες ειναι 17-19 οταν ειναι doublespread μετραει για 2. Τα υπολοιπα τα ειπα ηδη

Santouryuu έγραψε:Ειναι μονο ψευδαισθηση αυτο... αν βγαζει καθε βδομαδα καλα τσαπς και οχο αυτες τις ανουσιες βλακειες τοτε ειναι υπεραρκετο...

Μια χαρα chapters βγαζει το τι ειναι ανουσιο ειναι δικο σου θεμα κ κανενος αλλου (που δεν ειναι αλλα τεσπα)

Tcixlas έγραψε:αυτό που λέει ο σάντο αν αρχίσει να βγάζει ουσιαστικά τσαπς συνέχεια δεν τον φτάνει ούτε 2-3 χρόνια.... οπότε απλά καθυστερεί μπας και τηρήσει αυτό που έιχε πει

καμια σχεση

Santouryuu έγραψε:Συν του οτι ολα τα τσαπς ειναι δηθεν προμελετημενα... ας πουμε εκεινη τη φαση που αντεστρεψε δηθεν τους αριθμους με το τσαπ του ναϊτμερ λουφι και του γκιρ φαϊβ, οπως οτι το 944 θα εχει να κανει με τον τζορο... αρα ειτε ο οντα δεν ειναι τοσο θεος οπως μου τον παρουσιαζετε και ολα ειναι φαντασιωσεις των φανμπόις ή υπαρχει καποιο αριθμητικο πλαισιο μεσα στο οποιο μπορει να κινηθει...

Αυτο δεν υποθηκε ποτε. Ετσι λενε οι fans, δεν ειπε οτι το εκανε αυτος ετσι γτ ετσι ηθελε

Santouryuu

Santouryuu

 

Τσαπτερς... 770-772-774-778-780-784-787-791-792 κλπ κλπ..... ειπα να ξεκινησω αρκετα πισω για να εχω μεγαλυτερο δειγμα, αλλα στην πορεια βαρεθηκα...

Αν απορεις τι εκανα... ειναι τα τσαπς με λιγοτερο απο 15 σελιδες σχεδιο... τωρα αν εσυ μετρας και τα fan based pictures απο devianart, δε σου φταιει η λογικη μου

Επισης για πες μας γι'αυτη την εικονα, εφοσον τα ξερεις ολα:

https://i.imgur.com/rCSRbmz.jpg


Ειναι κι αυτη των φαν μποϊς;

Qaaz

Qaaz

 

Santouryuu έγραψε:Τσαπτερς... 770-772-774-778-780-784-787-791-792 κλπ κλπ..... ειπα να ξεκινησω αρκετα πισω για να εχω μεγαλυτερο δειγμα, αλλα στην πορεια βαρεθηκα...

Αν απορεις τι εκανα... ειναι τα τσαπς με λιγοτερο απο 15 σελιδες σχεδιο... τωρα αν εσυ μετρας και τα fan based pictures απο devianart, δε σου φταιει η λογικη μου

Επισης για πες μας γι'αυτη την εικονα, εφοσον τα ξερεις ολα:




Ειναι κι αυτη των φαν μποϊς;

Διαβασες τι ειπα? Γιατι αυτα που λες ειναι ασχετο με αυτο που ειπα

Chapter 770 = 17 σελιδες

Αυτο εδω ειναι 2 σελιδες imgur > /KqIwAci.png

οχι μια για αυτο και ειναι μεγαλες

Αυτοι που αγοραζουν το WSJ και scanαρουν και μεταφραζουν τα manga σκιζουν τις σελιδες οι οποιες ειναι καπως ετσι  imgur.com > /0yysQv8.jpg

Οταν ειναι διπλες σελιδες οπως αυτη που ανεβασα πιο πανω εχει και στις 2 σελιδες την ιδια εικονα χωρισμενη στην μεση.

Ελπιζω να μπορεις να το καταλαβεις αυτο.

Τωρα τα fan arts που λες δε με ενδιαφερουν γτ ειναι κατι που βαζουν καποια sites σαν το scampanda και το slagstream

Και οσο για το colorspread που εβαλες στο τελος ειτε εχει colorspread ειτε cover story ναι μετραει κανονικα ειναι του Oda. Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι fan art/fan boys whatever

πραγματικα οτι θελεις διαβαζεις


Sorry που δεν εβαλα link για τις εικονες αλλα δε με αφηνει αν δε περασουν 7 μερες μετα την εγγραφη μου

Hawkins

Hawkins

 

εχει δικιο ο σαντο υπαρχουν πολλα ανουσια τσαπτερς
και δεν του τα επιβαλει τα περισσοτερα μπρεικς το σοννεν τζαμπ γιατι το οπ σε σχεση με το ναρουτο φερι τειλ και μπλιτς κανει τα τριπλασια μπρεικς
ειδικα ο μανγκακα του φερι τειλ τι να πει που ζωγραφιζη 3 μανγκα την εβδομαδα?

Qaaz

Qaaz

 

Hawkins έγραψε:εχει δικιο ο σαντο υπαρχουν πολλα ανουσια τσαπτερς
και δεν του τα επιβαλει τα περισσοτερα μπρεικς το σοννεν τζαμπ γιατι το οπ σε σχεση με το ναρουτο φερι τειλ και μπλιτς κανει τα τριπλασια μπρεικς
ειδικα ο μανγκακα του φερι τειλ τι να πει που ζωγραφιζη 3 μανγκα την εβδομαδα?

Γιατι λες πραγματα που δε ξερεις?

Δεν υπαρχουν ανουσια chapters. Aν θες να τα θεωρεις ανουσια δικο σου καπελο

Οχι η Shueisha στην οποια ανηκει το WSJ του επιβαλουν να παιρνει break καθε 4 chapter γτ πριν 2 χρονια πηγε νοσοκομειο λογο προβληματος υγειας απο το τσιγαρο, ειναι chainsmoker οπως αρκετοι mangaka λογο της πιεσης που εχουν στην δουλεια. Εκανε εγχειρηση αλλα του εχουν επιβαλει αυτο το προγραμμα για να μην τον χασουν.

Ο Oda μπηκε στα 40 ενω ολοι οι αλλοι ειναι πολυ μικροτεροι ειδικα του Fairy Tail. Το Naruto εχει τελειωσει και επισης και Naruto & One Piece πριν χρονια οταν ηταν νεοι ακομα βγαζαν κ αυτοι 2 chapter την εβδομαδα καμια φορα. Οπως και ο Toriyama πριν 25 χρονια

O Oda οταν ξεκινησε να γραφει το One Piece για 3-4 χρονια δεν εκανε ουτε ενα break και μετα για αλλα τοσα εκανε 2-3 τον χρονο πλεον ειναι 40 σε λιγους μηνες θα μπει στα 41 και μου λες οτι σε ενοχλει επειδη παιρνει ρεπο. Ενταξει εσυ αμα θες μη παιρνεις ρεπο αλλα αυτος θελει

Hawkins

Hawkins

 

ας κοψει το τσιγγαρο ας παρει περισσοτερους βοηθους ή ας ελατωσει τις σελιδες υπαρχουν τοσες λυσεις παρα καθε λιγο και λιγακι να εχουμε μπρεικ
ανουσια τσαπτερ υπαρχουν πολλα που σε συνδιασμο με τα μπρεικ ερχετε και δενει
και δεν το λεω μονο εγω το λεει οι πλειοψηφεια του οπ

Tcixlas

Tcixlas

 

έλα oda fanboy επειδή κάποιοι απο μας εδώ μέσα έχουμε καποιες απαιτήσεις... δεν ξέρω αν ξέρεις τι είναι αυτό??? :p

οπότε πρώτον ναι θεωρούμε όλο και περισσότεροι πλέον πως πολλά τσαπς είναι ανούσια και φίλλερ... εγώ δεν λέω για τα μπρεικς είναι ευκαιρία για τους χειτερς να κράξουν και για τους φαν να κράξουν τους χειτερ... εγώ είμαι στην κατηγορία που κράζει και τους 2 σας.... ο άνθρωπος θέλει να αράξει την πέτσα του και το κανει... αμά γουστάρετε και οι μεν και οι δε... απο κει και πέρα δεν έχει καμια δικαιολογία για τα κωλοτσαπς που βγάζει κάποιες φορές που είναι πιο ασήμαντα και απο τν ύπαρξη του χοκ... αλλά ας κάνω τον καλό να βάλω μέσα πάλι την χολή μου και να συνεχίσω :xD:

Qaaz

Qaaz

 

Hawkins έγραψε:ας κοψει το τσιγγαρο ας παρει περισσοτερους βοηθους ή ας ελατωσει τις σελιδες υπαρχουν τοσες λυσεις παρα καθε λιγο και λιγακι να εχουμε μπρεικ
ανουσια τσαπτερ υπαρχουν πολλα που σε συνδιασμο με τα μπρεικ ερχετε και δενει
και δεν το λεω μονο εγω το λεει οι πλειοψηφεια του οπ

Αυτο με την πλειοψηφεια μου αρεσε θα το λεω κ σε αλλους να γελανε

Επειδη οπως καταλαβα δεν εχεις ιδεα τι πιεση τρωει ενας mangaka στη δουλεια βαλες δες το Bakuman να παρεις μια γευση.
Δε ξερω αν εργαζεσαι ή εχεις εργαστει ποτε σου αλλα πραγματικα ειναι πολυ σκληρη δουλεια

Το να κοψεις το τσιγαρο ευκολα το λες εγω που δεν καπνιζω καταλαβαινω καλα αυτους που καπνιζουν αλλα καταλαβαινω πιο πολυ οσους το κανουν λογο αγχους. Εχει 4 βοηθους αν ειναι να παρει κ αλλους καλυτερα να το κανουν οι βοηθοι και οχι αυτος. Τι να πουμε και για τον Τοgashi δλδ

Ανουσια chapters δεν υπαρχουν αν τα βρισκεις ανουσια ειναι δικο σου θεμα το ξανα λεω και για τελευταια φορα ρεπο παιρνει για να ξεκουραστει δεν καθεται

παρε και ενα παραδειγα πως ειναι η ζωη ενος mangaka i.imgur.com/0PpolHO.jpg

uchiha1991

uchiha1991

 

για τα breaks αν και δεν μαρεσουν δικαιλογουνται...μεγαλωνει ,κουραζεται,τελειωνουν οι ιδεες και καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να βγαζεις καθε βδομαδα τσαπτερ..αλλα παιζει να εισαι ο μονος που δεν βλεπει τα απειρα χαλια και ανουσια τσαπτερ..πχ το προσφατο τσαπτερ που βλεπαμε εικονες απο τυχαιους ανθρωπους στη ντρεσροσα και τον βλακα τον εκφωνητη να κανει 15 σελιδες να πει οτι ο λουφυ κερδισε τον αγωνα μπορεις να μου πεις  τι ουσιαστικο ειχε?

Qaaz

Qaaz

 

Tcixlas έγραψε:έλα oda fanboy επειδή κάποιοι απο μας εδώ μέσα έχουμε καποιες απαιτήσεις... δεν ξέρω αν ξέρεις τι είναι αυτό??? :p

οπότε πρώτον ναι θεωρούμε όλο και περισσότεροι πλέον πως πολλά τσαπς είναι ανούσια και φίλλερ... εγώ δεν λέω για τα μπρεικς είναι ευκαιρία για τους χειτερς να κράξουν και για τους φαν να κράξουν τους χειτερ... εγώ είμαι στην κατηγορία που κράζει και τους 2 σας.... ο άνθρωπος θέλει να αράξει την πέτσα του και το κανει... αμά γουστάρετε και οι μεν και οι δε... απο κει και πέρα δεν έχει καμια δικαιολογία για τα κωλοτσαπς που βγάζει κάποιες φορές που είναι πιο ασήμαντα και απο τν ύπαρξη του χοκ... αλλά ας κάνω τον καλό να βάλω μέσα πάλι την χολή μου και να συνεχίσω :xD:

Συγγνωμη αλλα λεγοντας την αληθεια δε με κανει fan boy. Απαιτησεις? τι απαιτησεις? Να δουλευει 24/7 για να εχεις εσυ να διαβαζεις τζαμπα ενα manga? Και εγω θα βαλω εσενα σε μια καρεκλα θα σε αλυσοδεσω και θα σου πω δουλευε εδω δε θα ξεκουραστεις καθολου θελω να κανει αυτο κ εκεινο και το αλλο

Λογικη λεγεται αυτο που λεω ουτε fan boy ουτε hater ουτε τπτ


uchiha1991 έγραψε:για τα breaks αν και δεν μαρεσουν δικαιλογουνται...μεγαλωνει ,κουραζεται,τελειωνουν οι ιδεες και καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να βγαζεις καθε βδομαδα τσαπτερ..αλλα παιζει να εισαι ο μονος που δεν βλεπει τα απειρα χαλια και ανουσια τσαπτερ..πχ το προσφατο τσαπτερ που βλεπαμε εικονες απο τυχαιους ανθρωπους στη ντρεσροσα και τον βλακα τον εκφωνητη να κανει 15 σελιδες να πει οτι ο λουφυ κερδισε τον αγωνα μπορεις να μου πεις  τι ουσιαστικο ειχε?

Οχι δεν ειμαι ο μονος δοκιμασε να βγεις απο αυτην την μικρη κοινωτητα να δεις και αλλες γνωμες

Μιλας για το chapter μετα την νικη? Ναι ειχε ουσια, εβγαζε μια ανακουφιση που ειχε ο κοσμος μετα απ' ολο αυτο. Υπηρχε πιεση στα προηγουμενα chapters λογο του χρονου απο το κλεισιμο του Birdcage. Iσως να μην φαινεται τοσο ομως αμα διαβασεις μαζεμενα τα chapters σαν volume θα το καταλαβεις καλυτερα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Qaaz στις Πεμ 13 Αυγ 2015, 15:16, 1 φορά

Scarlet D.

Scarlet D.

 

δεν νομιζω ότι είναι οι ιδεες που τελειωνουν καθως ο oda εχει ηδη φυλαξει το τελος του one piece σε χαρτη σε μια τραπεζα (συμφωνα με τον θρυλο). το να κανει break μια βδομαδα εγω το βρησκω πολύ λογικο, τοσο οι ανθρωποι που ασχολούνται με το μανγκα οσο και με το anime είναι ανθρωποι και χρειαζονται ξεκουραση, είναι δυσκολο να φτιαχτει το μανγκα και ακομα πιο δυσκολο το anime και ότι κανουν μονο μια βδομαδα break και όχι περισσοτερο(που κανονικα θα επρεπε) το βρησκω καλο. Ολοι αυτοι οι ανθρωποι εχουν οικογενειες, σιγα μην ασχολούνται κάθε ωρα της ζωης τους με one piece

http://www.onepiecegr.com/

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Tcixlas έγραψε:έλα oda fanboy επειδή κάποιοι απο μας εδώ μέσα έχουμε καποιες απαιτήσεις... δεν ξέρω αν ξέρεις τι είναι αυτό??? :p

Ναι ρε, είναι λογικό να έχεις απαιτήσεις εσύ που κάθε βδομάδα αγοράζεις το jump...
Το θέμα πάντως του ανούσιο τσάπτερ είναι εντελώς υποκειμενικό. Προσωπικά μου φαίνεται πως πάει λίγο πιο αργά το μάνγκα από όσο θα ήθελα αλλά ανούσιο δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω γιατί ο Όντα όλο και κάποιον σκοπό του θα εξυπηρετεί ακόμα και να μην μου αρέσει.

Hawkins

Hawkins

 

Qaaz παιζει να εισαι ο μεγαλητερος φαν μποι του οντα για να μην λες την σκηνη με τα λεπτα ανουσια

τωρα στα αλλα καταλαβενω οτι εχει και ζωη αλλα γνωμη μου ειναι οτι αυτα ειναι παπαρολογιες...η ζωη του μανγκακα δεν ειναι τοσο δραματικη οσο μας την παρουσιαζουν εκει στην ιαπωνια...δηλαδη αποκλειετεαι να ειναι ετσι γιατι οποιος ειχε αυτο το προγραμμα θα παιθεναι απο υπερκοπωση μην λεμε πουτσες μπλε τωρα

δλδ εχω δει και αυτον που φτιαχνουν κομικ το προγραμμα και δεν ειναι τοσο απαιτητικο ειναι σε νορμαλ πλαισια

και σου ξανα λεω εχει και τεσσερης ΒΟΗΘΟΥΣ και ειναι και αυτος ποοοοοοσο στον πουτσο δουλεια πρεπει να κανει για να κοιμαται 3 ωρες και να δουλευει της επομενες 21 ωρες

και μην ξεχναμε με την πενα ασχολητε 3 μερες την εβδομαδα της αλλες 3 μερες δουλευει πανω στην ιστορια....στην ουσια η κουραση ειναι ενα 3ημερο που εχει και τους βοηθους του....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Hawkins στις Πεμ 13 Αυγ 2015, 15:31, 1 φορά

uchiha1991

uchiha1991

 

Qaaz κοιτα γκαλοπ δεν εχω κανει...απο τα ατομα που εχω δει εδω αλλα και ολους τους γνωστους μου που παρακολουθουν one piece βλεπω οτι υπαρχει γενικα μια αισθηση οτι το χει χασει ο οντα λιγακι..τωρα δεν ξερω μπορει ατομα μικροτερης ηλικιας με τα οποια δεν εχω επαφη  να μην εχουν προβλημα  και να εξακολουθει να τους αρεσει το ιδιο το μανγκα.. εγω παντως ειμαι πολυ απογοητευμενος..ειχα αφησει ενα χρονο και κατι μηνες το μανγκα να μαζευτει ..τα διαβασα πριν λιγο καιρο ,και το αρκ αυτο παραειχε ανουσια και αχρηστα τσαπτερ..εφτασα σε σημειο να θελω να προσπερασω σελιδες και να βαριεμαι καν να τα διαβασω..εγω που εχω δει και διαβασει τουλαχιστον 2 φορες ολα τα επεισοδια και τσαπτερ μεχρι τον πολεμο(ειδικα μεχρι το ennies lobby εχω δει το ανιμε πανω απο 5 φορες)..και τωρα δεν ειχα υπομονη να κοιταξω τα καινουρια τσαπτερ..προτιμουσα να ξαναδω την αραμπαστα η τον αρλονγκ..μονο παιδια δημοτικου νομιζω θα τα βρισκαν ενδιαφεροντα..


ΕDIT:Συμφωνω με τον καριολη ,ανουσιο ισως ειναι  υποκειμενικο,και οντως ο οντα για να βαζει κατι μαλλον καποιο λογο θα εχει..Αυτο που εννοω ομως ειναι οτι πολλα  τσαπτερ πλεον ειναι υπερβολικα αργα και απιστευτα βαρετα..Παντα υπηρχαν τετοια..Τωρα  παραειναι πολλα ομως



Έχει επεξεργασθεί από τον/την uchiha1991 στις Πεμ 13 Αυγ 2015, 15:40, 2 φορές συνολικά

Qaaz

Qaaz

 

Ενταξει μ' αυτα που λετε εγω δεν εχω κατι αλλο να πω παρα το οτι εσεις κουραστηκατε κανενας αλλος.

Δε θα κατσω να πω κατι παρα πανω. Αν σας κουραζει ολο αυτο δε σας αναγκαζει κανεις να το διαβαζετε με το ζορι. Εχει μπει στο καλυτερο κομματι κ εσεις λετε οτι ειναι το χειροτερο.

Οσο για την κουραση οκ ολα ευκολα τα λετε πραγματικα δε μπορω να φανταστω οτι εχετε δουλεψει και τα λετε αυτα

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
Hawkins έγραψε:ας κοψει το τσιγγαρο

ΧΑΧΑΧΑ gj!

Τα ανούσια chap δεν είναι τόσο πολλά όσο λέτε αλλά οτί υπάρχουν - υπάρχουν. Πιο πρόσφατο το επόμενο από αυτό της νίκης επί του Doffy που απλά έδειξε τους πάντες στο νησί να χειροκροτούν.. Εκεί θα μπορούσε έστω να δόσει ένα info .... κάτι...

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
Κατ'αρχάς, βλέπω ότι τα πνεύματα έχουν οξυνθεί και προτείνω να χαλαρώσει λίγο το κλίμα.

Ας τα πάρουμε αντικειμενικά. Το μάνγκα (και φαντάζομαι το άνιμε), κινείται με πιο αργούς ρυθμούς από όσο παλιότερα. Δίνει λιγότερη έμφαση σε έντονες μάχες και περισσότερο στις αλληλεπιδράσεις των χαρακτήρων και γενικότερα το background story. Έχει γίνει μια αλλαγή "πνεύματος" που δεν τους βρίσκει όλους σύμφωνους. Μένοντας αντικειμενικός, όσο μπορώ, δεν μπορώ να κρίνω αν αυτό είναι κακό ή καλό.
Επίσης, μην ξεχνάμε ότι εμείς τα απολαμβάνουμε δωρεάν όλα αυτά. Δεν έχουμε λόγο λοιπόν στο πόσα διαλείμματα θα πάρει ο Όντα. Αν αγοράζαμε το Jump θα μπορούσαμε να έχουμε απαιτήσεις. Από την άλλη πλευρά, όταν κάτι εκτείθεται σε κόσμο, είναι απόλυτα λογικό, και επιθυμητό μάλιστα, να προκύψουν γνώμες και εντυπώσεις, ασχέτως του πώς απέκτησε πρόσβαση το άτομο στο προϊόν. Κριτική ναι, απαίτηση όχι.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ κάποια κεφάλαια δεν με άρεσαν, είτε γιατί πήγαν πολύ αργά είτε γιατί είχαν περιεχόμενο που δεν με εντυπωσίασε είτε για τον οποιονδήποτε λόγο. Δεν μπορώ να πω ότι διάβασα κεφάλαιο που οι σελίδες του θα έβρισκαν καλύτερη χρήση στο καλάθι του μπάνιου μου. Υπήρχαν και κεφάλαια που τα λάτρεψα, πάλι για τους δικούς μου λόγους.
Είμαι άτομο με προτιμήσεις και αντιπάθειες. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ως άτομο που γράφει δικές του ιστορίες, με αρέσει να έχω μια πιο σφαιρική εικόνα πάνω στα πράγματα και να εμβαθύνω πιο πολύ στην ιστορία, και με ταιριάζει καλύτερα το νέο "πνεύμα". Μπορεί το OP να είχε πάψει να με ενδιαφέρει αν δεν είχε γίνει αυτή η αλλαγή. Ο λόγος μου και η άποψη μου δεν έχουν ούτε μεγαλύτερη ούτε μικρότερη αξία από οποιουδήποτε άλλου.
Ελπίζω το μακρυνάρι μου να δώσει τέλος σε αυτή την "μπαρουτιασμένη" ατμόσφαιρα. Καλή συνέχεια.

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

Qaaz

Qaaz

 

Dr. Jimalicious έγραψε:Κατ'αρχάς, βλέπω ότι τα πνεύματα έχουν οξυνθεί και προτείνω να χαλαρώσει λίγο το κλίμα.

Ας τα πάρουμε αντικειμενικά. Το μάνγκα (και φαντάζομαι το άνιμε), κινείται με πιο αργούς ρυθμούς από όσο παλιότερα. Δίνει λιγότερη έμφαση σε έντονες μάχες και περισσότερο στις αλληλεπιδράσεις των χαρακτήρων και γενικότερα το background story. Έχει γίνει μια αλλαγή "πνεύματος" που δεν τους βρίσκει όλους σύμφωνους. Μένοντας αντικειμενικός, όσο μπορώ, δεν μπορώ να κρίνω αν αυτό είναι κακό ή καλό.
Επίσης, μην ξεχνάμε ότι εμείς τα απολαμβάνουμε δωρεάν όλα αυτά. Δεν έχουμε λόγο λοιπόν στο πόσα διαλείμματα θα πάρει ο Όντα. Αν αγοράζαμε το Jump θα μπορούσαμε να έχουμε απαιτήσεις. Από την άλλη πλευρά, όταν κάτι εκτείθεται σε κόσμο, είναι απόλυτα λογικό, και επιθυμητό μάλιστα, να προκύψουν γνώμες και εντυπώσεις, ασχέτως του πώς απέκτησε πρόσβαση το άτομο στο προϊόν. Κριτική ναι, απαίτηση όχι.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ κάποια κεφάλαια δεν με άρεσαν, είτε γιατί πήγαν πολύ αργά είτε γιατί είχαν περιεχόμενο που δεν με εντυπωσίασε είτε για τον οποιονδήποτε λόγο. Δεν μπορώ να πω ότι διάβασα κεφάλαιο που οι σελίδες του θα έβρισκαν καλύτερη χρήση στο καλάθι του μπάνιου μου. Υπήρχαν και κεφάλαια που τα λάτρεψα, πάλι για τους δικούς μου λόγους.
Είμαι άτομο με προτιμήσεις και αντιπάθειες. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ως άτομο που γράφει δικές του ιστορίες, με αρέσει να έχω μια πιο σφαιρική εικόνα πάνω στα πράγματα και να εμβαθύνω πιο πολύ στην ιστορία, και με ταιριάζει καλύτερα το νέο "πνεύμα". Μπορεί το OP να είχε πάψει να με ενδιαφέρει αν δεν είχε γίνει αυτή η αλλαγή. Ο λόγος μου και η άποψη μου δεν έχουν ούτε μεγαλύτερη ούτε μικρότερη αξία από οποιουδήποτε άλλου.
Ελπίζω το μακρυνάρι μου να δώσει τέλος σε αυτή την "μπαρουτιασμένη" ατμόσφαιρα. Καλή συνέχεια.

Συμφωνω με το μεγαλυτερο μερος

Tcixlas

Tcixlas

 

Qaaz έγραψε:Συγγνωμη αλλα λεγοντας την αληθεια δε με κανει fan boy. Απαιτησεις? τι απαιτησεις? Να δουλευει 24/7 για να εχεις εσυ να διαβαζεις τζαμπα ενα manga? Και εγω θα βαλω εσενα σε μια καρεκλα θα σε αλυσοδεσω και θα σου πω δουλευε εδω δε θα ξεκουραστεις καθολου θελω να κανει αυτο κ εκεινο και το αλλο

Λογικη λεγεται αυτο που λεω ουτε fan boy ουτε hater ουτε τπτ

ναι μιστερ λογική... λοιπόν κοίταξε να δεις εγώ δεν τον κρίνω γιατί θέλει να σταματάει τον καταλαβαίνω και γι αυτό κράζω και τους χειτερς... γιατί καταλαβαίνω ότι θέλει να ξεκουραστεί... δόξα το θεό δουλέυω απο τα 15 μου κι όχι να ζωγραφίζω μαλακίτσες σε χαρτί και να το παίζω εξουθενωμένος και να βγάζω εκατομμύρια... αλλα δουλειά και χειρωνακτική και νοητική με σωματική κούραση και ψυχική στο μάξιμουμ τις περισσότερες φορές... ταυτόχρονα με σχολείο με σπουδές και δόξα το θεό δεν σταμάτησα γιατί κουράστηκα να κάνω τη δουλειά μου... καταλαβαίνω όμως κάποιον που θέλει να σταματήσει...

απο κει και πέρα αφου παίρνει τα μπρεικς του και ξεκουράζεται υποτίθεται αναγκαστικά χωρίς να το θέλει γιατί του το επιβάλλουν, ναι έχω την απαίτηση να κάνει τα τσαπτερς λίγο πιο ουσιώδη... γεμίζει φιλλερς τα 2/3 κάθε αρκ και το ξέρετε όλοι εδώ μέσα, όσο κι αν δεν το παραδέχεστε... οι σημαντικές πληροφορίες είναι ελάχιστες και τα ερωτήματα άπειρα... έχει αρχίσει να ενοχλεί γιατί όλοι πίστευαν ότι αφού είναι στο 60-70%(πάνω κάτω) θα φύγουν σιγά σιγ΄όλα τα ερωτήματα και όλο και προκύπτουν άλλα χωρίς να δίνονται απαντήσεις... αυτό προκαλεί εκνευρισμό γιατί σε κάνει να περιμένεις είτε ότι θα μείνουν ανεξήγητα είτε ότι θα εξηγήσει περιληπτικά και μάλλον όχι όλα... οπότε ναι έχουμε την απαίτηση αρκετοί αυτό που διαβάζουμε και περιμένουμε μια βδομάδα να μην είναι ένα φίλλερ με ζωγραφιές... ας δίνει σε κάθε τσαπ κι απο μία μικρή σημαντική πληροφορία και μου είναι αρκετή... αλλά είναι τσαπ που δεν βλέπεις τίποτα... αν έλειπαν δεν θα μας ένοιαζε καθόλου και αυτό είναι που τα κάνει ανούσια...

Σκληρός Καριόλης έγραψε:Ναι ρε, είναι λογικό να έχεις απαιτήσεις εσύ που κάθε βδομάδα αγοράζεις το jump...
Το θέμα πάντως του ανούσιο τσάπτερ είναι εντελώς υποκειμενικό. Προσωπικά μου φαίνεται πως πάει λίγο πιο αργά το μάνγκα από όσο θα ήθελα αλλά ανούσιο δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω γιατί ο Όντα όλο και κάποιον σκοπό του θα εξυπηρετεί ακόμα και να μην μου αρέσει.

πάμε λοιπον στον αγαπητό δήθεν σκληρο... όχι φίλε δεν το αγοράζω αλλά το βλέπω στο ίντερνετ, ήξερες ότι ακόμα κι αυτό τον στηρίζει? ήξερες οτι κάθε άτομο που τον διαβάζει και διαφημίζει τον στηρίζει οικονομικά? ήξερες ότι έχω fanpage στο φβ που τον στηρίζει??? ΟΧΙ απλά κάνεις την καύλα σου όπως όλοι μας με το op.... τι σου δίνει το δικαίωμα να κρίνεις κι εμένα κι εσένα? όπως είπε ο τζιμ η δημόσια εκθεση... άρα πάρτε τα κιλά αλήθειας που ετοιμάζονται να σας πλακώσουν και παλέψτε να τα σηκώσετε...

έχω άποψη και μπορώ να την εκφράζω όπου και όπως θέλω όπως ακριβώς κάνετε κι εσείς... ο όντα βγάζει λεφτά απο το ίντερνετ κι απο την διαφήμιση κι όχι απο το jump και το ξέρετε πολύ καλά κι αν δεν το ξέρετε ή είστε χαζοί ή αφελείς.... απο κει και πέρα όσο και να ξεκουράζεται αν δεν αρχίσει να προσέχει το κοινό του και να μην σχεδιάζει για 12-15 τότε ναι θα αρχίσει να χάνει κοινο και άμεσα κιόλας

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Tcixlas έγραψε: ναι μιστερ λογική... λοιπόν κοίταξε να δεις εγώ δεν τον κρίνω γιατί θέλει να σταματάει τον καταλαβαίνω και γι αυτό κράζω και τους χειτερς... γιατί καταλαβαίνω ότι θέλει να ξεκουραστεί... δόξα το θεό δουλέυω απο τα 15 μου κι όχι να ζωγραφίζω μαλακίτσες σε χαρτί και να το παίζω εξουθενωμένος και να βγάζω εκατομμύρια...

Ήρωας ήρωας.... Προφανώς και δεν έχει ιδέα πόσο δύσκολο είναι να ζωγραφίσεις ένα μάνγκα. Σαφώς και έχεις δικαίωμα να λες ότι θες όπως και όλοι οι υπόλοιποι έχουν δικαίωμα φυσικά να γελάνε με τις βλακείες που αραδιάζεις....[/quote]


Tcixlas έγραψε: πάμε λοιπον στον αγαπητό δήθεν σκληρο... όχι φίλε δεν το αγοράζω αλλά το βλέπω στο ίντερνετ, ήξερες ότι ακόμα κι αυτό τον στηρίζει? ήξερες οτι κάθε άτομο που τον διαβάζει και διαφημίζει τον στηρίζει οικονομικά? ήξερες ότι έχω fanpage στο φβ που τον στηρίζει??? ΟΧΙ απλά κάνεις την καύλα σου όπως όλοι μας με το op.... τι σου δίνει το δικαίωμα να κρίνεις κι εμένα κι εσένα? όπως είπε ο τζιμ η δημόσια εκθεση... άρα πάρτε τα κιλά αλήθειας που ετοιμάζονται να σας πλακώσουν και παλέψτε να τα σηκώσετε...

έχω άποψη και μπορώ να την εκφράζω όπου και όπως θέλω όπως ακριβώς κάνετε κι εσείς... ο όντα βγάζει λεφτά απο το ίντερνετ κι απο την διαφήμιση κι όχι απο το jump και το ξέρετε πολύ καλά κι αν δεν το ξέρετε ή είστε χαζοί ή αφελείς.... απο κει και πέρα όσο και να ξεκουράζεται αν δεν αρχίσει να προσέχει το κοινό του και να μην σχεδιάζει για 12-15 τότε ναι θα αρχίσει να χάνει κοινο και άμεσα κιόλας

Υπέρτατη η συνεισφορά σου δηλαδή... Δεν το διαβάζεις επειδή σαρέσει αλλά για να συνεισφέρεις στον Όντα, πες το τόσο καιρό. Τι μου δίνει το δικαίωμα να κρίνω αυτά που λες; Τα όσα γράφεις φυσικά. Αυτό με τα κιλά αλήθειας ήταν υπέροχο πραγματικά.

Hawkins

Hawkins

 

μετα απο αυτο με της διαφημησης εχω τσαντιστη με τον οντα ουτε ενα πενηνταρικο δεν μου εχει στειλη που τον διαβαζω :p

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης