Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Liar Game

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Liar Game Empty Liar Game Δευ 14 Νοε 2016, 19:09

LordAxel

LordAxel

 

Μια μερα η Kanzaki Nao, μια εξαιρετικα τιμια και ειλικρινης κοπελα δεχεται ενα γραμμα που γραφει οτι ειναι υποψηφια να συμμετασχει στο Liar Game και μαζι με το γραμμα υπαρχει μια βαλιτσα με 100.000.000 yen(περιπου 1 εκατομμυριο ευρω). Σκοπος του παιχνιδιου ειναι να εξαπατησει τον αντιπαλο της(ο οποιος αναγραφεται στο γραμμα, ειναι και αυτος υποψηφιος για το Liar game και εχει λαβει το ιδιο γραμμα/ιδιο χρηματικο ποσο) και να παρει την βαλιτσα του. Προκειμενου να το πετυχει συνεργαζεται με τον απατεωνα Akiyama Shinichi ο οποιος ειχε μολις βγει απο τη φυλακη γιατι χρεοκοπησε μια εταιρεια. Το Liar game ομως δεν τελειωνει σε αυτο το απλο "παιχνιδι κλοπης" και οι πρωταγωνιστες συντομα μπλεκονται πιο πολυ απ' οτι θα επιθυμουσαν

Το manga αυτο δεν εχει δραση αλλα βασιζεται στα mind games. Οι πρωταγωνιστες πρεπει καθε φορα να κατανοησουν το παιχνιδι που αντιμετωπιζουν και να βρουν ενα βελτιστο τροπο να νικησουν ή εστω να εισπραξουν κερδος. Οποιος εχει δει Death Note ή Kaiji θα δει αμεσως τις ομοιοτητες. Πιστεψτε με, στο θεμα της εξυπναδας και της πολυπλοκοτητας των mind tricks ειναι ετη φωτος μπροστα απο το Death Note και ο Akiyama ειναι ευκολα ο πιο εξυπνος χαρακτηρας σε anime/manga(ναι ισοπεδωνει τους Light/L για πλακα). Αν υπαρχει ενας καλος λογος να το διαβασετε ειναι για να δειτε ποσο ωραια εξαντλεει την ψυχολογια και τα παιχνιδια μυαλου. Αρνητικο ειναι οτι ειναι καπως text-heavy γιατι πολλα mind games θελουνε καμποση εξηγηση

Status: Finished(201 chapters/19 volumes)
Demographic: Seinen
Genre: Drama, Game, Psychological
Προσωπικη βαθμολογια: 8,5-9/10 (πεφτει λιγο προς το τελος αλλα η προτοτυπια των παιχνιδιων ειναι το κατι αλλο)
Liar Game Latest?cb=20090822201412

2Liar Game Empty Απ: Liar Game Δευ 14 Νοε 2016, 20:10

Hawkins

Hawkins

 

με επισες να δω την ταινια

3Liar Game Empty Απ: Liar Game Δευ 14 Νοε 2016, 20:18

LordAxel

LordAxel

 

Hawkins έγραψε:με επισες να δω την ταινια
Νομιζω αυτο που υπαρχει σα ταινια δεν ακολουθει το manga, ετσι δεν εγγυομαι καποια ποιοτητα. Καλυτερα να πιασεις το manga απο chapter 1 και να το διαβαζεις χαλαρα

4Liar Game Empty Απ: Liar Game Δευ 14 Νοε 2016, 22:52

Hawkins

Hawkins

 

φιλε διαβασα λιγο το μανγκα ειδα και 2 επεισοδια απο την ιαπωνεζικη σειρα που θεωρειτε καλητερη και απο το μανγκα

περα απο την πλακα η σειρα τα σπερνει ο τυπος ο ακιγιαμα γαμαει πολυ μπαντας μου φερνει πολυ σε εναν καλο yagami light

5Liar Game Empty Απ: Liar Game Δευ 14 Νοε 2016, 23:44

LordAxel

LordAxel

 

Ο Αkiyama ειναι θεουλης και πραγματικα σχεδον παντα τους διαλυει ολους με το μυαλο του. Αν σου αρεσαν τοσο πολυ τα πρωτα 2 chapters στα επομενα θα τρελαθεις xD. Aπλα, φιλικη συμβουλη, εχε και κανα αλλο manga με action κτλ. να διαβαζεις παραλληλα γιατι μπορει σε καποια φαση το Liar game να σε μπουχτισει με τους διαλογους και να χρειαζεσαι ενα διαλειμμα

6Liar Game Empty Απ: Liar Game Τρι 15 Νοε 2016, 02:44

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
Έχω δει την σειρά 10 φορές και ψήνω να την ξαναδώ τώρα κιόλας!! Είναι έπος!!!! gj! gj! gj! gj!

Aαααα και δείτε το Ιαπωνικό ντράμα , ΟΧΙ το Κορεάτικο!!!!
H Nao είναι γλύκα και ο Akiyama γαμηστερός!!! aww

https://www.youtube.com/watch?v=ExQ2Tvqaie8


και πάρτε και το οπενινγκ!!! Εϊναι τέλειο!! https://www.youtube.com/watch?v=KUXUSJ3-544

¨Εχω βρει 2 σεζον και 2 σπέσιαλς. Μακάρι να βγάλουν και άλλα!!!! plz plz plz

7Liar Game Empty Απ: Liar Game Τρι 15 Νοε 2016, 10:25

LordAxel

LordAxel

 

Patty D.Luffy έγραψε:Έχω δει την σειρά 10 φορές και ψήνω να την ξαναδώ τώρα κιόλας!! Είναι έπος!!!! gj! gj! gj! gj!
Wait, you 've seen the live-action, but you haven't read the manga?? hahaha hahaha

8Liar Game Empty Απ: Liar Game Τρι 15 Νοε 2016, 11:12

Hawkins

Hawkins

 

και εγω την ιαπωνεζικη εχω δει ειμαι στο επισοδιο 7 μερικες φορες βεβαια το χανω με τα μαθηματικα αλλα και παλη αξιζει μεχρι στιγμης το αγαπημενο μου ηταν το δευτερο παιχνιδι με τα ναι και οχι

9Liar Game Empty Απ: Liar Game Τρι 15 Νοε 2016, 11:27

LordAxel

LordAxel

 

Hawkins έγραψε:και εγω την ιαπωνεζικη εχω δει ειμαι στο επισοδιο 7 μερικες φορες βεβαια το χανω με τα μαθηματικα αλλα και παλη αξιζει μεχρι στιγμης το αγαπημενο μου ηταν το δευτερο παιχνιδι με τα ναι και οχι
Ναι και εμενα το minority rule ειναι στα αγαπημενα μου μαζι με τις μουσικες καρεκλες που ειναι το προτελευταιο μεγαλο παιχνιδι

10Liar Game Empty Απ: Liar Game Τρι 15 Νοε 2016, 14:20

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
Στο μάνγκα δεν με τράβηξε καθόλου το σχέδιο. Το ξεκινησα αλλά το έχω στην άκρη για όταν βρω χρόνο.

11Liar Game Empty Απ: Liar Game Τρι 15 Νοε 2016, 15:26

LordAxel

LordAxel

 

Patty D.Luffy έγραψε:Στο μάνγκα δεν με τράβηξε καθόλου το σχέδιο. Το ξεκινησα αλλά το έχω στην άκρη για όταν βρω χρόνο.
Το σχεδιο πραγματι, ειδικα στην αρχη, δεν ειναι ιδιαιτερο. Βεβαια απο τη στιγμη που δεν εχει fight scenes κλπ. το μετριο σχεδιο δε το ριχνει και πολυ

12Liar Game Empty Απ: Liar Game Τρι 15 Νοε 2016, 23:05

Hawkins

Hawkins

 

τελειωσα την πρωτη σεζον και την χωριζω σε 2 κομματια τα πρωτα 5 επεισοδια που τους βαζω 8.5/10 και τα υπολοιπα 5 που περνουν 7/10 για εμενα

γενικα τα δυο πρωτα round γαμησαν αρκετα αλλα μετα επεσε αποτομα δεν μου πολυ αρεσαν να πω την αληθεια τα επομενα 2 παιχνιδια και κυριως μου την εσπασε που συνεχιζουν ακομα χαρακτηρες απο το δευτερο παιχνιδι που τους θεωρω αδιαφορους...γενικα το δευτερο παιχνιδι ειχε και την νουμερο 15 που γαμησε τα επομενα 2 παιχνιδια δεν ειχαν καναν αλλο μπαντας αντιπαλο +οτι τους βαρεθηκα επισης αυτος ο γυαλλακιας που τους προδιδει συνεχεια μου την δεινει στα νευρα θελω να βγει απο τα επομενα παιχνιδια ή εστω να εμφανηστουν αλλοι πανεξυπνη χαρακτηρες

13Liar Game Empty Απ: Liar Game Τρι 15 Νοε 2016, 23:57

LordAxel

LordAxel

 

Hawkins έγραψε:τελειωσα την πρωτη σεζον και την χωριζω σε 2 κομματια τα πρωτα 5 επεισοδια που τους βαζω 8.5/10 και τα υπολοιπα 5 που περνουν 7/10 για εμενα

γενικα τα δυο πρωτα round γαμησαν αρκετα αλλα μετα επεσε αποτομα δεν μου πολυ αρεσαν να πω την αληθεια τα επομενα 2 παιχνιδια και κυριως μου την εσπασε που συνεχιζουν ακομα χαρακτηρες απο το δευτερο παιχνιδι που τους θεωρω αδιαφορους...γενικα το δευτερο παιχνιδι ειχε και την νουμερο 15 που γαμησε τα επομενα 2 παιχνιδια δεν ειχαν καναν αλλο μπαντας αντιπαλο +οτι τους βαρεθηκα επισης αυτος ο γυαλλακιας που τους προδιδει συνεχεια μου την δεινει στα νευρα θελω να βγει απο τα επομενα παιχνιδια ή εστω να εμφανηστουν αλλοι πανεξυπνη χαρακτηρες
Δεν μπορω να συμφωνησω ή να διαφωνησω γιατι δεν ξερω ποσο κοντα ειναι η σειρα στο μανγκα
Κοιταζω εδω για διαφορες:  https://liargame.wordpress.com/2009/03/18/comparison-between-the-manga-version-and-the-j-drama-version/

Badass αντιπαλο εννοεις τον Yokoya?

14Liar Game Empty Απ: Liar Game Τετ 16 Νοε 2016, 11:20

Hawkins

Hawkins

 

o yokoya στην σειρα δεν μου πολυ αρεσε απο οτι ειδα διαφερει αρκετα στην εμφανιση απο οτι στο μανγκα...στην σειρα εχει μια ασπρη περουκα...

κοιτα το κυριως πραμμα που ειναι τα παιχνιδια δεν διαφερουν καθολου με το μανγκα εκει ειναι πιστα η μονη διαφορα ειναι οτι εχουν βγαλει 2 παιχνιδια το ενα ειχε σχεση με ποκερ και το αλλο λεγετε μουσηκες καρεκλες

15Liar Game Empty Απ: Liar Game Τετ 16 Νοε 2016, 11:33

LordAxel

LordAxel

 

Hawkins έγραψε:κοιτα το κυριως πραμμα που ειναι τα παιχνιδια δεν διαφερουν καθολου με το μανγκα εκει ειναι πιστα η μονη διαφορα ειναι οτι εχουν βγαλει 2 παιχνιδια το ενα ειχε σχεση με ποκερ και το αλλο λεγετε μουσηκες καρεκλες
μαλακια τοτε γιατι οι μουσικες καρεκλες ηταν εξαιρετικο παιχνιδι

16Liar Game Empty Απ: Liar Game Τετ 16 Νοε 2016, 13:09

Hawkins

Hawkins

 

με λιγο ψαξιμο αυτο διαβασα και εγω απο πολλους θεωρειτε το καλητερο παιχνιδι γιατι αναμετριουντε τρεις master mind ετσι ειδα

οι μουσικες καρεκλες μπηκαν μετα στην ταινια του 2012 αλλα στο imdb 6.6 εχει βαθμολογια και δεν ξερω γιατι 

παντως το τελευταιο παιχνιδι που ειδα demons and angels ηταν πολυ καλο

17Liar Game Empty Απ: Liar Game Τετ 16 Νοε 2016, 13:22

LordAxel

LordAxel

 

Hawkins έγραψε:με λιγο ψαξιμο αυτο διαβασα και εγω απο πολλους θεωρειτε το καλητερο παιχνιδι γιατι αναμετριουντε τρεις master mind ετσι ειδα

οι μουσικες καρεκλες μπηκαν μετα στην ταινια του 2012 αλλα στο imdb 6.6 εχει βαθμολογια και δεν ξερω γιατι 
Οι μουσικες καρεκλες αντιπροσωπευουν την ποιοτητα του LG, ειναι ενα απλο/παιδικο concept που καταληγει σε πολυπλοκο mind game
 
Αν ειναι οντως καλο το live-action παιζει να το τσεκαρω καποια στιγμη

18Liar Game Empty Απ: Liar Game Τετ 16 Νοε 2016, 13:59

Hawkins

Hawkins

 

η σειρα αποτελειται απο 2 σεζον στην πρωτη σεζον εχουμε 

round-1,round-2,προκριματικα round-3,round-3 μεσα σε 11 επεισοδια

δευτερη σεζον εχει ενα παιχνιδι για προκριματικα να μπεις στα semi finals,και τα semi finals που αποτελουντε απο 2 παιχνιδια ολλα αυτα μεσα σε 9 επεισοδια

μετα ειναι η ταινια 2 ωρων που εχει τον τελικο στον κηπο της εδεμ

μετα βγηκε μια αλλη ταινια 2 ωρων που η οργανωση τον αναγκαζει να συμμετεχη σε ενα παιχνιδι με μουσικες καρεκλες για να τον εκδηκηθει εδω περα ομως δεν παιζει η κανζακι ισως για αυτο να εφαγε hate η ταινια

19Liar Game Empty Απ: Liar Game Τετ 16 Νοε 2016, 14:12

LordAxel

LordAxel

 

Hawkins έγραψε:round-1,round-2,προκριματικα round-3,round-3 μεσα σε 11 επεισοδια

δευτερη σεζον εχει ενα παιχνιδι για προκριματικα να μπεις στα semi finals,και τα semi finals που αποτελουντε απο 2 παιχνιδια ολλα αυτα μεσα σε 9 επεισοδια

μετα ειναι η ταινια 2 ωρων που εχει τον τελικο στον κηπο της εδεμ

μετα βγηκε μια αλλη ταινια 2 ωρων που η οργανωση τον αναγκαζει να συμμετεχη σε ενα παιχνιδι με μουσικες καρεκλες για να τον εκδηκηθει εδω περα ομως δεν παιζει η κανζακι ισως για αυτο να εφαγε hate η ταινια
Thanks για την ενημερωση
Ο τελικος στο μανγκα ειναι τα 4 Βασιλεια(επηρρεασμενο απο το romance of 3 kingdoms) και αν και ξεκινα πολυ γαματα στο τελος πεφτει καπως. Οπως βλεπω πανω κατω ιδια ειναι 
 αλλα η δομη του Liar game tournament παρομοια φαινεται

Πιο συγκεκριμενα για το μανγκα ειναι: 
Round 1: Παρε την βαλιτσα 
Round 2: Minority Rule
Revival Round I(ενα με κατι επιταγες)
Round 3: Smuggling game 
Revival round II(3 mini-games)
Pre-round 4: Pandemic Game
Round 4: Musical Chairs
Revival Round III(bid poker)
Round 5: 4 Kingdoms

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης