Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

The Travelling Thread

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1The Travelling Thread Empty The Travelling Thread Τετ 02 Σεπ 2015, 15:48

Qaaz

Qaaz

 

Λοιπον ενα χαλαρο θεματακι για χαλαρες συζητησεις τι αλλο θα μπορουσε να εχει σχεση απο τα ταξιδια?

Τι μπορουμε να συζητησουμε:

- Που εχουμε παει
- Που θελουμε να παμε
- Προτασεις σε αλλους για να πανε
- Διαφορα tips για μερη που πηγαμε και καλο ειναι να ξερουν κ αλλοι αν/που θα πανε

Αλλα σχετικα πραγματα οπως φωτο αν θελουμε, αξιοθεατα, μερη για να βγεις, λεφτα που ισως χρειαστεις.

Γενικα οτι σας ερχεται στο μυαλο και ειναι σχετικο νομιζω πως χωραει εδω μεσα

Μοιραστειτε με τους αλλους συμforumιτες/συμforumιτισσες τις γνωσεις και τις εμπειριες σας here and there

2The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 02 Σεπ 2015, 16:05

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Μέχρι πέρυσι ήμουν φαν του κάμπινγκ αλλά πλέον κατάλαβα πως δεν είμαι 15 ετών και το σιχάθηκα. Για εμένα οι ιδανικές διακοπές είναι εξωτερικό σε μια όμορφη πόλη με καλή παρέα και πράγματα να δεις αλλά όχι και να πνίγεσαι στο τρέξιμο.

Μισώ τα νησιά γιατί μισώ την θάλασσα.

Πρόσφατα πήγα Μιλάνο το οποίο ήταν ανέλπιστα όμορφο και ήσυχο και όχι ακριβότερο από ότι το περίμενα.

3The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 02 Σεπ 2015, 16:52

N_G

N_G

 

Όνειρο ζωής να πάω Βαρκελώνη, σε αγώνα την Μπάρτσα σε κατάμεστο στάδιο (και ας παίζει με όποιον να ναι). Μετά μπορώ να πεθάνω ήσυχος.

4The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 02 Σεπ 2015, 16:58

Qaaz

Qaaz

 

Λοιπον μιας και βγηκαν τα spoilers και δε προλαβα να γραψω να πω οτι απο τα αγαπημενα μου μερη που εχω παει και θελω να ξανα παω ειναι τα Ψαρα και η Χιος που εχω ηδη παει 2 φορες και θα ειχα παει και 3η αλλα δεν εκατσε λογο money.

Θα επεκταθω περισσοτερο το βραδυ οταν γυρισω απο μια δουλεια που θα ειναι κ πιο χαλαρα

5The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 02 Σεπ 2015, 19:31

Scarlet D.

Scarlet D.

 

πηγα ρεθυμνο όπως κάθε καλοκαιρι. Αμα πας στην νοτια πλευρα όπως Πλακια εχει μαματες παραλιες ωστόσο αν μεινεις στην πολη πολύ πιθανο να κολλησεις πανουκλα από τις παραλιες :p. Τελος παντων ως πολη είναι μικρη αλλα καλη, σε μια μερα αποδεδειγμένα την εχει εξερευνηση ολη, επεισης εχει πολύ ωραια αρχαιολογικα τοπια όπως αρκατι η φορτετζα

http://www.onepiecegr.com/

6The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 02 Σεπ 2015, 21:40

Tcixlas

Tcixlas

 

φέτος πήγα άνδρο και είναι καταπληκτική αλλά θέλει αμάξι ή μηχανή για να την γυρίσεις και είναι αρκετά ακριβό νησί απλά το θέμα έιναι και το τι παίρνεις.... εγώ πέρασα τέλεια έιναι πανέμορφο νησί έχω να προσθέσω και φώτος όταν θα έχω χρόνο

7The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 02 Σεπ 2015, 23:27

Qaaz

Qaaz

 

Λοιπον τα Ψαρα ειναι ενα αρκετα ησυχο μικρο νησακι, δεν εχει πολλα πολλα. Τελευταια φορα που πηγα ειχε εναν φουρνο για ολο το νησι, μια ταβερνα, 1-2 καφενεια και ουσιαστικα τιποτα αλλο εκτος απο σπιτια, κανα 2 εκκλησιες κτλ.

Απο αξιοθεατα υπαρχει ενα εκκλησακι (δε θυμαμαι τωρα ονομα) πανω στην κορυφη ενος σημειου του νησιου που εχει αρκετα σκαλια για να ανεβεις και επισης το σπιτι που γενηθηκε και μεγαλωσε ο Καναρης.

Εχει 2-3 παραλιες πολυ ωραιες για ολα τα γουστα (αλλες βαθιες αλλες ρυχες και mix)
Η μια μαλιστα αν θυμαμαι καλα ειναι μονο βοτσαλο. Προσοχη στην κεντρικη παραλια στους αχινους οταν ειναι η εποχη τους!

Εχει επισης ωραια μερη για περπατημα και στα ενδιαμεσα των χωριων. Αν καποιος θελει ηρεμια στις διακοπες του το συστηνω με 1000

Απο την αλλη αν καποιος θελει λιγο περισσοτερη φασαρια αλλα και παλι οχι αμαν αμαν, η Χιος ειναι ιδανικη! Εχει και το νεοκλασσικο σε διαφορα μερη κυριως της παλιας πολης οπως επισης και μοντερνα αρχιτεκτονικη και μαγαζια καθε ειδους για εξοδο (clubs, bar καθε ειδους κ μουσικης) και διαφορα αλλα πραγματα για να διασκεδασετε οπως μπιλιαρδο πχ ή arcades.

H κεντρικη πολη εχει ενα πολυ ωραιο λιμανι με ωραια μαγαζακια να γυρισετε και να ψωνισετε. Εχει διαφορα αλλα μερη να πατε οπως το εθνικο παρκο, παλια αγορα κ.α

Επισης να μην ξεχασω τον φαρο!

Οσο για παραλιες εχει κ αυτη παραλιες καθε ειδους και γουστου. Απο τα Καρδαμυλα και την Αγια Μαρκελλα μεχρι την Ελιντα και το Τηγανι. Αυτο που πρεπει να πατε ομως οπως και δηποτε ειναι τα Μαυρα Βολια που οπως λεει και το ονομα του ειναι ολο μαυρη πετρα η παραλια

Προσωπικες αγαπημενες μου η Αγια Φωτια, ο Καρφας, τα Μαυρα Βολια κ η Ελιντα.

Ακομα βεβαια δεν εχω γυρισει ολο το νησι!!

Γενικα και η Χιος και τα Ψαρα ειναι απο τους αγαπημενους μου προορισμους.
Αν καποιος θελει καποια παραπανω λεπτομερια σε κατι που δεν τον καλυψα ας μου πει..

ΑΑα! Ξεχασα να πω, οτι φυσικα πρεπει να πατε μια βολτα απο τον Καμπο της Χιου και τα αρχοντικα σπιτια!

8The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Πεμ 03 Σεπ 2015, 00:00

Tcixlas

Tcixlas

 

The Travelling Thread 991jk9
The Travelling Thread 2rz4g2d
The Travelling Thread 14j9hra

οι 2 πρώτες έιναι απο το πανέμορφο γαύριο στην άνδρο που έχει μια περίεργη βραχώδη ομορφιά με μικρές σπηλίτσες και προσιτές και απρόσιτες δίπλα στα καταγάλανα νερά

και η τελευταία απο την παραλια της χρυσής ακτής δίπλα στο γαύριο

ξεχωρίζει το μπατσί που σίγουρα πρεέπει να επισκεφτείτε και η χώρα...

είναι γνωστή για την βλαστηση της που λείπει απο τις κυκλάδες... ειδικά απο την πλευρά της ανδρου που είναι η χώρα μπορείς να συναντήσεις καταράχτες και πολύ πυκνή βλάστηση







9The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Παρ 04 Σεπ 2015, 10:45

Qaaz

Qaaz

 

Ανδρο δεν εχω παει και θα ηθελα να παω. Αλλα και λογο εργασιας θα ειναι δυσολα τα πραγματα εκτος και αν τα συνδιασω. Θα δω

Ουτε Καμπινγκ εχω κανει για διαφορους λογους αν κ θα ηθελα. Δε ξερω αν θα μπορεσω καποια στιγμη εστω και για την εμπειρια αλλα γιατι οχι?

Οσο για Βαρκελωνη και Μιλανο. Ειμαι φαν Ισπανιας και Ιταλιας σαν χωρες. Για Βαρκελωνη αν τυχαινε ισως και να πηγαινα για Μιλανο δε νομιζω μαλλον θα προτιμουσα καποιο αλλο μερος

10The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Παρ 04 Σεπ 2015, 10:51

Tcixlas

Tcixlas

 

καμπινγκ ούτε εγώ έχω κάνει αλλά θα το ήθελα κάποια στιγμή αν και επειδή είμαι λίγο υποχόνδριος με μικρόβια κτλπ δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο για μένα :p

τώρα την άνδρο σίγουρα αξίζει να την δέιτε...

εγώ θα ήθελα να είχα την δυνατότητα να δω κάθε άκρη αυτού του κόσμου τα ταξίδια είναι μεγάλο πράγμα για μένα... μακάρι να μπορούσα να πηγαίνω παντού αλλά τα οικονομικά δεν αντέχουν ούτε την ελλάδα να γυρίσω...

βαρκελώνη ελπίζω να πάω μια μέρα... απο ιταλία ίσως επέλεγα βενετία και ρώμη και όχι τόσο μιλάνο δεν ξέρω... αν και αυτό θα ήθελα να το δω απλά για λιγάκι δεν ξέρω αν θα με τραβούσε για πιο πολύ

άλλο ένα πανέμορφο ελληνικό νησί είναι η κρήτη... συνδυάζει τόσο διαφορετική ομορφιά απο περιοχή σε περιοχή. φαράγγια πανέμορφες παραλίες ποτάμια να βγαίνουν στην θάλασσα μέσα απο φοινικόδασος... γενικά η ομορφιά της κρήτης για μένα δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο νησί τουλάχιστον στο θέμα της ποικιλίας γιατί παντού υπάρχουν ομορφιές....

11The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Παρ 04 Σεπ 2015, 11:10

Qaaz

Qaaz

 

Δεν εχω καποιο θεμα αλλα θα ηθελα να δω πως ειναι η φαση με το Καμπινγκ

Και για Ισπανια και για Ιταλια ενα απο τα σημαντικοτερα πραγματα για τα οποια θα πηγαινα εκτος απο τα κλασσικα (αξιοθεατα κτλ) θα ηταν για γευσεις και κουζινα οποτε σιγουρα θα πηγαινα σε περιοχες που εχει να "δεις" τετοια πραγματα απο παραδοσιακα εως και καποια must μαγαζια πχ.

Κρητη εχω παει αλλα οχι για διακοπες. Θα ξανα πηγαινα για διακοπες καποια στιγμη για να δω αρκετα πραγματα που δεν ειδα

12The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Παρ 04 Σεπ 2015, 11:14

Tcixlas

Tcixlas

 

σαν λάτρης του καλού φαγητού, εργαζόμενος στον τομέρα, και με κυβικά να το αποδεικνύουν αυτό συμφωνώ μαζί σου... το να δοκιμάζεις πιάτα απο άλλες χώρες είναι ένα απο τα σημαντικότερα κομμάτια του ταξιδιού σου... πήγα άνδρο ας πούμε και έφαγα μόνο μια μέρα σουβλάκι... αν ήταν να πάω για σουβλάκια θα τα τρωγα αθήνα... για μένα πρέπει να δοκιμάσεις τις γεύσεις της περιοχής που επισκέπτεσαι... πάντα :P

όσο για την κρήτη αν πας ξανα για διακοπές να κάτσεις μέρες αρκετές και να την γυρίσεις όλη είτε με αμάξι είτε με μηχανή πάρε πληροφορίες είτε απο ντόπιους είτε απο ταξιδιωτικούς οδηγούς και μν βάλεις κώλο κάτω... έχει τόσες ομορφιές που έχω πάει 2 φορές και θα πάω και τρίτη θεού θελοντος του χρόνου

13The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Παρ 04 Σεπ 2015, 11:17

Qaaz

Qaaz

 

Εχω γνωστους Κρητη οποτε δεν εχω τετοιο θεμα.

Ναι νομιζω πως με καταλαβες σ' αυτο που ειπα

14The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Παρ 04 Σεπ 2015, 11:21

Tcixlas

Tcixlas

 

Για χειμερινούς ελληνικούς προορισμούς προτείνω το πήλιο σαν γενική επιλογή αλλά η πορταριά έιναι ένας απο τους τοπ προορισμούς για να μείνετετε πανέμορφα χωριουδάκια με ησυχία τρομερές γεύσεις σε μικρά τσιπουράδικα και ψησταριές και γενικά η απόλαυση του τοπίου σε συνδιασμό με τον καθαρό αέρα και την θέα του βόλου απο κάτω να καλύπτεται απο ομίχλη το πρωί θα μου μείνει αξέχαστη σαν εμπειρία... θα ανεβάσω κι απο αυτό φώτο αργότερα...

15The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Παρ 04 Σεπ 2015, 11:43

Aldark

Aldark

 

Ισχύει για το Πήλιο (όμορφο θρεντ Qaaz , ωραίος!) είναι πολύ καλά , είχα πάει πριν μερικά χρόνια την άνοιξη και ήταν εξαιρετικά. Άλλος ένας προορισμός που επισκέφθηκα άνοιξη ήταν η Λίμνη Ευβοίας , και φυσικά όταν είχαμε εξωχικό στην Ερέτρια ήταν τέλεια όλες τις εποχές! Το χειμώνα και την Άνοιξη ήταν πολύ καλή φάση , αλλά και το καλοκαίρι ήταν true εξωχικό (νταξ νομίζω ήθελες αυτοκίνητο για τη θάλασσα αλλά χαλάλι)!
Έχω να γράψω πολλά για προορισμούς , αλλά μιας και με πιέζει ο χρόνος , θα αναφέρω απλά ότι έχω ταξιδέψει μικρός στη Μάλτα και τη Γαλλία και φέτος ετοιμάζομαι για Σκωτία! here and there

16The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Παρ 04 Σεπ 2015, 11:47

Tcixlas

Tcixlas

 

αν πας σκοτία πλιζ κάνε μου μια χάρη και πάρε μου ένα καλό malt whiskey σε σχετικά καλή τιμή και όταν βρεθούμε κάποτε να μου το φέρεις δώρο :p

17The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 09 Σεπ 2015, 15:06

Qaaz

Qaaz

 

Ηταν να παω πριν καποια χρονια στις Μηλιες Πηλιου ομως εκανα μαλακια και δεν.
Ειναι στους στοχους μου παντως η περιοχη σιγουρα για πολλους λογους οπως το γραφικο περιβαλλον

Δεν εχει τυχει ποτε να παω σε καποια Λιμνη μονο σε ποταμια κ νομιζω πως πρεπει να το βαλω στους αμεσους προορισμους καποια στιγμη

Σκωτια και Μαλτα ειναι επισης μερη που θα ηθελα να παω εχουν πραγματα που με ενδιαφερουν

18The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 09 Σεπ 2015, 16:56

Tcixlas

Tcixlas

 

εχει και πολύ καλό φαγητό στο πήλιο just saying... :p

πάντως απο εξωτερικό θα ήθελα πολύ να πάω στη φινλανδία

19The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 09 Σεπ 2015, 16:59

Qaaz

Qaaz

 

Οταν μιλας μαζι μου για κατι τετοιο σ' αυτο το θεμα 9 στις 10 φορες (για να μην πω 10 στις 10) ενας απο τους κυριους λογους ειναι η κουζινα

20The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Τετ 09 Σεπ 2015, 17:59

Tcixlas

Tcixlas

 

μα κι εγώ αυτό νομίζω στο επέδειξα την α΄λλη φορά γι αυτό στο τονίζω :p

21The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Σαβ 13 Αυγ 2016, 19:20

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Το καλοκαιρι εκανα τις εξης διαδρομες....

Κορινθια για μπανια.... (Λουτρα Ωραιας Ελενης, Αλμυρη)
Λιγο εξω απο την Κινετα παλι για μπανια
Μπανια στο μαγευτικο Γυθειο για 2 εβδομαδες
Παρο οπου εμεινα 8 μερες και ηθελα και αλλο.
ΜΠανια στην Κινετα μεχρι να φυγει ο υπολοιπος Αυγουστος.

Του χρονου να' μαστε καλα παλι Παρο θα πριξω ενα φιλαρακι να παμε και θα κανω το σκατο παξιμαδι να παω Κερκυρα σε μια φιλη μου. Ολα αυτα εαν ειμαι ελευθερος. Τωρα εαν βρεθει καμια κουτση, στραβη η παλαβη και κανω σχεση τοτε αλλαζουν τα πραγματα.

22The Travelling Thread Empty Απ: The Travelling Thread Πεμ 08 Σεπ 2016, 20:02

Heavenly Yaksha

Heavenly Yaksha

 

Άν και φέτος λόγω στρατού,σκατά καλοκαίρι έκανα,ψάχνω ήδη προορισμούς για το επόμενο και φυσικά μέσα στη χρονιά αν μου το επιτρέψει ο χρόνος λόγω δουλειάς.
Έχω πάει εξωτερικό Κων/πολη και Βαρκελώνη,και θα ήθελα πάααααααρα πολύ να πάω Ανδαλουσία,στη Σεβίλλη,στο Μπιλμπάο. Για Ελλάδα,Ιθάκη και Επτάνησα θα ήθελα να πάω,κυρίως Κέρκυρα,και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για Σέριφο.
Δε βάζω την Χαλκιδική,μιάς και απο Θεσσαλονίκη την έχω πρώτη επιλογή,αλλά θα ήθελα και εκεί να πάω σε ακόμα πιο πολλά μέρη στο δεύτερο πόδι.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης