Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Battle No1

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Battle No1 Empty Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 20:30

Tcixlas

Tcixlas

 

Πριν ξεκινήσεις, πήγαινε γρήγορα και διάβασε τους κανόνες στην ανακοίνωση... Οι μάχες ξεκινάνε και το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο και κρίνεται απο εσάς και μόνο...

Battle No1
Λαμβάνετε υπόψιν τα πάντα, δύναμη, ταχύτητα, λογική, ικανότητα μάχης, αμυντικές ικανότητες, και δίνετε απάντηση στο αποτέλεσμα πιθανής μάχης επιχειρηματολογόντας και ψηφίζοντας με κόκκινα γράμματα

Superman (Dc SuperHero)
Battle No1 Wbsup


Vs



Son Goku (Dragonball)
Battle No1 Latest?cb=20130625174106

2Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 21:06

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Μπορεί να βρισκόμαστε σε ένα anime/manga forum όμως ο νικητής μιας τέτοιας μάχης θα ήταν ο Superman. Ο Γκόκου είναι δυνατός, ισχυρότερος από πολλούς fictional characters αλλά ο Σούπερμαν βρίσκεται σε άλλο επίπεδο.

Αρχικά πρέπει να αναφέρουμε από πού πηγάζει η δύναμη του κάθε ήρωα. Ο Γκόκου χρησιμοποιεί το Ki ενώ ο Σουπς την ενέργεια του ηλίου. Το Ki κάποια στιγμή τελειώνει ενώ ο ήλιος έχει αρκετή ζωή ακόμα :p. Αν υποθέσουμε πως οι δύο ήρωες είναι ίσοι σε όλα τότε ο χρόνος θα αναδείξει νικητή τον Σουπς.

Δύναμη: Έχουμε δει τον Superman να κινεί την γη για πέντε συνεχόμενες μέρες και να δημιουργεί μάυρες τρύπες απλά με ένα δυνατό παλαμάκι. Όσα και να έχει πετύχει ο Γκόκου δε νομίζω πως μπορεί να το ξεπεράσει αλλά και να μπορούσε ο Σούπερμαν δεν είχε φτάσει στο 100% του potential του όταν πέτυχε τα παραπάνω. Έχω νούμερα αλλά δεν θα γίνω ο σπαστικός τύπος που τα αναφέρει (ακόμα).

Ταχύτητα: Ο Σούπερμαν έχει γυρίσει τον χρόνο πίσω απλά με την ταχύτητα του, έχει κάνει το γη – ήλιος μέσα σε δύο λεπτά ενώ μαχόταν ταυτόχρονα με την wonderwoman και παραλίγο να νικήσει σε αγώνα τον flash (πιο γρήγορος fictional char που έχει υπάρξει).

Αντοχή: Ο Σούπερμαν έχει δεχθεί 10 συνεχόμενα supernovas στη μάπα, πυρηνικές κεφαλές και επέζησε. Έχουμε δει τον Γκόκου να δυσκολεύεται σε πολύ λιγότερα.

Αδυναμίες: Ο Σούπερμαν αντιμετωπίζει ένα θεματάκι όταν βρεθεί μπροστά σε πράσινο κρυπτονίτη και σε κόκκινους αστέρες. Ο Γκόκου από την άλλη δεν μπορεί να επιβιώσει στο διάστημα και έχει ένα θεματάκι με τον μάγμα. Επίσης, πεθαίνει. Σίγουρα αν ο Γκόκου βρει με κάποιον τρόπο κρυπτονίτη, τηλεμεταφέρει τον Σουπς σε κάποιο κόκκινο αστέρι ή ανατινάξει τον ήλιο (και επιβιώσει τα aftereffects) μπορεί να νικήσει αλλά αυτά είναι μεγάλα αν. Κανείς από τους δύο ήρωες δε φημίζεται για την μελέτη του πριν στην μάχη. Και οι δύο έχουν την προσέγγιση πάμε για ξύλο και ότι βγει.
Το θέμα είναι πως έχουμε δει πολλές φορές τον Goku να ξεπερνάει τα όρια αλλά ο Σουπς είναι όσο δυνατός πρέπει να είναι για να κερδίσει κάθε φορά τον αντίπαλο του.

Μπορεί ο Goku κάθε φορά να ξεπερνάει τα όρια του αντιπάλου του αλλά από τον Superman θα χάσει γιατί ο γιος του Κρύπτον απλά δεν έχει όρια.

3Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 21:25

Gol. D. Russ

Gol. D. Russ

 

Superman Αν και δεν μου αρεσαν και τοσο οι ηρωες της μαρβελ περα απο τα καλοφτιαγμενα θηλυκα ;) το δινω στο σουπερ-μποι γιατι ο γκοκου δεν μου αρεσε και ποτε σαν χαρακτηρας..

btw τσιχλα - senpai εδω θα επρεπε να βαλεις μπατλ σουπερ vs μπατμαν που ειναι και επικαιρο θεμα χΔ

http://.......

4Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 21:58

Tcixlas

Tcixlas

 

φίλε russ θα εκτιμούσα αν μπορείς κιόλας μια πιο λογικά δομημένη απάντηση κάτω απο την άποψη, ακόμα και σε φάση θεωρώ ότι ο σουπερμαν είναι δυνατότερος γιατί είναι άτρωτος ας πούμε :p απλά για να μην είναι άλλο ένα τουρνουά και καλά επιλογής απο συμπάθεια κλπ...


btw ο σούπερμαν είναι της dc το αναφέρω και στο νειμ του δίπλα :p


πάμε στην δική μου τοποθέτηση:

Από ότι φαίνεται μέχρι στιγμής τα μέλη επιλέγουν σχετικά εύκολα το σουπερ παιδί απο τον κρύπτον, αν και εμένα μου φάνηκε πιο δύσκολη μάχη...
Η δική μου επιλογή είναι επίσης ο σούπερμαν και θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί, απλά θα ήθελα πρώτα να ξεκαθαρίσω ότι αφαιρώ απο τη σκέψη μου τυχόν αδυναμίες, γιατί είναι και οι 2 σε επίπεδο που μπορούν άνετα να ανατρέψουν σενάρια που περιλαμβάνουν τις αδυναμίες τους και το έχουμε δει, αλλά επίσης όπως τόνισε και ο μάνος, είναι και οι 2 τύποι που δεν μάχονται λογικά, αλλά muscle guys....

Οπότε δίνω superman μιας και πρακτικά είναι άτρωτος, και με αδιαπέραστο σώμα, και αντλεί τη δύναμη του απο τον ήλιο, κάτι πρακτικά ατελείωτο και ανεξάντλητο, οπότε για να μην λέω τα ίδια με τον μάνο μιας και οι απόψεις μας συμπίπτουν, ξεκαθαρίζω την υπεροχή εκεί.

Στην ταχύτητα θα έλεγε κανείς ότι λόγω της στιγμιαίας τηλεμεταφοράς ο goku νικάει, αλλά ο goku μπορεί να πάει κάπου μόνο αν μπορεί να εντοπίσει τοποθεσία ας πούμε ή αν γνωρίζει το που θα πάει, άρα σε ωμή ταχύτητα ο καλ-ελ πάλι είναι μπροστά.

Σε ικανότητα μάχης ο goku είναι σαφώς καλύτερος μιας και οι ικανότητες του στη μάχη είναι αξεπέραστες, αλλά όταν αντιμετωπίζεις κάποιον ταχύτατο και άτρωτο δεν νομίω ότι βοηθάει, άρα παρόλο που εδώ έιναι μπροστά εκεί θα έχανε.

Άλλο ένα ποιντ είναι ο ρόλος τους στα αντίστοιχα κόμικ, ο ένας είναι σούπερ ήρωας προστάτης του κόσμου που θα πέθαινε ακόμα κι αν δε γίνεται για να σώσει ακόμα και μια γάτα, ενώ ο άλλος είναι ένας πολεμοχαρής που γίνεται ήρωας απλά επειδή τυχαίνει να σώζει τη γή ξεπαιρνώντας κάθε φορα΄τον εαυτό του.

Όσον αφορά δε τη λογική τους και την αντίληψη στη μάχη θεωρώ σαφώς ανώτερο τον σούπερμαν, αν και αυτό μπορεί να είναι ξεκάθαρα δική μου αποψη.

Τέλος ο goku έχει πεθάνει άπειρες φορές, άλλο αν στο σύμπαν του τον ανασταίνουν γιατί γίνεται, ο superman αν δεν απατώμαι δεν σκοτώθηκε πρακτικά ποτέ???!!

Συνοψίζοντας κλίνω προς το υπερκοπέλι, αν και απο άποψη συμπάθειας η καρδιά μου ήταν και θα είναι στον goku έναν απο τους καλύτερους και καλοφτιαγμένους χαρακτήρες εβερ.

5Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 22:03

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Έχει πεθάνει ο Superman στο "The Death of Superman" (καθόλου σπόιλερ ο τίτλος :p) αλλά έχεις δίκιο.

6Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 22:13

Tcixlas

Tcixlas

 

Σκληρός Καριόλης έγραψε:Έχει πεθάνει ο Superman στο "The Death of Superman" (καθόλου σπόιλερ ο τίτλος :p) αλλά έχεις δίκιο.


έχει πεθάνει κανονικά? δεν το ήξερα... εννοώ πρακτικά να πεθάνει, να μείνει νεκρός τουλάχιστον για λίγο, το να πεθάνει κι απλά ο οργανισμός του να τον ξαναζωντανέψει το έψω δει αλλά δε το θεωρώ θάνατο, αν και το the death of superman δεν το είχα υπόψιν μου, λογικά κρυπτονίτης?

7Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 22:15

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Doomsday! Καλά μετά βρήκαν παραθυράκια και τον ζωντάνεψαν αλλά στην μάχη με τον Doomsy πέθανε. Δεν γνωρίζω αν έχει πεθάνει άλλη φορά.

Σπόιλερ:

8Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 22:18

Tcixlas

Tcixlas

 

ρε μου είχε ξεφύγει τελείως.... αυτό δεν το είχε δείξει και στο animation? ή άλλο θυμάμαι? παντως με τον ντουμ στο παιδικό νομίζω τον είχε δείξει να ψοφάει, η εικόνα μου θυ΄μισε κάτι....

9Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 22:20

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Ναι νομίζω υπήρχε και animation.

10Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τρι 22 Μαρ 2016, 22:23

Tcixlas

Tcixlas

 

ναι μου θύμισε κάτι η εικόνα τώρα που την είδα απο παιδικό... τεσπά το ποιντ παραμένει, αν μας διαβάζετε και δεν συμμετέχετε γιατί τρομάξατε απο την ανάλυση δεν είναι αναγκαίο να φτάνετε σε τέτοια επίπεδα ούτε να γκουγκλάρετε για να βρειτε και να μάθετε ποιος είναι δυνατότερος, ξεκάθαρα απο τις μέχρι τώρα γνώσεις σας λέτε τι θα επιλέγατε και γιατί, εκτός απο συμπάθεια ας πούμε... με βάση τη λογική, αν κάτι που διαβάσατε σας αλλάξει τη γνώμη το αναφέρετε και αλλάζετε κα ιτην ψήφο σας μέχρι κα ιτελευταία στιγμή, αλλά ποστάρετε...

11Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 00:35

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
Ο Superman ήταν ένας από τους αγαπημένους μου ήρωες της Marvel μικρός..

Ο Songoku ήταν το αγαπημένο μου anime και περίμενα πώς και πώς να δω το επόμενο επεισόδιο κάθε Σ/Κ και ακύρωνα τα πάντα για το δω xD

Θα ψηφίσω Songoku. Παρόλο που ο Superman έχει μεγαλύτερη φυσική δύναμη κι έχει κάνει διάφορα "κουλά" κατά καιρούς, τύπου να γυρίσει πίσω το χρόνο επειδή στριφογύριζε (πολύ γρήγορα) ανάποδα από τη φορά περιστροφής του πλανήτη (wtf κατήργησαν κάθε φυσικό νόμο) κι αν ισχύει αυτό που ειπώθηκε από επάνω, δημιούργησε μαύρη τρύπα με παλαμάκι??(οι μαύρες τρύπες έχουν να κάνουν με τη μάζα κι όχι με τη δύναμη..), θεωρώ πως ο Songoku τελικά θα νικούσε αφού πρώτα είχε πεθάνει:P

Μην ξεχνάμε πως στο μισό Dragonball ήταν νεκρός κι απλά επέστρεφε ξανά και ξανά μέχρι που να κερδίσει xD

Επίσης κάνει κάμε-χάμε κι έχει και στιγμιαία τηλεμεταφορά... και γίνεται και SS3...

12Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 00:45

Tcixlas

Tcixlas

 

καλά έχει ξεπεράσει τα επίπεδα αυτά, είναι ss god πλέον και έχει υπερφυσικά τρελή δύναμη, αλλά.... και να επέστρεφε ξανα και ξανά σημαίνει ότι για να επιστρέψει θα έπρεπε να έχει χάσει και να έχει πεθάνει, ο σούπερμαν έχει κι αυτός εξαιρετικό ποτενσιαλ, μιας κια δεν ξέρουμε καν πόσο έιναι

13Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 06:04

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Αν παμε στον god goku μετα θα παμε και στον god superman και πιστεψτε με εκει δεν υπαρχει καμια μα καμια συγκριση

14Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 09:20

Tcixlas

Tcixlas

 

ο super sayian god είναι το τωρινό του επίπεδο, όχι κάτι που μπορεί να φτάσει, ο σούπερμαν ούτως η άλλως είναι θεωρητικά ένας θεός ανάμεσα στους ανθρώπους, αυτό είναι το στόρι του.... όπως η wonderwoman είναι θεότητα και καλά, αμαζόνα... απο κει και πέρα ο goku στο επίπεδο του τώρα σε επίπεδο δύναμης ίσως και οριακά να ξεπερνάει το φυσιολογικό του σούπερμαν, απλά δεν έχουμε δει τα όρια του σούπερμαν και σίγουρα στα ζόρια έχει άλλο ποτένσιαλ

15Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 13:09

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Ε ναι αλλά έχει φτάσει και ο supes σε god level. Έτσι αναφορικά να πούμε μόνο πως ο Σούπερμαν Prime είναι μέρος του ηλίου. Κυριολεκτικά. Αλήθεια! Το σπίτι του είναι ο γ******* ήλιος που αποτελεί πλέον προέκταση του σώματος του. Μάλιστα έκατσε και άραξε στο ήλιο για 15.000 χρονάκια και μάζεψε μπόλικη ενέργεια. Μια φορά παλαιότερα ο Σουπς είχε μείνει 15 λεπτά στον ήλιο και γύρισε τρεις φορές δυνατότερος. Τώρα έμεινε 15.000 χρόνια, κάντε τα μαθηματικά.

Επίσης ο Σουπς Prime μπορεί:

- Να ελέγξει χώρο, χρόνο, μάζα και ενέργεια.
- Μπορεί να δημιουργήσει ζωή.
- Μπορεί να ελέγξει τον θάνατο και να αναστήσει οποιονδήποτε ανεξάρτητα από τον τρόπο που πέθανε.
- Έχει παντογνωσία.
- Είναι παντοδύναμος
- Είναι πανταχού παρών. Χωρίς πλάκα, μπορεί να βρίσκεται παντού ταυτόχρονα.
- Φυσικά έχει και τις δικές του δυνάμεις ελαφρώς αυξημένες. Ας πούμε έχει σούπερ δύναμη και πλέον μπορεί να σηκώσει ταυτόχρονα κάθε μορφή ύπαρξης. Ναι μπορεί να σηκώσει την βαρύτητα την ίδια ξέρω γω.
- Αυξημένη ταχύτητα στα ίδια επίπεδα (τι να την κάνει ο πανταχού παρών βέβαια;)
- Έχει 10 αισθήσεις.
- Αρκετή αντοχή για να επιζήσει το τέλος της ύπαρξης.
- Και δεν πεθαίνει με κανέναν απολύτως τρόπο. Έχεις κρυπτονίτη;; Πούτσα του!


16Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 13:11

Tcixlas

Tcixlas

 

χαχαχαχαχχαχαχαχαχ κλαίω αλήθεια, μου άρεσε η ανάλυση την λάτρεψα, παραδέχομαι δεν το ξερα το συγκεκριμένο καν για τα 15000 χρόνια ήξερα ότι έχει αράξει ήλιο though

17Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 14:28

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Eλπιζω ο σκληρος να τρολαρει με την δευτερη αναλυση υπερ σουπερμαν...

18Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 14:32

Tcixlas

Tcixlas

 

19Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 15:28

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Ποτέ δε τρολάρω σε τόσο σοβαρά θέματα

20Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 17:17

Tcixlas

Tcixlas

 

απο ότι φαίνεται αν δεν αλλάξει κάτι δραστικά η μάχη πάει προς το υπερκοπελι.... μάλλον αύριο θα παίξει νεο μπατλ έκπληξη αρκετά νωρίς

21Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 19:07

Aldark

Aldark

 

Toύτο εδώ το πρώτο μπατλ δεν είναι το φόρτε μου. Κάθε άλλο παρά σχετικός είμαι για αυτούς τους δύο ήρωες. Το αντίθετο , δεν έχω ασχοληθεί καθόλου... Θα επιχειρήσω να κάνω μία προσέγγιση όμως , ίσως όχι τόσο βάσει των δυνάμεών τους , αλλά βάσει του αντίκτυπού τους στη λεγόμενη "Ποπ Κουλτούρα" και στα εκάστοτε "σύμπαντά" τους.
Πάμε πρώτα στις δυνάμεις. Το Μπατλ ετούτο είναι κλασικό , και απασχολεί πολύ κόσμο. Σαφώς , μιλάμε για ανόμοιους χαρακτήρες από ανόμοια universes. Πιθανά ο Σούπερμαν απ'όσα διαβάζω να νικάει τον Γκόκου χαλαρά. Θεωρούσα πάντως το αντίθετο , μιας και ο Γκόκου κάνει power ups , διαλάει πλανήτες , παίζει αστρική μπάλα και ανασταίνεται ν φορές. Συν ότι δε γερνάει ακριβώς :P !!
Πέρα απ'αυτό , ψηφίζω κι εγώ τον ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ , καθώς το ίμπακτ του στην παγκόσμια κουλτούρα είναι τεράστιο , κυκλοφορεί 50 χρόνια περισσότερο (1938) από τον Γκόκου κι έχει σχηματίσει μία ολόκληρη μόδα από υπερήρωες που οδήγησε απ'τη χρυσή εποχή των κόμιξ , στη χρυσή εποχή τους και στη μεγάλη οθόνη (αν και ο ίδιος έχασε έδαφος από άλλους :P) . 
Όλα αυτά χωρίς να υποτιμώ το χρυσό παιδί και αντίπαλο δέος του Ιαπωνικού κόμιξ (και μετά άνιμε)

22Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 19:13

Tcixlas

Tcixlas

 

να και μια διαφορετική προσέγγιση, καλό κι αυτό και δεκτό, μιας και ζητήθηκε η σύγκριση τους στα πάντα

23Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 19:34

Σκληρός Καριόλης

Σκληρός Καριόλης

 

Special One
Special One
Οντως σωστη προσεγγιση

24Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 19:38

Tcixlas

Tcixlas

 

περιμένουμε κι άλλες προσεγγίσεις παιδιά ότι σκεφτείτε πείτε το...

25Battle No1 Empty Απ: Battle No1 Τετ 23 Μαρ 2016, 20:18

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Eμένα με έχει καλύψει ο σκληρός BTW :haha:

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Battle No4
» Battle No3
» Battle No2
» Battle No 17
» Battle No8

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης