Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

My Dream PC/Laptop

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1My Dream PC/Laptop  Empty My Dream PC/Laptop Πεμ 22 Οκτ 2015, 14:35

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
Το τελευταίο διάστημα δεν έχω pc/laptop. Έχω έναν (πολύ καλό) σταθερό, αλλά μένω για διάφορους λόγους Αθήνα αυτό το διάστημα, οπότε σκεφτόμουν να αγοράσω ένα laptop για να κάνω τη δουλειά μου..

ΟΜΩΣ

"Διαλέγοντας" ένα laptop των 1000Ε κατέληξα να φτιάχνω τον "ιδανικό" σταθερό.

This is my piece of art:


Κουτί:
Be Quiet Silent Base 800 ~= 130Ε

Μητρική
Asus X99-Pro/USB 3.1    ~= 350Ε

CPU

Intel Core i7-6700K       ~= 390E

CPU Cooler
Noctua NH-D15           ~= 95E

Κάρτα Γραφικών**
Asus GeForce GTX970 4GB Strix OC ~=390Ε

PSU(τροφοδοτικό):
Corsair RM 750 80Plus Gold  ~=140Ε

RAM:

G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-2400MHz ~=115E

SSD:

Samsung EVO 850 120G  ~=75E

HDD
WD Green 1T ~= 60E

Σύνολο : 1350Ε (μόλις!!!!!!!!!!!)

**1750Ε μαζί με την κάρτα γραφικών..


Προτείνεται το δικό σας "ιδανικό" υπολογιστή, σταθερό ή laptop ή πείτε ποιό laptop διαλέξατε και σας εξυπηρετεί σε αυτό που κάνετε!

Edit: Θα φτιάξω μια (πολύ) πιο οικονομική version, δώστε καμια ιδέα για laptop ή pc parts γύρω από τα οποία θα "στήνατε" το pc σας

2My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Πεμ 22 Οκτ 2015, 19:07

Scarlet D.

Scarlet D.

 

το dream pc μου το εχω και ειναι αυτο που μου φτανει για να παιζω παιχνιδια σε 60 fps και full γραφικα τα επομενα 3 χρονια. Τα υπολοιπα ειναι καγκουριες σε φαση "5 κιλα led φωτακια στο κουτι" και "υδροψυξη με χρωματα"

http://www.onepiecegr.com/

3My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Πεμ 22 Οκτ 2015, 19:22

Aldark

Aldark

 

Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το dream pc μου. Το πιο κοντινό που έχω φτάσει ποτέ , όχι σε δυνατότητες αλλά στο πόσο αγάπησα/αγαπώ ένα λάπτοπ είναι το διαμάντι μου , το Acer Laptop μου που αγόρασα πριν 5 χρόνια (και πλέον) για να κάνω την δουλίτσα μου (που σημαίνει και λίγο gaming μαζί με όλα τα υπόλοιπα). Γιατί λάπτοπ; (και γιατί ξανα-αγόρασα κι άλλο λάπτοπ πέρυσι;)
Δεν είναι ότι το μετέφερα στο σχολείο ή σε σπίτια άλλων , αλλά στο σπίτι μας (χρησιμοποιείται ελάχιστα κι άπο άλλα άτομα ) πολλές φορές το παίρνω απ'το σαλόνι για το δωμάτιο μου ή την κουζίνα...Οπότε ήταν λάπτοπ. Συνέχισα με λάπτοπ και μετά , καθώς πλέον σπουδάζω εκτός Αθηνών και έπρεπε να χω ένα πισί που να πηγαινοέρχεται.
Σε καμια δυετία θα προσπαθήσω να βάλω μπρος για ένα καλό σταθερό πισί.
Μέχρι τότε...

4My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Πεμ 22 Οκτ 2015, 19:45

Scarlet D.

Scarlet D.

 

συμπαθητικα και ευχρηστα τα laptop , αν ειχα τα λεφτα θα επερνα ενα πολυ σοβαρο gaming laptop. Η ελευθερια που σου δινει ειναι απιστευτη, Αν δεν εχεις ορεξη να κατσεις σε καρεκλα πας gaming στο κρεβατι, αν γουσταρεις κατι πιο HD το συνδεεις με μια οθωναρα και παει λεγοντας

http://www.onepiecegr.com/

5My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Παρ 23 Οκτ 2015, 12:40

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
εγώ πάλι έχω πάθει το ανάποδο.. Έχω συνηθίσει τους σταθερούς τόσο, που μου κακοφαίνεται το laptop..

είναι διαφορετικό να έχεις ένα αθόρυβο κουτί, οθονάρα, πληκτρολόγιο και ποντίκι που μπορείς να τα μετακινείς όπου θες πάνω στο τραπέζι... από το  να προσπαθείς να χωρέσεις τα δαχτυλά σου σε ένα laptop...

Θα "φτιάξω" ένα πολύ πιο οικονομικό pc με amd αυτή τη φορά..


Κουτί:
Be Quiet Silent Base 800 ~= 130Ε

Μητρική
MSI 970 Gaming    ~= 110Ε

CPU

AMD FX-6300      ~= 110E

CPU Cooler
Noctua NH-D15           ~= 95E

Κάρτα Γραφικών
Asus Radeon R7 370 4GB Strix ~=200Ε

PSU(τροφοδοτικό):
Corsair RM 650 80Plus Gold  ~=130Ε

RAM:

G.Skill Sniper 16GB (2x8GB) DDR3-1866MHz ~=100E

SSD:

Samsung EVO 850 120G  ~=75E

HDD
WD Green 1T ~= 60E

[b]Σύνολο : 1000Ε

6My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Παρ 23 Οκτ 2015, 14:06

Scarlet D.

Scarlet D.

 

RAM:
G.Skill Sniper 16GB (2x8GB) DDR3-1866MHz ~=100E

βασικα και με 8 GB παιζεις οτι παιχνιδι γουσταρεις, δεν χρειαζεσαι και 16


Κάρτα Γραφικών
Asus Radeon R7 370 4GB Strix ~=200Ε

ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η καρτα σου θα επρεπε να ειναι κι αυτη AMD (r7 κατα προτιμηση). Τωρα τελευταια οι amd βγαζουν ωραιες καρτες και θα συμβαδιζουν με τον πυρηνα σου που ειναι κι αυτος amd.

PSU(τροφοδοτικό):
Corsair RM 650 80Plus Gold ~=130Ε

εγω προσωπικα εχω το Bronze Series και μεχρι στιγμης δεν μου εχει δημιουργησει κανενα απολυτως προβλημα. Ειναι πολυ αθορυβο και προστατευει κι αυτο απο υπερτασεις και υποτασεις

http://www.onepiecegr.com/

7My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Παρ 23 Οκτ 2015, 15:24

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
Συμφωνώ για την κάρτα γραφικών..

Οι 8G Ram έχουν κάπου 50Ε, με τα διπλά παίρνεις 16. Το καλό με τις Ram είναι πως έχουν εγγύηση lifetime οπότε ποτέ δεν πάνε χαμένες... Παράδειγμα στο pc μου έχω βάλει 16 και μου μένει ΠΑΝΤΑ αχρησιμοποίητος χώρος, αλλά ΟΤΑΝ πάρω ένα άλλο pc, όποτε κι αν γίνει αυτό, απλώς θα μεταφέρω τα 8G εκεί χωρίς να αγοράσω κάτι καινούργιο..

Τροφοδοτικό ... εννοείται πως κάνεις τη δουλειά σου και με bronze και με silver, με το gold όμως κάνεις οικονομία και έχεις εγγυημένα καλή απόδοση στο pc. Υπάρχουν δύο απόψεις, η μία λέει πάρε κάτι "καλό" και όσο αντέξει και η άλλη λέει πάρε κάτι πολύ καλό για να αντέξει, είμαι υπέρ της δεύτερης και νομίζω τελικώς είναι πιο οικονομική επιλογή...

8My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Παρ 23 Οκτ 2015, 17:12

Scarlet D.

Scarlet D.

 

κοιτα, ουτε το gold ειναι σιγουρο οτι θα αντεξει. Στην ελλαδα βρησκομαστε, οι τιμες του ρευματος πανε απο 210V μεχρι 240V. Απο κει και περα το να αγορασεις μια πολυ ακριβη τροφοδοσια κανεις τζογο με τα λεφτα σου.Ενας φιλος μου ειχε αγορασει την platinum και μεσα σε μισο χρονο του χαλασε, βεβαια πηρε καινουργιο λογω εγγυησης αλλα οπως βλεπεις δεν ειναι να παιζεις με αυτα.

Τωρα για την ram εφοσον εχεις lifetime warranty, τοτε βεβαια συμφερει.Αν θες παντως να εξοικονομησης χρηματα μπορεις να παρεις φθηνοτερο κουτι

http://www.onepiecegr.com/

9My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Παρ 23 Οκτ 2015, 19:52

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
εννοείται!

μπορείς να κόψεις τουλάχιστον 50Ε από Ram, κουτί, κάρτα γραφικών και επίσης να αποφασίσεις να πάρεις μια ok ψήχτρα ή να μην βάλεις ssd ή hdd

κι αν βάλεις και ένα τροφοδοτικό με 70Ε περίπου έχεις ρίξει το κόστος κατά περίπου 300Ε!! Με 7-8 κατοστάρικα παίρνεις ένα πολύ αξιόπιστο σύστημα που θα σε βγάλει για 6-7χρόνια!! με μικρές προσθήκες ενδεχομένως...

10My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Σαβ 24 Οκτ 2015, 11:19

Scarlet D.

Scarlet D.

 

οχι οχι εγω σου λεω να αφαιρεσεις κοστοι στο κουτι που δεν θα σου επιρεασει την αποδοση, ειναι σιγουρος τροπος για οικονομια, Εγω εχω ας πουμε με 50 ευρο ενα κουτι το οποιο εχει πολυ καλη ψυξη και ανεμιστηρακια και βεβαια πολυ καλη εμφανιση

http://www.onepiecegr.com/

11My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Δευ 26 Οκτ 2015, 20:18

The Red-Haired

The Red-Haired

 

~~Yonko~~
~~Yonko~~
είχα ακριβώς την ίδια άποψη με εσένα λίγο πριν αγοράσω το pc μου -πριν 2 χρόνια-. Έψαχνα cases με τιμή κάτω των 50Ε, αλλά επειδή ήμουν τυχερός σε κάποιες προσφορές (είχα διαλέξει κάποια κομμάτια και μπήκαν στα crazy sundays !!! + 1-2 μικρότερες προσφορές από άλλα καταστήματα) μου "περίσεψαν" κάποια χρήματα.

Αποφάσισα να τα επενδύσω σε ένα κουτί με το σκεπτικό πως δε θα αγοράσω ποτε άλλο... πήρα το fractal design R4, είμαι τρομερά ευχαριστημένος και δεν κλαίω σε καμία περίπτωση τα 115 που έδωσα τότε...

δεν είμαι κάγκουρας, το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα.. απλά βλέπω το κουτί ως επένδυση + δε θα ήθελα να έχω ένα 'super' hardware μέσα σε μια πλαστικούρα που σε 2 χρόνια αρχίζουν και σπάνε κομματάκια και γεμίζει σκόνι πάνω στον μήνα...

12My Dream PC/Laptop  Empty Απ: My Dream PC/Laptop Τρι 29 Νοε 2016, 22:06

the d

the d

 

μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο σατθερο η και λαπτοππ ακομα στα 400 ευρω να λανεο τα βασικα αλλα να παιζει και κανενα γκειμ οπως ντοτα πχ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Chapter 834: "My Dream"

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης