Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!!

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 17]

26ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:25

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
Εχεις μπερδευτεί μου φαίνεται.
Απο πότε η Πάμελα είναι κάτι που δεν αισθάνομαι;

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

27ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:27

didimakia

didimakia

 

Elidor ειπαμε να κρατησουμε το θεμα σε σοβαρα επιπεδα.
Κοψτε αυτην την μαλακια.
Ολοι καταλαβαμε τι προσπαθεις να πεις.

28ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:28

Elidor

Elidor

 

Avarga
didimakia έγραψε:Elidor ειπαμε να κρατησουμε το θεμα σε σοβαρα επιπεδα.
Κοψτε αυτην την μαλακια.
Ολοι καταλαβαμε τι προσπαθεις να πεις.

Γιατι λες μαλακια ενα πραγμα που πιστευω? Δεν μπορεις να προσβαλεις ετσι την θρησκεια μου... Εγω δεν ειπα μαλακια τον Χριστιανισμο...

29ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:30

maggie

maggie

 

^Σταυρο την Κυριακη εχει πρωινο ξυπνημα, θα παμε εκκλησια μαζι με την μαμα whistle

30ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:31

Elidor

Elidor

 

Avarga
maggie έγραψε:^Σταυρο την Κυριακη εχει πρωινο ξυπνημα, θα παμε εκκλησια μαζι με την μαμα whistle

Θα παρω και εσενα μαζι καλη μου που ξερω ποσο σου αρεσει εκει whistle

31ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:32

maggie

maggie

 

Elidor έγραψε:
maggie έγραψε:^Σταυρο την Κυριακη εχει πρωινο ξυπνημα, θα παμε εκκλησια μαζι με την μαμα whistle

Θα παρω και εσενα μαζι καλη μου που ξερω ποσο σου αρεσει εκει whistle
^ετσι μπραβο, θα κανεις την μαμα πολυ χαρουμενη whistle



Έχει επεξεργασθεί από τον/την maggie στις Τετ 26 Ιαν 2011, 22:33, 1 φορά

32ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:32

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
Χαχα Μπράβο maggie που τον βάζεις στον ίσιο δρόμο :xD:
Ε Σταύρο,το γύρισαμε πολύ επιθετικά και δεν ήθελα με κανέναν τρόπο να σε προσβάλλω.Απλά υπερασπίζομαι αυτά που πιστεύω.Μην νομίζεις οτι εγώ έχω όλες τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.Ξέρω πλεον οτι δεν προχωράει καθόλου αυτή η συζήτηση,αφού ούτε εσυ με πείθεις σε αυτά που λες ούτε εγώ εσένα.Λοιπόν φίλοι όπως πρίν;

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

33ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:34

Elidor

Elidor

 

Avarga
Δεν το περνω επιθετικα εγω.... Αλλωστε η θρησκεια οπως και η πιστη ηταν παντα ενα θεμα που μου εφτιαχνε την διαθεση γιατι εσπαγα πλακα... Δεν χαλαστηκα καθολου... Φιλοι.

34ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:36

Shadow Ace

Shadow Ace

 

Imba Troll.
Jim McDuck έγραψε:Οι διαστάσεις σύμφωνα με τα Μαθηματικά είναι τουλάχιστον 15.Και εμείς αισθανανόμστε τις 4...

Aυτο ειναι τοσο λαθος που με κανει να θελω να κλαψω μεχρι να πεθανω.

Α και οπως ειπε ενας μεγαλος βιολογος....

Τhere is probably no God...so don't bother thinking about it ^^

απλα respect στο παραδειγμα του Elidor

35ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:39

Crowdon

Crowdon

 

Βάσει όλων αυτών που διάβασα απλά θέλω να παραθέσω μερικές ερωτήσεις..

Γιατί ο Θεος έφτιαξε τον άνθρωπο?
Μοναξιές?Ο Θεός?Το υπέρτατο ον ένιωσε μοναξιές?χμμμ..
Και άντε οτι το δεχόμαστε αυτό..
Ο Θεός..που τα ξέρει όλα..γιατί αποφάσισε να διδάξει έτσι τον λόγο του στον κόσμο και μάλιστα απέτυχε να τον διδάξει σε όλους?
Χύθηκε τόσο αίμα στο όνομα του θεού.
Γιατί δεν το έκανε έτσι ώστε όλοι να μπορούμε να τον γνωρίσουμε και να διαβεβαιωθούμε οτι υπάρχει και οτι μας περιμένει μετά τον θάνατο?
Γιατί περίμενε 4,5 δισεκατομύρια χρόνια αφού έφτιαξε τη Γη για να εμφανιστεί στον άνθρωπο?
Τι έκανε τα υπόλοιπα 15,5 δισεκατομμύρια χρόνια πριν φτιάξει τη Γη?
Γιατί δε μας είπε οτι υπάρχουν και άλλοι πλανήτες στο σύμπαν που κατοικούνται απο ζωή?
Γιατί κάνει ανούσια θαύματα του τύπου εικόνες που δακρύζουν και άγιοι που μένουν λείψανα και δεν κάνει κάποιο θαύμα για το γεγονός οτι πεθαίνουν 30.000 παιδιά καθημερινά?
Γιατί είναι αλληγορικός και όχι σταράτος?Έχει κάτι να κρύψει?
Γιατί δεν φρόντησε να υπάρχουν απαντήσεις για αυτές και τις άπειρες ερωτήσεις που δημιουργούντε απο τους παραλογισμούς και την αλληγορία του?
Πως περιμένει ο κόσμος να πιστέψει σε αυτόν?
Γιατί νώθω οτι απο τη μία μου λέει "Πίστευε και μη, ερεύνα" δηλαδή είτε πιστεύεις είτε όχι πρέπει να ψάχνεσαι, και απο την άλλη όσο ψάχνομαι και όσο μπαίνω στον κόσμο της επιστήμης βλέπω οτι ο Θεός και η θρησκείες είναι δημιουργήματα της ανθρώπινης φαντασίας?

Συγγνώμη που γίνομαι πεζός..αλλά είναι ο μόνος τρόπος που μπορώ να εξηγήσω για πιο λόγο μου είναι αδιανόητο να πιστέψω τυφλά σε κάτι που μπάζει απο παντού..




36ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:41

being of darkness

being of darkness

 

Impel Down
Impel Down
Shadow Ace έγραψε:
Jim McDuck έγραψε:Οι διαστάσεις σύμφωνα με τα Μαθηματικά είναι τουλάχιστον 15.Και εμείς αισθανανόμστε τις 4...

Aυτο ειναι τοσο λαθος που με κανει να θελω να κλαψω μεχρι να πεθανω.
εσυ με τις γνωσεις που εχεις μπορεις να μας πεις οτι ειναι μονο 4 οι διαστασεις ? γιατι οι μαθηματικοι υποτιθεται οτι λενε σωστα πραγματα και οτι ξερουν περισσοτερα και τα εχουν αποδειξει με μαθηματικα κλπ εγω αυτο οτι υπαρχουν περισσοτερες διαστασεις το εχω ακουσει τουλαχιστον απο 2 καθηγητες μαθηματικοφυσικους

37ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:41

HawkEyes Juracule

HawkEyes Juracule

 

Crow +over 9000

38ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:43

Elidor

Elidor

 

Avarga
Λοιπον, το τοπικ ειναι ομως περι θρησκειων κτλπ... Δεν εχει σαν θεμα μονο την υπαρξη Θεου αλλα και της θρησκειας... Ας πουμε πως ο Θεος υπαρχει η δεν υπαρχει.. στα @@ μας κιολας αυτη την στιγμη... Η θρησκεια ομως αυτη την στιγμη υπαρχει και εχει αμμεση επιρροη σε πολλα πραγματα... ποια η γνωμη σας?

39ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:49

being of darkness

being of darkness

 

Impel Down
Impel Down
η μεγαλυτερη αρνητικη επιρροη της θρησκειας ηταν κα ειναι στην επιστημη κυριως, τον μεσαιωνα ποσα βιβλια με γνωσεις καηκαν, ποσοι επιστημονες σκοτωθηκαν, μειναμε ποσα χρονια πισω εξαιτιας της εκκλησιας, οπως και στο βυζαντιο πχ πολλα αρχαια εργα καταστραφηκαν απο φανατισμενους χριστιανους λες και ηταν του διαβολου...δυστυχως η αμαθεια και ο φανατισμος ειναι το χειροτερο πραγμα

40ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:54

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
@being Εκεί δεν ήταν λάθος της θρησκείας αλλά της εκκλησίας.Στο οτι ήταν λάθος συμφωνώ over9000 % μαζί σου
@Crowdon
Κοιτα φίλε,πολύ λογικές οι ερωτήσεις σου και σε κάποιες απο αυτές η απάντηση είναι απλή:
Αν έστω ερχόμουν εγώ και έκανα μια κίνηση και έβγαινε ένα τεραααστιο δέντρο και απο αυτό κάτι φρούτα που αρκουν για να ταϊσουν όλο τον κόσμο.Εσύ θα πίστευες σίγουρα σε εμένα αφού είμαι ακριβώς μπροστά σου και σου δίνω τροφή.Δεν θα φοβόσουν όμως να μην σταματήσω να σου δίνω τροφή και πεθάνεις.Θα με αγαπούσες ή θα με φοβόσουν;
Επείδή ο Θεός δεν θέλει να καταπιέσει το εγώ σου σου δίνει τον χώρο να τον αμφισβητήσεις,να μην τον πιστέψεις ή να τον δεχτείς εσύ,χωρίς να είναι απο πάνω σου με ένα ρόπαλο και να σε αναγκάζει, και να τον πιστέψεις.Αυτή είναι η βάση της σκέψης του Χριστιανισμού.
Επίσης λόγω αυτού δεν θέλει να επηρεάσει τις επιλογές σου.Το "κακό" το δημιουργούμε εμείς στον κόσμο,με τις επιλογές μας,λόγω της ελευθερίας μας κάνουμε ό'τι θέλουμε.

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

41ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:56

being of darkness

being of darkness

 

Impel Down
Impel Down
Jim McDuck έγραψε:@being Εκεί δεν ήταν λάθος της θρησκείας αλλά της εκκλησίας.Στο οτι ήταν λάθος συμφωνώ over9000 % μαζί σου
βασικα ναι...το πα λαθος, η εκκλησια χρησιμοποιησε τη θρησκεια οπως ηθελε και εκανε οτι ηθελε...

42ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 22:58

Elidor

Elidor

 

Avarga
H Θρησκεια δεν ειναι επιστημη και δεν μας βοηθαει να κατανοησουμε τον κοσμο γυρο μας αρα ειναι αχρηστη, η θρησκεια δεν μας υπαγορευει το τι να κανουμε εχουμε νομους για αυτο, η θρησκεια δεν μας διδασκει την αγαπη ειναι ανθρωπινο συναισθημα που ολοι εχουμε και η θρησκεια δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα παραμυθι του ανθρωπου...

43ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Τετ 26 Ιαν 2011, 23:00

Dr. Jimalicious

Dr. Jimalicious

 

Vet-eran
Vet-eran
Ένα θα πώ:
Σπόιλερ:

https://jimaliciouswrites.blogspot.com

44ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 27 Ιαν 2011, 01:10

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
Πείτε μου πρώτα τι ακριβώς εννοείτε με τη λέξη Θεός και θα σας πω αν πιστεύω.

Σπόιλερ:

εν συνεχεία,ο φόβος του ανθρώπου για την φύση του δημιούργησε τον Θεό.

κάντε και αυτό το τεστ φορ φαν
http://quizfarm.com/quizzes/Religion/Connacht/which-is-the-right-religion-for-you-new-version/

Σπόιλερ:



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Johnyman στις Πεμ 27 Ιαν 2011, 09:30, 1 φορά

45ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 27 Ιαν 2011, 04:54

Crowdon

Crowdon

 

Jim McDuck έγραψε:@Crowdon
Κοιτα φίλε,πολύ λογικές οι ερωτήσεις σου και σε κάποιες απο αυτές η απάντηση είναι απλή:
Αν έστω ερχόμουν εγώ και έκανα μια κίνηση και έβγαινε ένα τεραααστιο δέντρο και απο αυτό κάτι φρούτα που αρκουν για να ταϊσουν όλο τον κόσμο.Εσύ θα πίστευες σίγουρα σε εμένα αφού είμαι ακριβώς μπροστά σου και σου δίνω τροφή.Δεν θα φοβόσουν όμως να μην σταματήσω να σου δίνω τροφή και πεθάνεις.Θα με αγαπούσες ή θα με φοβόσουν;
Επείδή ο Θεός δεν θέλει να καταπιέσει το εγώ σου σου δίνει τον χώρο να τον αμφισβητήσεις,να μην τον πιστέψεις ή να τον δεχτείς εσύ,χωρίς να είναι απο πάνω σου με ένα ρόπαλο και να σε αναγκάζει, και να τον πιστέψεις.Αυτή είναι η βάση της σκέψης του Χριστιανισμού.
Επίσης λόγω αυτού δεν θέλει να επηρεάσει τις επιλογές σου.Το "κακό" το δημιουργούμε εμείς στον κόσμο,με τις επιλογές μας,λόγω της ελευθερίας μας κάνουμε ό'τι θέλουμε.

Ο Θεός δηλαδή δεν εμφανίζεται επειδή πιστεύει οτι θα τον φοβηθούμε και επειδή θέλει να έχουμε ελευθερία επιλογής για το αν θα πιστέψουμε σε αυτόν?
Μιλάμε για τον Θεό του Χριστιανισμού..τον λεγόμενο Θεό της "Αγάπης".Πως γίνεται κάποιος που αγαπάει άνευ όρων να προκαλεί φόβο?
Αν μου εμφανιζόταν κάποιος θεός και μου έλεγε οτι με αγαπάει πραγματικά και οτι θέλει το καλό μου δεν θα είχα λόγο να τον φοβηθώ.
Εκτός αυτού όσον αφορά τα περι ελευθερίας..ο Θεός πρέπει κάποια στιγμή να μάθει τι ακριβώς σημαίνει ελευθερία και ότι κάποιος που δεν έχει μόρφωση άρα ούτε και κατασταλαγμένη κρίση δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σωστά την ελευθερία του και συνεπώς θα οδηγηθεί σε λάθη..και αυτό είναι επιστημονικά και ιστορικά αποδεδειγμένο.
Άρα έπρεπε πρώτα μέσω κάποιου θείου μυστηρίου να μορφώσει όλους τους ανθρώπους του κόσμου συγχρόνως, και μετά, να τους δώσει την ελευθερία της επιλογής.
Αντιθέτως όμως μας άφησε αμόρφωτους και τώρα τρωγόμαστε σαν τα σκυλιά μέχρι να μη μείνει κανένας μας..και σαν να μην έφτανε αυτό στο τέλος όσοι ήταν αμαρτωλοί και βγήκαν απο τον δρόμο του λόγω της ελλιπούς και φτωχής κρίσης τους(για την οποία ευθύνεται αυτός και μόνο αυτός) θα τους στείλει στο διάολο ώστε να βράζουν στα καζάνια της κολάσεως εις τους αιώνες των αιώνων..αμήν.
Φταίω εγώ που αντί για Θεός της "Αγάπης" μου μοιάζει περισσότερο για Θεός του "Σαδισμού"..?

υγ.Ελπίζω να μη παρεξηγείς το ύφος μου.Λυπάμαι αν ακούγομαι λιγάκι καυστικός..αλλά έτσι είμαι. xD
Δεν έχω κάτι μαζί σου ελπίζω να το καταλαβαίνεις.. ίσα ίσα που απο τον τρόπο που απαντάς μου φαίνεσαι εύστροφο παιδί.

46ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 27 Ιαν 2011, 15:29

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
παιδεια περα απο ολα αυτα αμα υπαρχει ή δν υπαρχει θεος ή οτι μερικοι ανθρωποι χρησιμοποιουν το συστημα της θρησκειας για να εχουν καποια δυναμη απεναντοι σε καποιους που πιστευουν,μην ψεχναμε οτι η θρησκεια εχει κανει πολλα θετικα για τν ανθρωποτητα(εχει κανει κακα) αλλα εχει κανει και καλα,ενας απο τους λογους που καποιος λεει π.χ εγω ειμαι Ελληνας το αποδεικνύει λεγοντας οτι ειναι ελληνας επειδη μιλαει ελληνικα επειδη πιστευει στην ορθοδοξη εκκλησια κλπ αυτο που θελω να πω ειναι οτι η θρησκεια ειναι ενας απο τους παραγοντες που εχουν ενωθεί οι ανθρωποι μεταξυ τους.Τελος η θρησκεια ειναι παντα εκει οταν ενας ανθρωπος νιωθει αδυναμος και θελει να πιστεψει οτι κατι μπορει να τν βοηθησει και εξαιτιας αυτης της πιστης του μπορει να συνεχισει τη ζωη του...δλδ μην βλεπεται τη θρησκεια σαν κατι αρνητικο απλα δειτε σαν κατι αρνητικο αυτους που τη χρησιμοποιουν για εγωιστικους λογους...ΑΑ ενα παραδειγμα γι αυτο που ειπα πριν οτι η θρησκεια ενωνει τους ανθρωπους ειναι οι αραβες και ο μουλσουμανισμος ο μωαμεθ πηρε 2 θρησκειες τις ενωσε και εφτιαξε μια νεα θρησκεια και εκανα με μια απλη θρησκεια ενα λαο ο οποιος μεχρι τοτε απλα υπηρχε και οι αραβες εβρησκαν να φανε απο ληστειες και αλλα τετοια μεσα σε λιγα χρονια να καταφερουν να φτασουν μεχρι τη ισπανια και να σταματηθουν τελικα στο πουατιε 732 καπου εκει νομιζω θα το googlaro και θα κανω μετα εντιτ να βαλω ακριβη ημερομηνια

47ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 27 Ιαν 2011, 16:39

didimakia

didimakia

 

Δεν διαφωνω οτι εχει ενωσει αλλα η θρησκεια εχει χωρισει και ανθρωπους.
Επισης θα συμφωνησω με τον reborn στ οκομματι
η θρησκεια ειναι παντα εκει οταν ενας ανθρωπος νιωθει αδυναμος και θελει να πιστεψει οτι κατι μπορει να τν βοηθησει και εξαιτιας αυτης της πιστης του μπορει να συνεχισει τη ζωη του...

αν και καλυτερα θα ηταν να πιστεψει στον εαυτο του, αλλα οκ του δινει μια ελπιδα (εστω και κατα την γνωμη μου ψευδης)

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι τα τελευταια χρονια, που η νεολαια εχει εξοικοιωθει με τους υπολογιστες και το internet, η πλειοψηφεια δεν πιστευει πλεον στην θρησκεια. Μαλλον φταιει το γεγονος οτι μπορουν να μαθουν πληροφοριες και γενικα να ''ψαχτουν'' πολυ περισσοτερο.

48ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 27 Ιαν 2011, 17:00

Elidor

Elidor

 

Avarga
Ρεβορν το ειπες ακριβως.... Οι Αραβες φτασαν μεχρι την Ισπανια... Αυτο ειναι το "σκοτεινο" κομματι της θρησκειας.... Που ειναι το καλο σε αυτο? Για αυτους το καλο ειναι οτι καναν κατακτησεις αλλα σκεψου και τους αλλους λαους που σφαγιαστηκαν..... Εχεις διαφορα απο τις σταυροφοριες που κραζουνε οι παντες? Καμια διαφορα δεν εχεις.... Εκαναν κατακτησεις χρησιμοποιοντας μια θρησκεια...

Και οσο για το οτι οι Ελληνες ειναι Ελληνες επειδη μιλανε Ελληνικα και ειναι ορθοδοξοι ειναι χαζομαρες.... Η ταυτοτητα καποιου δεν καθοριζεται απο την θρησκεια του....

49ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 27 Ιαν 2011, 19:51

????????

Anonymous

 

Επισκέπτης
Elidor έγραψε:Ρεβορν το ειπες ακριβως.... Οι Αραβες φτασαν μεχρι την Ισπανια... Αυτο ειναι το "σκοτεινο" κομματι της θρησκειας.... Που ειναι το καλο σε αυτο? Για αυτους το καλο ειναι οτι καναν κατακτησεις αλλα σκεψου και τους αλλους λαους που σφαγιαστηκαν..... Εχεις διαφορα απο τις σταυροφοριες που κραζουνε οι παντες? Καμια διαφορα δεν εχεις.... Εκαναν κατακτησεις χρησιμοποιοντας μια θρησκεια...

Και οσο για το οτι οι Ελληνες ειναι Ελληνες επειδη μιλανε Ελληνικα και ειναι ορθοδοξοι ειναι χαζομαρες.... Η ταυτοτητα καποιου δεν καθοριζεται απο την θρησκεια του....
με τους αραβες εννουσα οτι ενας λαος που μεχρι τοτε ηταν ενα σκορποχωρι ενωθηκε και καταφερε τοσα πολλα δν αναφερθηκα αμα αυτο ηταν καλο ή κακο απλα αναφερα το γεγονος και αμα οι αραβες τοτε στο πουατιε ειχαν νικησει δν θα θεωρουσες αυτο το γεγονος σκοτεινο κομματι της ιστοριας αλλα λογικα θα ηταν μια μερα γιορτης και ολοι εμεις θα ειμασταν μουσουλμανοι επειδη κανενας αλλος δν θα μπορουσε υποθετικα παντα να τους σταματησει μετα και θα κατακτουσαν ολοι την ευρωπη...φυσικα και δν ειπα οτι οι σταυροφοριες ηταν καλυτερες αλλα και στις 2 περιπτωσεις εκτος απο τους θρησκευτικους και πολιτικους ηγετες ολοι οι υπολοιποι πολεμουσαν για να βρουν ενα καλυτερο μελλον δλδ δν μπορεις να κατηγορησεις ολους αυτους γτ κατα τον ιδιο τροπο εγιναν ολοι οι πολεμοι και ετσι παντα ενεργει ο ανθρωπος...ενα συγχρονο παραδειγμα η αμερικη η οποια αποβλακωνει τα παιδια της με τα ηλεκτρονικα παιχνιδια τις τηλεορασης κλπ για να μπορει να τα χρησιμοποιησει αλλα δν μπορεις να κατηγορησεις τα παιδια αυτα κανουν οτι τους λενε οτι ειν καλο ειν ανοητα οχι κακα...παντα ο ανθρωπος θα επηρεαζεται απο αυτους που βλεπουν λιγο πιο μπροστα....

οσο για αυτο με τους ελληνες πιστευω οτι εχεις αδικο διοτι η ιστορια ειναι γεματη με συμμαχιες εξαιτιας της θρησκειας και αναλογα της θρησκειας σου καποιοι θα σε βοηθησουν και καποιοι δν θα σε βοηθησουν απλο παραδειγμα οι εβραιοι,οι οποιοι σφαγιαστηκαν απο τον αδολφο χιτλερ με αφορμη τη θρησκεια τους και τις βλακειες περι αρειας φυλης...το τι γλωσσα μιλας και το θρησκευμα σ σε επηρεαζει ειτε εμμεσα ειτε αμεσα

Επισης συμφωνω με το διδι οτι τα σημερινα παιδια ειν πιο ψαγμενα εξαιτιας των υπολογιστων αλλα ειν και ο χριστιανισμος μια θρησκεια η οποια δν σε επιβαρυνει σε αφηνει ελευθερο να πιστευεις ειτε οχι και αμα αργοτερα θελησεις να πιστεψεις σε δεχεται αντιθετα με αλλες θρησκειες που ειν πλ αυστηρες,ειδικα για τις γυναικες

50ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!!!! Πεμ 27 Ιαν 2011, 20:13

Guest

Anonymous

 

Επισκέπτης
αυτό είναι το θέμα.Υπάρχουν τόσοι πολλοί ίσοι άνθρωποι που ανάλογα με την θρησκεία που ακολουθούν(επειδή η παράδοση λέει πως πρέπει να την ακολουθούν) διαταράσουν αυτήν την ισότητα..πως σκατά γίνεται οι γυναίκες μουσουλμάνες να εκφράζονται μέσω της θρησκείας τους?

επειδή γι' αυτόν τον λόγο υποτίθεται πως ακολουθείς μια θρησκεία..επειδή σε εκφράζουν τα πιστεύω της

ακόμα,πως γίνεται τα 6-7 δις άνθρωποι να εκφράζονται από 5-6 μεγάλες θρησκείες? απλώς δεν γίνεται.
και αν πας να κάνει κάτι δικό σου και να το ακολουθήσεις,σε θεωρούν αιρετικό.

και κάτι που δεν μπορώ να χωνέψω..πως γίνεται να υπάρχει ταυτόχρονα ο Βούδας,ο Θεός,ο Αλλάχ κτλ και ο κάθε άνθρωπος μετά τον θάνατό του να πάει αλλού ανάλογα με το ποιά θρησκεία ακολούθησε.και τους άθεους ποιός θεός απ' όλους θα τους κρίνει?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης