Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Battle No15

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Battle No15 Empty Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 10:46

Tcixlas

Tcixlas

 

πάμε στο 15 και αυτή τη φορά περιμένω πανικό απο όλους, έχετε μπει στο νόημα, δε θέλω να δω κανέναν να απαντάει με μια πρόταση και ΄μόνο... για παμε



Ios

Battle No15 IOS



vs




Android

Battle No15 ANDROID

σύγκριση λογισμικών για τα κινητά, αλλά όχι μόνο σε επίπεδο λογισμικού αλλά και σε αποτέλεσμα ποιότητας τηλεφώνων αντίστοιχα

2Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 13:06

Pagliacci

Pagliacci

 

έχω android αισθητικά προτιμώ ios δε ξέρω και πολλά

ios

https://onepiecegr.forumgreek.com/

3Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 13:16

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Oταν εννοεις ποιοτητα συσκευων; Εννοεις σαν κατασκευη;

4Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 13:29

Tcixlas

Tcixlas

 

ναι σαν κατασκευή, εννοώ σε απόδοση συσκευής βάση λογισμικού ρε... :p

μάνο εξήγησε μου λίγο γιατί αισθητικά προτιμάς το ios γενικά οι χρήστες ios το προτιμούν αλλά εγώ δε μπορώ να το συνηθίσω το γαμημένο, και θέλω να καταλάβω τι βρίσκουν οι άλλοι... εγώ θα συγκρίνω μετά συνολικά

5Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 13:36

Pagliacci

Pagliacci

 

Αισθητικά εννοώ ως εικόνα. Μου φαίνεται πιο όμορφο, αυτό τίποτα παραπάνω. Είμαι αρκετά σίγουρος πως δεν αξίζει το "τσίμπημα" στην τιμή του μόνο για αυτό αλλά μαρέσει :P

https://onepiecegr.forumgreek.com/

6Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 14:38

Tcixlas

Tcixlas

 

πάμε λοιπόν ήρθε η ώρα να κάνω την ανάλυση μου!!! συγκρίνοντας τα λογισμικά το ios είναι σαφώς καλύτερο, μιας και λόγω της ιδιότητας του, που είναι κλειστό λογισμικό, το βοηθάει στο να είναι πιο στιβαρό, πιο ασφαλές, αλλά το καλύτερο απο όλα ταχύτερο.... λόγω της μορφής του λογισμικού οι απαιτήσεις σε μνήμη ραμ είναι ελάχιστες, με αποτέλεσμα κινητά χαμηλότερα επεξεργαστικά και σε ραμ όπως τα αιφον, να πατάνε σχεδόν όλα τα android εύκολα... οι αναβαθμίσεις λογισμικού βελτιώνουν όλα τα μοντέλα, σε αντίθεση με τα λογισμικά του android που κάθε καινούριο βελτιώνει τις ναυαρχίδες του τελευταίου έτους, και όλα τα προηγούμενα τα ρίχνει στα τάρταρα για να αγοράζονται τα καινούρια... αποτέλεσμα? η μεταπωλητική αξία των αιφον παραμένει πολυ΄ψηλά για καιρό σε αντίθεση με τα υπόλοιπα σμαρτφον.... δεν είχα ποτέ αιφον, γιατί όποτε έπαιρνα στα χέρια μου δυσκολευόμουν απο το λογισμικό του γιατί για μένα προσωπικά δε βολεύει, και αυτό είναι ένα αρνητικό, έχω μάθει στα αντροιντ να τα κάνω όπως θέλω και αν είναι όπως με βολεύουν, και στα αιφον αυτό το σταθερό με χαλάει... ναι ξερω τζειλμπρεικ κλπ αλλά αν είναι έτσι ρουτάρω και το αντροιντ και πετάει γ*** το φελέκι μου.... το θέμα είναι ότι σε άποψη λογισμικού το ios είναι καλύτερο... σε απόδοση τηλεφώνουν λειτουργικα τα άιφον δεν πιάνονται λόγωπ ολύ υψηλών ταχυτήτων, αν και οφείλω να αναγνωρίσω τις προσπάθειες γνωστών εταιριών στυλ samsun lg και κανα 2 κινέζικων που κοντράρουν άσχημα απο πέρυσι και μετά... ελπίζω αυτό να βοηθήσει στο να δούμε ακόμα καλύτερα τηλέφωνα...
οσον αφορά τις τιμολογιακές πολιτικές των εταιριών είμαι κάθετος, αλλά αυτό δεν είναι για εδώ... θα παραθέσω απλά ότι το λογισμικό που προσδίδει η apple μαζί με το κινητό δεν αξίζουν τέτοια υπερτιμολόγηση σίγουρα κι αυτό είναι άλλο ένα αρνητικό... συνολικά θεωρώ ότι το ios νικάει αν και θα το σκεφτώ λίγο ακόμα

7Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 16:07

Aldark

Aldark

 

Κατασκευαστικά κι αυτά δεν τα ξέρω , οπότε δεν μπορώ να μιλήσω γι'αυτά. Σίγουρα έχει ένα πιο όμορφο design και πιθανά να ζει (οφέλιμα) περισσότερο ως συσκευή το iphone. Ας μην ξεχνάμε όμως και το πρόβλημα με την μπαταρία...
Ένα θετικό του Ios σε σχέση με το Android , είναι ότι κάνει απντέητ πάντα...Τα android (ίσως άλλαξε αυτό πρόσφατα μου πανε) έμεναν για πάντα εκεί που ήταν.
Όμως εγώ , θαρρώ ότι η Apple και κατ'επέκτασην τα iOs το παίζει πολύ ιστορία κι έτσι , οπότε παραμένω android , που έτσι κι αλλιώς δεν είναι μόνο μια κατασκευαστική που τα χρησιμοποιεί και δε θέλει να βάλεις υποθήκη το σπίτι σου για να πάρεις , έχει σε κάθε τιμή κ.ο.κ.

8Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 16:16

Tcixlas

Tcixlas

 

λίγο εκτός άποψη αλλά δεκτή πάντα... δεν ισχύει τοσο αυτό που λες και τα αντροιντ άλλαζαν πάντα, απλά κάποιες εκδόσεις λόγω του είδους του λογισμικού δε μπορούσαν να τις πάρουν, άσε που έκανε παπατζες και η εκάστοτε εταιρία για να πουλάει νέες συσκευές

9Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 16:19

Aldark

Aldark

 

τι να σου πω μαν , 2 κινητά που είχα απντέητ πάνω απ΄το 3.κάτι αντίστοιχα και το 4.κάτι αντίστοιχα δεν κάνανε
συν ότι σάπιζαν μετά από ένα σημείο
καλά το ένα ήταν σάπιο από μόνο του
το άλλο το χα σπάσει

10Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 16:23

Tcixlas

Tcixlas

 

σε αυτό φταις εσύ που δεν ξέρεις πως να χειριστείς μια συσκευή :p πως να τη διατηρήσεις.... όπως τους φέρεσαι θα σου φερθούν να ξέρεις συν ότι απλά δεν ήξερες πως να πας παρακάτω :p γνώσεις θέλει



nice av & sig

11Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 16:27

Pagliacci

Pagliacci

 

Συνεχίζω να μην έχω ιδέα αλλά και το κατά πόσο χρηστικό είναι κάποιο σε κάποιον που δεν έχει γνώσεις είναι και αυτό θετικό κριτήριο κατ εμέ

https://onepiecegr.forumgreek.com/

12Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Σαβ 07 Μάης 2016, 16:30

Tcixlas

Tcixlas

 

συμφωνώ και το αντρόιντ είναι πιο εύκολο για κάποιον χωρίς γνώσεις, αλλά για κάποιον που έχει γνώσεις μπορεί να γίνει το απόλυτο εργαλείο, αυτό είναι το θετικό του αυτό είναι το μό που προσφέρει σαν θετικό σε σχέση με το ios

13Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 01:38

Patty D.Luffy

Patty D.Luffy

 

Yaoi Doctor
Yaoi Doctor
android
Σιχαίνομαι την apple.

14Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 13:05

Scarlet D.

Scarlet D.

 

το κακό με τα ios είναι οτι είναι πανάκριβα τα μηχανήματα που το περιέχουν (iphone). Αν και σαν λογισμικο είναι εξαίσιο ειναι πανακριβο

απο την αλλή το android ειναι λογισμικό το ίδιο εύχριστο με το ios, αλλα πολυ πιο οικονομικό και με πολυ πιο ελευθερο κωδηκα (όταν το κανεις root) το μόνο του κακό ειναι οτι σε αντίθεση με το Ios μπορει να κολλήσει ιούς (σπανια αλλα μπορεί).

τελικη μου αποφαση είναι το Android

http://www.onepiecegr.com/

15Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 13:13

Tcixlas

Tcixlas

 

πάττυ πες κάτι παραπάνω :p συγκρινουμε λογισμικά βρε όχι εταιρείες :p



επίσης δήμο ναι είναι ακριβό και λόγω λογισμικού γιατί πουλάει ότι είναι αδιαπέραστο, δεν έχει σπάσει ποτέ και δεν ξέρω αν θα σπάσει...

16Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 13:46

Scarlet D.

Scarlet D.

 

Tcixlas έγραψε:πάττυ πες κάτι παραπάνω :p συγκρινουμε λογισμικά βρε όχι εταιρείες :p



επίσης δήμο ναι είναι ακριβό και λόγω λογισμικού γιατί πουλάει ότι είναι αδιαπέραστο, δεν έχει σπάσει ποτέ και δεν ξέρω αν θα σπάσει...
μα ναι οντως ειναι αδιαπέραστο αλλά ακριβώς για να παραμείνει αδιαπέραστο έχουν περιορίσει τις δυνατότητες πάρα πολύ. Γι αυτό όταν κάνεις το Iphone Jailbreak χάνεται αυτοματος το warranty. Απο την στιγμή που κάνεις jailbreak σημαίνει οτι δεν θα κατεβάζεις μονο απο το Appstore τα apps αλλα θα κατεβάζεις κι απο το internet σκέτα. Που εκεί έχει μεγάλη πιθανότητα να έχει ιούς. Χωρις jailbreak δεν σε αφήνει να κατεβάσεις απο αλλού εκτος απο app store και στο appstore ελεγχουν και την παραμικρη λεπτομερεια οσον αφορα τους ιους. Είναι ακριβώς σαν να μην αφήνεις ενα παιδί να βγει απο το σπίτι επειδή έξω υπάρχουν ιώσεις και μικροοργανισμοι που μπορει να σου πειράξουν την υγεια

http://www.onepiecegr.com/

17Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 13:55

Tcixlas

Tcixlas

 

εγω τα γνωρίζω αυτά και συμφωνώ γι αυτό και δεν παίρνω αιφον γιατί αν πάρω θα πρέπει αναγκαστικά να σπάσω την εγγύηση, αλλά και τα αντροιντ πλεον δε θέλω να τα ρουτάρω μπας και κρατήσω εγγύηση για μεταπώληση όταν θα θέλω να αλλάξω, αλλά όσο υπάρχουν τα σάπια widget των εταιρειών που σε εμποδίζουν να τα πειράξεις κιόλας, εκνευρίζεσαι... γενικά θέλω να βγει ένα one plus 3 να είναι αντίστοιχο του πρώτου σε εντυπώσεις και θόρυβο, να ρίξει όλες τις άλλες μάρκες κλπ στον καναβάτσο και να είναι και σε ανάλογη τιμή της ανακοίνωσης του πρώτου, αλλά απο τη στιγμή που το λογισμικό τους πάει.... άστα :p

18Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 15:31

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Λοιπον ηρθα η σειρα μου να επιλεξω.....

Αν και κατοχος android ενω η αδερφη μου πηρε πριν κανενα 6μηνο iPhone θεωρω πως τα μηχανακια της Apple ειναι σε καλυτερη μοιρα. Δεν το εχω χρησιμοποιησει πολυ το κινητο της. Το πολυ να ειναι μιση ωρα αλλα θα μου πειτε γιατι το επιλεγω....

Παμε στο θεμα των σοβαρων αναβαθμισεων για το λειτουργικο του. Εκει νικαει κατα κρατος η Apple διοτι βγαζει 3 διαφορετικες συσκευες (iPod, iPad, iPhone) και υποστηριζονται για μια 3ετια τουλαχιστον. Στην αντιθετη πλευρα ναι μεν συμβαινει το ιδιο αλλα εχουμε μια μεγαλη διαφορα. Υπαρχει τοση τεραστια γκαμα συσκευων που ενα κινητο των 100 ευρω ουσιαστικα ειναι για πεταμα σε σχεση με ενα mid-range των 250 ευρω. Αυτο εχει ως αποτελεσμα τον περιορισμο στις αναβαθμισεις. Πηρες κινητο των 100 ευρω που εχει μεσα το ICS; Παρτα λαλακα. Δεν δεχεται αλλη αναβαθμιση εκτος και αν το κανεις root. Πηρες κινητο των 250 και εχει Lollipop μεσα; Την γλιτωσες και θα αναβαθμισεις σε Android Μ αλλα με το επομενο εισαι σιγουρος οτι θα αναβαθμισεις; Αβεβαιο! Συν τοις αλλοις δεν βγαινει παγκοσμιως την ιδια μερα το επομενο update της Google. Ο καθε κατασκευαστης δινει την δικια του ημερομηνια και δεν ειναι για ολα τα κινητα του. Τα high-end θα πανε πρωτα και τα mid-range ας περιμενουν κανενα 2μηνο επιπλεον.

Σε θεμα εφαρμογων παλι ειναι μπροστα η Apple απλα βαριεμαι να αναλυσω περισσοτερο. Exclusive εφαρμογες & παιχνιδια....

iOS

19Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 15:38

Tcixlas

Tcixlas

 

σε θέμα εφαρμογών απο που κι ως που είναι μπροστά μαν?? καλά τα άλλα που λες αποψη σου κιόλας, αλλά σε εφαρμογές που σκατά είναι μπροστά? ο λόγος που την κράζουν είναι οι εφαρμογές :p και το κλειδωμένο μαρκετ, με την αναγκαστική πληρωμή στα περισσότερα ωραία... :p επίσης πάλι οι mid range συσκευές σε χαμηλά κόστη πάλι είναι λόγος επιλογής android γιατί μπορεί ο καθένας πλεον να αγοράσει σμαρτφον χωρίς να δίνει κώλο για να το αποκτήσει... μαν να έχουμε επιχειρήματα έδωσα και εγώ τόσα, συμφωνώ ότι σαν λογισμικό είναι ολοκληρωμένο πιο κλειστό και καλύτερο, αλλά να λές ότι τα θετικά του είναι τα θετικά του αντροιντ είναι λιγο τρελο χαχαχα

20Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 15:41

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Eγω κανω συγκριση λογισμικων και οχι συσκευων. Οταν εφαρμογες υπαρχουν στο app store και οχι στο play store ειναι θεμα. Τωρα εαν θελετε να ειστε τζαμπατζηδες τοτε ναι ειναι μειον το κλειδωμενο store.

21Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Κυρ 08 Μάης 2016, 15:44

Tcixlas

Tcixlas

 

ναι και ξαναλέω το λιγισμικό συγκρίνεται εξωτερικά σαν ολοκληρωμένο και είναι θετικό αλλά συγκρίνεται και εσωτερικά της συσκευής με την αποδοση του, λόγω της φύσης του λογισμικού, είναι δύσκολο να αποκτήσεις εφαρμογές σωστές, δεν είναι θέμα τσαμπατζίδων, είναι θέμα του ότι πληρώνεις ένα κινητό 1000 ευρώ έχω τη γαμημένη απαίτηση να μπορώ να έχω όπως όλοι οι άλλοι τις εφαρμογές μου και τα τραγούδια μου δωρεαν γ*** το φελέκι μου

22Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Δευ 09 Μάης 2016, 14:45

Santouryuu

Santouryuu

 

Android και τα μυαλα στα καγκελα

Θες κατι ευχρηστο να κανει καλα τη δουλεια του, παρε android

Θες μια μαλακια ξεπερασμενης τεχνολογιας μονο και μονο για να πουλας μοστρα και να επιδεικνυεις οτι δηθεν εχεις λεφτα, παρε apple...


Θες να κατεβαζεις αρχεια της σχολης στο ταμπλετ, πιασε android

Θες να απελπιζεσαι και να εχεις περιορισμενες επιλογες, παρε apple

Θες να κανεις καμια σοβαρη εργασια, πιασε android


Θες να αυνανιζεσαι με χιπστερο-μαλακιες και την φορητη συσκευη να την εχεις μονο για deezer και lovoo, παρε Apple

Αυτα...

23Battle No15 Empty Απ: Battle No15 Δευ 09 Μάης 2016, 16:41

Tcixlas

Tcixlas

 

δεν συγκρίνουμε συσκευές συγκρίνουμε το λογισμικό ρε :p και την επίδραση του λογισμικού στη συσκευή... σκέψου ότι η apple δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσει πάνω απο 1 gb ram και οι συσκευές τρέχουν πιο γ΄ρηγορα λόγω λογισμικού απο ότι τα s6 κλπ με 4gb ραμ... μιλάμε για λογισμικό και μόνο.... γενικά εγω δεν ε΄χω και δε θα παω μηλαράκι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Battle No8
» Battle No 18
» Battle No7
» Battle No 19
» Battle No 20

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης