Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Battle No10

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Battle No10 Empty Battle No10 Τρι 19 Απρ 2016, 21:16

Tcixlas

Tcixlas

 

πάμε σε άλλο ένα battle που ίσως διχάσει


Game of thrones
Battle No10 Game-of-thrones



vs



Breaking bad
Battle No10 Breaking-Bad


Σύγκριση σε επίπεδο περιεχομένουν, ενδιαφέροντος κάστινγκ, ότι μπορείτε να φανταστείτε, για παμε!


Γιά πάμε όλοι παιδιά!
@deathracer2009
@Aldark
@johnyman
@hawkins
@Gol. D. Russ
@Pagliacci
@Patty D.Luffy
@Crimson Viper
@The Red-Haired

2Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τρι 19 Απρ 2016, 21:28

Deathracer2009

Deathracer2009

 

Vice Admiral Smoker
Vice Admiral Smoker
Σε μια φαση φοβηθηκα οτι τελειωσαν τα battles. Δυσκολη επιλογη μιας και ειναι ποιοτικα shows αλλα εγω εχω αποφασισει ηδη.

Ας τα παρουμε ενα ενα....

Και τα δυο shows εχουν ωραιο casting αλλα θεωρω οτι νικαει το BB διοτι με λιγοτερο casting τραβηξε 5 seasons και η ποιοτητα ηταν εξαιρετικη. Και στο game of thrones εχουν γινει εξαιρετικες επιλογες αλλα υπαρχουν τοσοι πολλοι χαρακτηρες που εμενα με μπερδευαν και με μπερδευουν ακομη και τωρα. Σε θεμα ποσοτητα εχεις περισσοτερους ηθοποιους το GoT δεν τιθεται θεμα.

Στο GoT υπαρχουν επεισοδια που κυλανε απιστευτα βασανιστικα αργα σε σημειο να σε παρει ο υπνος ενω στο BB μετα την 1η σεζον μιλαμε για αποκαλυψη απλα. Η μεταμορφωση του πρωταγωνιστη ειναι για βραβειο και δειχνει ετσι ποσο ποιοτικη σειρα ειναι. Μην ξεχναμε οτι χαρη στο BB εχουμε και spin off που ειναι απιστευτο και αυτο ενω στο GoT δεν εχουμε κατι τετοιο διοτι και να ηθελε ο κοσμος ο Martin γραφει με ρυθμους χελωνας.

Βreaking Bad απο εμενα...

3Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τρι 19 Απρ 2016, 22:11

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down
μίνι εισήγηση πριν κάνω κανονικό ποστ,ο κόσμος του GoT χωράει πολύ καλύτερα prequels και sequels από τον κόσμο του BB,κι αν δεν κάνω λάθος κάτι έχει γράψει ο Μάρτιν ήδη.Από εκεί και πέρα η σειρά στέκει και από μόνη της (πια) και χωρίς τα βιβλία,οπότε δεν θα με χαλούσε να δούμε κι άλλο υλικό βγαλμένο εξ'ολοκλήρου από τους Benioff και Weiss.

Νομίζω ξέρω τι θα ψηφίσω,αν και αρκετά διαφορετικές σειρές..ένα Got vs Vikings ή BB vs Dexter ή Sons ίσως να ήταν πιο ταιριαστό,γιατί τώρα έχουμε ένα εποχής με ένα που δεν είναι

4Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τρι 19 Απρ 2016, 22:18

Tcixlas

Tcixlas

 

τα συγκρίνω σε φάση το τοπ της κατηγορίας του καθενός, και επειδή υπάρχει πολύ κόσμος που τσακώνεται για το ποιό είναι καλύτερο, όχι επειδή μοιάζουν, το βικινγκς ας πούμε είναι σαφώς κατώτερο απο got

5Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τετ 20 Απρ 2016, 01:19

Aldark

Aldark

 

Η σύγκριση είναι κακή , το παραδέχομαι παρότι ξέρω ήδη τον νικητή. Για material σειράς , το Breaking Bad είναι το διαμάντι. Είναι η ορίτζιναλ ιδέα , είναι ο σκοπός που έχει έναν απελπισμένο κακομοίρη οικογενειάρχη με 2 δουλειές να γίνεται βαρόνος των ναρκωτικών και άλλα τέτοια όμορφα. Έχει ένα σαφές προσδιορισμένο κόσμο και τα λοιπά.
Το Game of thrones είναι βασισμένο στα υπέροχα βιβλία A song of Ice and Fire. Η σειρά είναι διαμάντι , προφανώς , αλλά τα βιβλία είναι 5 φορές καλύτερα. Πολλοί ήρωες στη σειρά , πολλά πράγματα αλλοιωμένα , δύσκολο να πεις την ιστορία , εξαιρετική δουλειά , αλλά το Breaking Bad είναι καλύτερο.
Στιλλ κακώς τα συγκρίνουμε -γενικά- ... Άλλο το ένα , άλλο το άλλο!

6Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τετ 20 Απρ 2016, 01:22

Pagliacci

Pagliacci

 

To Breaking bad είναι ανώτερο. Έχει τον καλύτερο πρωταγωνιστή που έχει υπάρξει σε σειρά, διατηρεί τον εαυτό του σε σχετικά ρεαλιστικό επίπεδο, έχει κορυφαίες ατάκες, πολύ καλό νόημα ακόμα και εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Το Got είναι καλό στο είδος του, εθιστικό θα έλεγα αλλά μπορεί να βγει στο μέλλον κάτι παρόμοιο. Το BB είναι μοναδικό απλά.

https://onepiecegr.forumgreek.com/

7Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τετ 20 Απρ 2016, 02:18

Tcixlas

Tcixlas

 

συμφωνώ ως προς την μοναδικότητα, επίσης θεωρώ ότι η ερμηνεία του ηθοποιού στο ρόλο του walter ειδικά στις τελευταίες σεζόν θεωρείται απίστευτη, είναι ίσως και η κορυφαία που έχουμε δει!!!

θα επιστρέψω να πω τα υπόλοιπα

8Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τετ 20 Απρ 2016, 03:09

Aldark

Aldark

 

Battle No10 -9zYFv2NRvI

πώς γίνετε να μη λατρέψεις αυτόν εδώ τον παίχτη; angel2



πάρτε και τούτο ^_^

9Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τετ 20 Απρ 2016, 12:33

Tcixlas

Tcixlas

 

η ερμηνεία του όταν έχει χάσει τα λεφτά στο υπόγειο είναι ότι καλύτερο!!!!

10Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Πεμ 21 Απρ 2016, 12:45

Tcixlas

Tcixlas

 

λοιπόν ώρα να ρίξω την ψήφο μου κι εγώ! θα το δώσω breaking bad γιατί αν κάτσεις βάλεις τα πάντα κάτω! θα δεις ότι για το καστ που είχε το επίπεδο της σειράς ήταν απίστευτό, δεν ήταν κουραστικό σχεδόν σε κανένα σημείο, σχετικά προτότυπο, αρκετά καλά σκηνοθετημένο, αλλά με κορυφαίο πρωταγωνιστή, όπως είπα και νωρίτερα ο τύπος έχει κάνει την καλύτερη μετάδοση συναισθημάτων εβερ, η στιγμή που απο νεύρα και κλάμμα πάει σε νευρικό γέλιο και απο το υπόγειο η κάμερα ανεβαίνει πάνω, είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ, είναι φάση τζόκερ...


Ακόμα και το τέλος του είναι αυτό που περίμενες για να εντυπωσιαστείς, αλλά δεν περίμενες ποτέ, το γκειμ οφ θροουνς καλώς ή κακώς ξεφεύγει απο τα βιβλία, και δν έχει τελειώσει ακόμα, είναι μια απο τις καλύτερες παραγωγές, αλλά αυτό που μου έκανε εμένα προσωπικά το breaking bad δεν το κάνει, δεν μεταδίδει αυτό που λέμε χαρά λύπη σε μια σκηνή, είναι λίγο μονότονο στη λύπη, με ελάχιστες στιγμές χαράς, κυνηγάει να σκοτώσει κάθε χαρακτήρα για να φέρει κι έναν νέο, κι έχει κουράσει λίγο, πολύ καλό σκηνικά, κι απο άποψη καστ κι αυτό, αλλά το μέγεθος του καστ του δεν του δίνει και πάρα πολλές επιλογές, λέγεται ότι θα δούμε στην 6η σεζον μάχη που θα κάνει τις άλλες παιχνίδια.... είδωμεν μπορεί να αλλάξουμε γνώμη στο τέλος

11Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Πεμ 21 Απρ 2016, 15:54

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down
Ας πω κι εγώ.

Επίπεδο παραγωγής θα δώσω Χ,μιας και είναι κορυφαία και τα δύο στο είδος τους..βέβαια σαν είδος και μόνο το GoT είναι πιο δύσκολο να βγει καλό,αλλά τα καταφέρνει και με το παραπάνω.

Σεναριακά και οι δύο σειρές πηγαίνουν πολύ καλά.Το GoT μας έχει δώσει ένα σύμπαν τεράστιο αλλά καταφέρνει να κρατάει τις ισορροπίες,ίσως δεν τις αφήνει τόσο να εκτονωθούν και να δούμε πιο πολύ δράση,αλλά και πάλι δεν νομίζω πως το Γκοτ(βαρέθηκα να γυρνάω το πληκτρολόγιο) είναι η κατεξοχήν σειρά για μάχες,αίμα και βία.Βασίζεται στο παιχνίδι κάτω από το τραπέζι και την εξέλιξη της ιστορίας μέσω του διαλόγου και το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό.Το ΒΒ από την άλλη είχε ωραία κεντρική ιδέα,έντυσε ένα καθημερινό πρόβλημα -την κρίση μέσης ηλικίας- με ένα πιο bad ass περίβλημα + μια καλή αφορμή(καρκίνος) και τα γάμησε τη μάνα.Είμαι μάλλον από τους λίγους που οι 2 πρώτες σεζόν του ΒΒ μου άρεσαν περισσότερο και τις θεωρώ και καλύτερες.Σενάριο που ακροβατούσε στη γραμμή πραγματικότητας-φαντασίας,αλλά έγερνε αισθητά προς την πραγματικότητα(με αυτό θέλω να πω πως τα παρουσίαζε αρκετά αληθοφανή τα όσα συνέβαιναν),πολύ καλό character development και σχέση Γουολτ-Τζέσι,ωραίος ρυθμός και γαμάτο feeling.Και μετά πάλι κώλους έκοβε,απλώς απογειώθηκε με ό,τι αυτό συνεπάγεται(έχασε και μέρος της αληθοφάνειας).

Ηθοποιίες άψογες και οι δύο σειρές,το ΒΒ όμως έχοντας και το πλεονέκτημα του μικρότερου καστ,φαίνεται να υπερτερεί γιατί ήταν όλοι πραγματικά πολύ καλοί.Και στο Γκοτ πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις κάποιον ελαφρώς χειρότερο,αλλά κατά τη γνώμη μου υπάρχουν.Επίσης το ΒΒ είχε Bryan Fucking Cranston.

Σκηνοθετικά + φωτογραφία πραγματικά κάνουν παπάδες και οι δύο σειρές,η καθεμία έχει αποδώσει τον κόσμο της τέλεια προσέχοντας όλες τις λεπτομέρειες.

Το Γκοτ είναι μια από τις σειρές που απολαμβάνω κάθε επεισόδιο και μου φαίνεται πως κυλάει νεράκι,αλλά δεν με έχει κάνει να δεθώ τόσο πολύ όσο το ΒΒ.Με το ΒΒ είχα ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες,στο Γκοτ πάλι έχω ενδιαφέρον για την εξέλιξη της ιστορίας.Θα μου αρκούσε(λέμε τώρα,οκ υπερβολή) να μου εξιστορηθεί κάποιος τη συνέχεια της ιστορίας και πάλι θα μου άρεζε και χωρίς να την έβλεπα,το ΒΒ θα το έβλεπα ακόμα και μόνο αν έδειχνε τον Γουόλτ και τον Τζέσι να μαγειρεύουν στην έρημο και τίποτα άλλο.Μαγεία.

Επίσης είναι και οι στιγμές που σου έχει χαρίσει η κάθε σειρά.Στο Γκοτ έχουμε 1000+1 τρόπους που έχουμε δει να πεθαίνει κάποιος αγαπημένος χαρακτήρας,αλλά η πόρωση μου έχει να κάνει κυρίως με το πως θα εξελιχθεί τώρα η ιστορία και τι συνέπειες θα έχει αυτό που μόλις έγινε(προφανώς και είναι θετικό για τη σειρά αυτό) αλλά δεν συγκλονίζομαι τόσο για τους χαρακτήρες που εμπλέκονται.Πώς; ξεκληρίστηκε όλη η οικογένεια Σταρκ στο Red Wedding; Οκ,π***** μου ο λύκος που έφαγε βέλος στο κεφάλι,ποιόν θα γ*******ν τώρα οι Λάννιστερ;
Ενώ όταν ο ΓΟΥΟΛΤΑΡΟΣ λέει στην Σκάιλερ I AM THE DANGER φωνάζεις ΝΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩ ΡΕ ΓΟΥΟΛΤΕΡ ΓΑΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ.

οκ ξεφύγαμε

Εκεί που ίσως υστερεί η σύγκριση που κάνουμε είναι πως το ένα έχει τελειώσει και το άλλο ακόμα συνεχίζεται.Το ΒΒ έκλεισε ολίγον τι υποτονικά και όχι με μεγάλη έκρηξη όπως πολλοί περίμεναν(μεγάλη σεναριακή έκρηξη εννοώ,είδαμε πάνω κάτω αυτά που περιμέναμε να δούμε) αλλά ήταν τόσο άρτιο ολικά,που μας έμεινε ένα αίσθημα ολοκλήρωσης,ότι παρακολουθήσαμε μια καταπληκτική σειρά με αρχή,μέση,τέλος που τα είχε όλα.το Γκοτ ακόμα κρίνεται.Ωστόσο για μένα το Breaking Bad έχει ήδη κερδίσει.

12Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Πεμ 21 Απρ 2016, 16:01

Tcixlas

Tcixlas

 

μου άρεσε πάρα πολύ η ανάλυση σου και με κάλυψε κιόλας ακόμα περισσότερο θα έλεγα αγαπημένες σεζον 2η και 3η εμένα προσωπικά

13Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Πεμ 21 Απρ 2016, 17:04

Aldark

Aldark

 

αγαπημένη σαιζόν 4η και η 2η από το 8 και μετά (better call saul λέγεται το επεισόδιο)
Σίγουρα αλλάζει το μπρέηκινγκ μπαντ , αλλά από που και να το πιάσεις είναι <3
μπόνους:δείτε τη σειρά better call saul!!!

14Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Πεμ 21 Απρ 2016, 17:24

Tcixlas

Tcixlas

 

δεν την έχω δει ακόμα και θα ήθελα να τη δω, αλλά γενικά δεν ξέρω ρε φίλε έχουν πεσει πάρα πολλά και θα γινω αλ στο τέλος

15Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Πεμ 21 Απρ 2016, 17:46

Aldark

Aldark

 

Αλντάρκ να επιδιώκεις να γίνεις , αλλά ναι ισχύει. Δες τα άλλα και πιαστο μετά , είναι υπέροχο και θα τρελαθείς :P!
Μόλις τέλειωσε 2η σαιζόν και...

16Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Πεμ 21 Απρ 2016, 17:54

Tcixlas

Tcixlas

 

οντοπικ πλιζ(καλά μπορεί καλοκαίρι πιο χαλαρά που θα έχω φουλ χρόνο)

17Battle No10 Empty Απ: Battle No10 Τετ 27 Απρ 2016, 00:02

Tcixlas

Tcixlas

 

κλείνει με απόλυτο φαβορί το breaking bad και πάμε γι άλλα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Battle No 17
» Battle No8
» Battle No 18
» Battle No7
» Battle No 19

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης