Έλα τώρα κι εσύ στην παρέα των fan του One Piece. Σ'αρέσει το One Piece; Τότε ανέβα στο κατάστρωμα!!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Battle No6

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Battle No6 Empty Battle No6 Τρι 05 Απρ 2016, 01:08

Tcixlas

Tcixlas

 

Battle no6 και έρχεται μάχη ελπίζω ικανοποιητική


ήρθε η ώρα να συγκρίνουμε 2 μεγάλες κατηγορίες


Ταινία
Battle No6 Movie-Club-logo

ή


Σειρά
Battle No6 Tv_series_icon_by_quaffleeye-d6qj64q


Ανοιχτή σύγκριση, για πάμε/?

2Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Τρι 05 Απρ 2016, 02:20

Aldark

Aldark

 

Ταινία . Η σειρά έχει ένα πλεονέκτημα , ότι έχει χρόνο να μας δείξει όσα θέλει , να ναι γαμάτη , να κάνει το development να να να.
Όμως συνήθως το χάνει το πλεονέκτημα , καθώς δεν ξέρουν πως να τη διαχειριστούν , σπάνια και μόλις πρόσφατα εκμεταλεύονται όλα αυτά για να κάνουν κάτι αμιγώς ποιοτικό και να το επεκτείνουν όσο πρέπει και είναι πανεύκολο να τη στρετσάρεις και να την κάνεις και άθλια.
Σαφώς το ίδιο γίνεται και με τις ταινίες , όμως ο κινηματογράφος είναι ΤΕΧΝΗ από μόνο του , και μέσα σε 2-3(άντε 4) ώρες μπορείς να πεις μια ολοκληρωμένη ιστορία. Δεν πλατιάζεις , δεν έχεις το περιθώριο της σειράς , αλλά έχεις το χώρο και το χρόνο να κάνεις μία ολοκληρωμένη ιστορία.
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ίσως...

3Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Τετ 06 Απρ 2016, 00:06

Gol. D. Russ

Gol. D. Russ

 

Σειρα Η ταινια οσο να'ναι ειναι γαματη βλεπεις στο 2ωρο 3ωρο ισως και περισσοτερο το ολο σκηνικο αλλα αφηνει πισω της ερωτηματα τα οποια εσυ θες να τα δεις σε τρωει η περιεργεια τι εγινε , οσο να'ναι η σειρα δεν εχει τετοια!
Στην σειρα εχεις το αγχος και το ενδιαφερον να μαθεις το μελλον της οποτε οταν το δεις (ισως) να σε ενθουσιασει περισσοτερο απο οσο περιμενες ισως και οχι επισης εχει το πλεονεκτημα αν στην αρχη το failarei και βλεπεις κατι αθλιο μετα απο λιγο καιρο να στρωσει ενω η ταινια εαν ειναι χαλια δν εχει επιστροφη!

http://.......

4Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Τετ 06 Απρ 2016, 00:45

Tcixlas

Tcixlas

 

θα πω κι εγώ σειρά γιατί όντως είναι μια μικρή ταινία κάθε επεισόδιο, αλλά συνολικά αποκαλύπτει πολύ περισσότερες πληροφορίες σημαντικές για το αντίστοιχο θέμα, διαρκεί περισσότερο, και μπορεί να καλύψει ακόμα περισσότερα μονοπάτια του αντίστοιχου θέματος, και τέλος η μικρή οθόνη είναι πιο άμεσα προσβάσιμη απο την μεγάλη, οπότε αν και σινεφιλ, θα πω σειρά

5Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Παρ 08 Απρ 2016, 17:14

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down
θέλω να ψηφίσω,ποστάρω για να το θυμηθώ και να κάνω έντιτ

6Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Δευ 11 Απρ 2016, 16:14

Kamikaze

Kamikaze

 

Σειρά γιατί μπορώ απλά να δω ένα επεισόδιο και μετά να συνεχίσω την ιστορία βλέποντας το επόμενο όποτε έχω χρόνο κτλ ενώ στην ταινία αν την αφήσεις στη μέση χάνεις περισσότερο από το να αφήσεις μια σειρά στο 6 πχ απότα 10 επεισόδια.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SANDOKANTHANOS στις Δευ 11 Απρ 2016, 16:25, 1 φορά

7Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Δευ 11 Απρ 2016, 16:24

Tcixlas

Tcixlas

 

καθαρά υποκειμενικό είναι, αλλά το συγκεκριμένο τουρνουά βασίζεται στην αιτιολόγηση... δεν είναι όπως το προηγούμενο, είναι μπατλς με επιχειρήματα παθος κλπ κλπ @SANDOKANTHANOS

8Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Δευ 11 Απρ 2016, 16:24

Kamikaze

Kamikaze

 

Κάνω edit τότε.

9Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Δευ 11 Απρ 2016, 16:26

Tcixlas

Tcixlas

 

ρίξε μια ματιά και σε προηγούμενα, στηριζόμαστε σε αναλύσεις αν και το συγκεκριμένο δν το στήριξαν πολύ

10Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Τρι 12 Απρ 2016, 17:50

Johnyman

Johnyman

 

Impel Down
Impel Down
Συγγνώμη για την καθυστέρηση.


Για αρχή να πω πως ο αλ έδωσε κάποια πολύ καλά επιχειρήματα υπέρ των ταινιών,τα οποία και δεν τα αντέκρουσε κανένας,κι επίσης κι εγώ πιστεύω πως ισχύουν.

Η ταινία παίζει σε άλλο επίπεδο από την σειρά.είναι πολύ μπροστά σε επίπεδο παραγωγής και μπάτζετ και είναι πολύ μπροστά και σε ό,τι αφορά και το ανθρώπινο προσωπικό που ασχολείται για να βγει μια ταινία.από ηθοποιούς και σκηνοθέτες,μέχρι cinematographers και special effects.

Η ταινία είναι πιο μεστή,έχει κάτι να πει(τώρα γενικά δεν θα κάτσω να γράψω για τις σαβούρες που έχουν βγει σε ταινίες και σειρές,εκεί btw άνετα νικάν οι ταινίες σε αθλιοτητα),και πίσω από αυτήν κρύβεται συχνά το όραμα ενός ανθρώπου που είναι καλλιτέχνης(επίσης δεν μας νοιάζει αν όλοι μπορούν να αντιληφθούν τι θέλει να πει ο κάθε σκηνοθέτης κ.τ.λ.),επομένως η ταινία εξυψώνεται σε ένα στάδιο τέχνης.

Εν συνεχεία,και η ιστορία του κινηματογράφου από μόνης της είναι εντυπωσιακή,το ποιά στάδια πέρασε ανά τους καιρούς,τι επιτρεπόταν να δείξεις ανά τις εποχές αλλά και τι ενδιέφερε τον κόσμο ανά τους καιρούς ώστε να φτάσει να προβληθεί και στον κινηματογράφο είναι πράγματα αξιοσημείωτα.επίσης το τι κινηματογράφο παράγει και η κάθε χώρα είναι σημάδι πολιτισμικής κληρονομιάς,ένα πρώτο βήμα για να γνωρίσεις την εκάστοτε χώρα.

Για να περάσω στις σειρές,αυτές έχουν περάσει σε ένα στάδιο άνθησης άντε να πω τα τελευταία..10(;) χρόνια.εννοείται πως και πριν βγαίναν σειρές και μάλιστα καλές,αλλά τα τελευταία χρόνια είναι που έχουν κάνει οι σειρές στροφή προς τα στάνταρς ποιότητας του κινηματογράφου.υψηλή παραγωγή,καλύτεροι ηθοποιοί και καταξιωμένοι σκηνοθέτες και σεναριογράφοι από το χώρο του κινηματογράφου εμπλέκονται όλο και πιο πολύ στις σειρές,γιατί και οι σειρές έχουν πια κάτι να δώσουν καλλιτεχνικά.

Ωστόσο λίγες είναι οι σειρές που κάνουν τα πράγματα με βάση αυτό που ο δημιουργός τους είχε εξ'αρχής στο μυαλό του.πολλές φορές δυστυχώς το παιχνίδι χάνεται υπέρ του χρήματος και η σειρά ξεχειλώνει,επαναλαμβάνεται και καταλήγει σούπα,ένας κακός εαυτός αυτού που ήταν αρχικά.ναι,σίγουρα άλλη η δομή του ενός και άλλη του άλλου μέσου,αλλά πόσες ιστορίες δηλαδή χρειάζονται 7+ κύκλους από ~13 επεισόδια ο καθένας(μην πω παραπάνω,όπως ήταν πιο παλιά) για να πουν μια ιστορία με αρχή,μέση και τέλος.τώρα τελευταία κι αυτό φαίνεται να έχει αλλάξει,με τις σειρές είτε να αποκτούν λιγότερα επεισόδια ανά σεζόν και φυσικά λιγότερες σεζόν(χαρακτηριστικό παράδειγμα οι βρετανικές),είτε να αλλάζει εξ'ολοκλήρου το στορυ,και καμιά φορά και οι ηθοποιοί,από σεζόν σε σεζόν.

Οπότε θα έλεγε κανείς πως ποιοτικά θεωρώ τις ταινίες ανώτερες των σειρών,κι έτσι είναι..

ΑΛΛΑ


Μέσα ακριβώς από αυτή τη φόρμα των σειρών,δηλαδή των ίδιων ανθρώπων να ερμηνεύουν αγαπημένους χαρακτήρες για πολλά χρόνια και να βλέπεις το πέρασμα του χρόνου μέσα από αυτούς,των ίδιων γνώριμων τοποθεσιών,του οικείου κλίματος που σου προσδίδει μια σειρά όταν την παρακολουθείς για χρόνια και το δέσιμο που αναπτύσσεις με αυτούς τους χαρακτήρες,εγώ αγάπησα τις σειρές(για την ακρίβεια κάποιες σειρές,αλλά εδώ κάνουμε γενική σύγκριση) παραπάνω από τις ταινίες,και αγάπησα τις καταστάσεις που προέκυπταν κάθε φορά και μου δημιουργήθηκαν συναισθήματα πιο ισχυρά από την πλειονότητα τουλάχιστον των ταινιών που έχω δει.

Επομένως,ακριβώς αυτή η δομή των σειρών,που πολλές φορές καταλήγει ένα άνευ προηγουμένου άρμεγμα της αγελάδας,με έκανε να δω πολλές σειρές και με κάνει να θέλω να δω ακόμα περισσότερες,γιατί αν η συνταγή είναι επιτυχημένη και οι ισορροπίες κρατηθούν μέχρι τέλους,θα ξέρω πως θα έχω κερδίσει ακόμα περισσότερες αγαπημένες αναμνήσεις στις οποίες θα μπορώ να επιστρέφω οποιαδήποτε στιγμή θελήσω και να ξαναζήσω τα συναισθήματα που μου χάρισαν.

Σπόιλερ:

11Battle No6 Empty Απ: Battle No6 Τρι 12 Απρ 2016, 17:56

Tcixlas

Tcixlas

 

κλείνει με σκορ 1-4 και τις σειρές να παίρνουν την νίκη στο τέλος, ευχαριστώ πολύ τον τζόνι για το υπεραναλυτικό του σχέδιο και κανονικά θα ήθελα απαντήσεις , αλλά το άφηνα ανοιχτό μόνο για το ποστ σου τζόνι οπότε αναγκαστικά κλείνει πλέον

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Battle No 17
» Battle No8
» Battle No 18
» Battle No7
» Battle No 19

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης